Kotowice (gm. Żarki)

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wieś w gminie Żarki w powiecie myszkowskim, na Wyżynie Częstochowskiej, u podnóża g. Kamionki, na skrzyżowaniu DW-790 Żarki-Kroczyce z drogą powiatową Włodowice-Kotowice-Mirów-Niegowa.

Spis treści

Historia

Nazwa pochodzi od nazwiska właściciela - Jana Kota; do dziś we wsi i okolicy jest to jedno z najbardziej popularnych nazwisk.

W 1791 roku było tu 29 domów (w tym dwór), a mieszkało 137 ludzi (w tym 70 kobiet)[1]. W 1827 roku nadal wieś liczyła 29 domów, ale 183 mieszkańców; w połowie lat 60. XIX w. już 38 domów i 216 mieszk.[2]

W miejscowości kościół, sklepy, gospodarstwo agroturystyczne i zajazd; rozwija się turystyka z racji sąsiedztwa zamku w Mirowie, z góry Kamionki rozległa panorama i pozostałości poniemieckich bunkrów (w tym schronu i zbiornika na wodę). Blisko granicy z gm. Włodowice cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej.

Dzielnice i osiedla

Wykaz ulic

Galeria

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Materiały do słownika historyczno-geograficznego województwa krakowskiego w dobie Sejmu Czteroletniego pod red. W. Semkowicza, T. Czorta, A. Szumańskiego, Wyd. PAU, Kraków 1939
  2. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. IV
Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego