Kościół p.w. św. Wawrzyńca Diakona Męczennika w Bobrownikach

Z WikiZagłębie
Kościół p.w. św. Wawrzyńca Diakona Męczennika w Bobrownikach
Distinctive emblem for cultural property.svg.png 000
Kościół p.w.
Kościół p.w.
Miejscowość Bobrowniki (gm. Bobrowniki)
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki


Historia kościoła św. Wawrzyńca w Bobrownikach sięga początku XVI w. Świadczą o tym treści siedemnastowiecznych protokołów wizytacyjnych parafii kamieńskiej, do której Bobrowniki od czasu przeniesieniu w 1227 r. z bytomskiej parafii św. Małgorzaty należały do 1820 r.

w 1619 r.: W granicach parafii wyróżnia się kaplica parafialna we wsi Bobrowniki, kaplica św. Wawrzyńca... dawno temu poświęcona.

w 1657 r.: Kaplica we wsi Bobrowniki drewniana poświęcona św. Wawrzyńcowi nie uległa pogorszeniu.

w 1665 r.: We wsi Bobrowniki należącej do kościoła parafialnego w Kamieniu jest kaplica drewniana. Dach osobliwie żerdziami przed wichrem zabezpieczony przecieka, potrzebuje natychmiastowej budowy od podstaw.

Został zbudowany i poświęcony prawdopodobnie w XVI w., w dobie reformacji, kiedy kościół w Kamieniu przejęli luteranie. Powstała przy nim parafia dla odsuniętych od kościoła w Kamieniu katolików Bobrownik i Żychcic. Był zapewne również ostoją dla tych katolików Brzozowic i Kamienia, którzy na stronę luteranów nie przeszli. W końcu XVI w., kiedy kościół w Kamieniu został luteranom odebrany, stał się kaplicą filialną odbudowanej parafii kamieńskiej. Zachowana do lat 30. XX w. belka stropowa z wyciętą datą »1669« i zachowane do dziś w ścianach starszej części kościoła bierwiona ścięte około 1520 r., pozwalają przypuszczać, że w 1669 r. dokonano budowy nowego dachu, od stropu tzn. od podstaw.

W 1858 r. w związku z podwyższaniem kościoła dokonano jego przebudowy i gruntownego remontu. Oszalowanie wnętrza wraz z barokowymi malowidłami zostało zachowane. Poświadczeniem tych dokonań jest pismo z 5 listopada 1860 r. do arcybiskupa A. M . Fijałkowskiego. W piśmie tym napisano: "Żądamy aby parafia w kościółku niegdyś farnym, pod wezwaniem św. Wawrzyńca we wsi Bobrowniki, przywrócona została. Celem tego kościół przed dwoma laty kosztem 2500 rubli odrestaurowanym został." W latach 1888 - 1889 kościół został rozbudowany, dobudowano drugą nawę, wyższą i szerszą od pierwszej, oraz dwie wieże osadzone na jej zachodnich narożach.

W latach 1821-1855 r. był kaplicą filialną, a w latach 1856-1904 kościołem filialnym parafii siemońskiej, do której Bobrowniki w 1820 r. zostały przydzielone. Od 1904 r. jest kościołem parafialnym erygowanej wówczas Parafii pw. św. Wawrzyńca w Bobrownikach. Po konsekracji nowego kościoła w 2004 r. pełni przede wszystkim funkcje społeczno-kulturalne. Jest jedynym zabytkiem architektury drewnianej Ziemi Będzińskiej i najstarszym drewnianym zabytkiem sakralnym w Zagłębiu. Wraz z cmentarzem, na którym dokonywano pochówków do końca XIX w., został wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego. Jest obiektem na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego (Pętla Gliwicka).


Autorka wpisu: Halina Gajdzik

Kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca jest jednym z nielicznych drewnianych kościołów w Polsce mających dwie jednakowe wieże wzniesione symetrycznie względem osi. Najstarszą częścią kościoła jest nawa z prezbiterium zbudowana na planie prostokąta o ściętych od wschodu narożach, kryta pięciospadowym dachem zwieńczonym sygnaturką. Panujący w świątyni półmrok rozjaśniany jest przez słabe światło wpadające przez okna, które wzmaga aurę skupienia. Po przekroczeniu progu świątyni możemy obejrzeć piękne figury świętych i Jezusa Chrystusa, a także fragmenty pięknej polichromii.

Zwiedzenie kościoła możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z księżmi, przedstawicielami Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Zabytkowego Kościoła w Bobrownikach, bądź też w trakcie odbywających się w nim okazyjnie nabożeństw.

Obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego: A/19/60 z dnia 23 II 1960 (województwo katowickie)

Współrzędne geograficzne: 50° 22' 45" N; 18° 59' 13" E

źródło: www.powiat.bedzin.pl

Galeria