Klucz Sławkowski

Z WikiZagłębie

Klucz Sławkowski - wydzielony administracyjnie obszar z województwa krakowskiego złożony miasta Sławkowa oraz kilkunastu wsi należących do biskupów krakowskich, usytuowanych częściowo na obszarze obecnych miast Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno i Mysłowice oraz powiatów olkuskiego, chrzanowskiego i bieruńsko-lędzińskiego. Był jednym z najstarszych posiadłości biskupstwa krakowskiego. Klucz sławkowski był częścią włości biskupich ciągnących się wzdłuż granicy małopolsko-śląskiej od Lipowca do Koziegłów. Graniczył od południa z kluczem lipowieckim, a od zachodu z księstwem siewierskim.

Zasięg klucza w róznych okresach od XIII do XVIII wieku był zmienny. W skład klucza sławkowskiego wchodziły, w całości lub częściowo, następujące miejscowości: Błędów, Bolesław, Bukowno, Byczyna, Chełm, Ciężkowice, Dąbrowa Narodowa, Długoszyn, Gołonóg, Imielin, Jaworzno, Jeleń, Kosztowy, Krzykawa, Kuźnica, Luszowice, Łosień, Okradzionów[1]., Porąbka (obejmująca obecne dzielnice Sosnowca: Porąbka, Maczki, Ostrowy Górnicze i Kazimierz Górniczy), Sikorka, Strzemieszyce Małe, Strzemieszyce Wielkie, Tuczna Baba (obecnie Tucznawa), Ząbkowice.

Literatura

  1. Inwentarze i lustracje Klucza Sławkowskiego z XVII i XVIII wieku

Przypisy

  1. Kulej G.: Okradzionów w sławkowskim kluczu dóbr biskupów krakowskich [w] Sławków. Historia - Kultura - Ludzie. 1/2017 (2) Sławków 2017, s. 65-75. Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie.