Kopalnia "Kazimierz-Juliusz" (Sosnowiec-Kazimierz Górniczy)

Z WikiZagłębie
Wieże wyciągowe szybów kopalnianych w Kazimierzu Górniczym
Biurowiec kopalniany w Kazimierzu Górniczym

Ostatnia spośród wszystkich kopalń węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim, znajdująca się w sosnowieckiej dzielnicy Kazimierz Górniczy. Powstała z połączenia kopalń: "Kazimierz" i "Juliusz" w 1938 roku.

W 1945 roku do kopalni dołączono koplanię "Dorota".

29 czerwca 1993 roku kopalnia weszła w skład Katowickiego Holdingu Węglowego, który powstał w wyniku połączenia 11 kopalń, będących jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa, w tym właśnie kopalni Kazimierz-Juliusz.


6 listopada 2014 Katowicki Holding Węglowy podpisał ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń umowę sprzedaży kopalni (kwota transakcji pomiędzy obiema należącymi do państwa spółkami wyniosła symboliczną złotówkę). Pracownicy kopalni zostali przejęci przez KHW, ale 568 z nich zostało formalnie oddelegowanych do pracy w Kazimierzu-Juliuszu, gdzie przez kilka miesięcy trwało jeszcze wydobywanie reszty węgla.

Wydobycie węgla w tej kopalni zakończyło się w dniu 29 maja 2015 roku. Tym samym tradycje górniczeZagłębia Dąbrowskiego przeszły do historii. Do końca 2016 roku trwała likwidacja zakładu górniczego, dołu kopalni, a do końca 2018 roku nastąpiła całkowita likwidacji powierzchni zakładu górniczego.

Zimą 2020 roku pokopalniane tereny po KWK Kazimierz-Juliusz od SRK przejęły władze Sosnowca.

Galeria

Linki zewnętrzne