Kowalczyki

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kowalczyki - ruina domu
Niewielkie osiedle położone w południowo-zachodniej części Myszkowa, przy granicy z gminą Siewierz, w otoczeniu niewielkich lasów mieszanych, przy niewielkim strumieniu (dopływie Potoku Żelisławickiego), ok 340 m n.p.m.

Przed wojną pod nazwą Kowalczuki, po wojnie wchodziły w skład sołectwa Będusz w gminie Pińczyce, od 1976 r. w granicach Myszkowa. Na Kowalczyki składało się 5 gospodarstw; obecnie miejscowość przypomina mini "ghost town" - dwa gospodarstwa są zamieszkałe, a trzy domy są w stanie szczątkowych ruin. Jeszcze na przełomie XX i XXI wieku ruiny domów były bardziej wyraziste, teraz coraz trudniej rozpoznać zarysy budowli. Bardziej trwałą ruiną są pozostałości wapiennika.

Kowalczyki - ruina domu
Osiedle jest połączone z okolicą i drogą wojewódzką DW-793 poprzez ul. Żelisławicką (w kierunku Będusza) i ul. Kowalczyki (w kierunku Smudzówki) będącymi jedynie drogami polnymi. W kierunku południowym rozległe widoki na dużą część gminy Siewierz; wąska droga (często nieprzejezdna) prowadzi do Żelisławic. Najbliższy przystanek MPK (linia KZK GOP nr 2) i PKS w Smudzówce (ok. 1,2 km).

Mieszkańcy Kowalczyków należą do parafii św. Anny w Myszkowie-Będuszu, do obwodu wyborczego nr 1 z siedzibą w szkole podstawowej przy ul. Pińczyckiej 2.

Kowalczyki - ruina domu
Kowalczyki - widok od południa
Kowalczyki - pozostałości wapiennika
Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego