Kornelia Jackiewicz-Dobkiewiczowa

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Kornelia Jackiewicz-Dobkiewiczowa
Kornelia Jackiewicz-Dobkiewiczowa
Imię i nazwisko Kornelia Jackiewicz-Dobkiewiczowa
Data i miejsce urodzenia 1 września 1912
Sankt-Petersburg (Rosja)
Data i miejsce śmierci 5 lipca 1990
Katowice
Zawód literat, autorka książek dla dzieci
Odznaczenia
...

KORNELIA JACKIEWICZ-DOBKIEWICZOWA (1912 - 1990) AUTORKA KSIĄŻEK DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Urodziła się 1 września 1912 r. w Sankt - Petersburgu, jako córka Adama Jackiewicza, inżyniera górniczego i Walentyny Piekarnikow, lekarki. Przyjechała wraz rodziną do Polski w 1922 r., zamieszkując początkowo w Wilnie, później w Warszawie,a następnie w Dąbrowie Górniczej. Ukończyła Gimnazjum żeńskie im. Emili Zawidzkiej w Dąbrowie Górniczej, otrzymując świadectwo dojrzałości w 1931 r. (Jej polonistą był Tadeusz Pasierbiński).

Studiowała następnie filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. W 1934 r. poślubiła Romana Dobkiewicza, ekonomistę, a w 1938 r. podjęła pracę jako nauczycielka w szkole średniej w Będzinie. Podczas okupacji niemieckiej, mieszkała w Zagórzu, uczestnicząc w akcji tajnego nauczania. Po wyzwoleniu w latach 1945 - 1950 pracowała jako nauczycielka języka polskiego w szkołach średnich (l. 1946 - 1947 - polonistka "zawidzkiej").

Jako pisarka debiutowała tekstem do audycji radiowej pt. "Rozalia Kania, jej żywot i pieśni", nadanej przez Rozgłośnię Katowicką Polskiego Radia (1945). Brała udział w badaniach folklorystycznych na terenie Opolszczyzny, Śląska i Beskidu Zachodniego, co miało wpływ na późniejszy debiut książkowy ("W grodach Słowian śląskich", 1954) oraz tematykę następnych,utworów. W 1963 r. wstąpiła do Związku Literatów Polskich. Zmarła 5 lipca 1990 roku w Katowicach.

Biogram opracowała Magdalena Cyankiewicz

Portret Korneli Jackiewicz-Dobkiewiczowej namalował Jacek Balicki

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego