Kazimierz Suchodolski

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Kazimierz Suchodolski
Kazimierz Suchodolski
Imię i nazwisko Kazimierz Suchodolski
Data urodzenia 1 kwietnia 1871
Data śmierci 21 czerwca 1948
Zawód Lekarz

Kazimierz Suchodolski - lekarz.

http://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/kazimierz-hugo-suchodolski

Spis treści

Życiorys

Urodził się 1 kwietnia 1871 roku w Grodnie jako syn lekarza Walentego i Zofii. Tam ukończył gimnazjum, a dyplom lekarski uzyskał na Uniwersytecie Jurijewskim w Dorpacie (Estonia) w 1897 r. Jako wolno praktykujący lekarz pracował w Grodnie, a później w Sielcach k. Staszowa w guberni piotrkowskiej.

W 1903 roku osiadł w Sosnowcu (wchodzącym wówczas w skład powyższej guberni) i podjął pracę jako lekarz Zakładów Fabryki C.G. Schoen przy ul. Chemicznej. W roku 1907 współtworzył Towarzystwo Lekarskie Zagłębia Dąbrowskiego, w którym pełnił w kolejnych latach wiele funkcji, m.in. jako prezes i członek Zarządu. W 1914 roku był członkiem Komitetu Zdrowia Publicznego, który powołano jako ciało społeczne do rozwiązywania problemów epidemiologicznych miasta podczas wojny. W 1916 roku był jednym ze współzałożycieli "Kropli Mleka" - organizacji funkcjonującej z funduszy Rady Miejscowej Opiekuńczej w Sosnowcu, której celem było służenie "niemowlętom dla ratowania ich zdrowia i życia, matkom do kształcenia umiejętności pielęgnowania i odżywiania niemowląt". Zajmował się głównie akuszerią i ginekologią, a od 1928 roku został ordynatorem oddziału ginekologicznego Szpitala hr. Renard w Sosnowcu, a następnie w 1933 roku Szpitala Powiatowej Kasy Chorych, przemianowanego w 1936 roku na Centralny Szpital Ubezpieczalni Społecznej (obecnie Szpital Miejski nr 2). W tym szpitalu pełnił również funkcję dyrektora. W 1938 roku przeniósł się do Warszawy. Podczas pobytu w Sosnowcu bardzo czynnie działał w Towarzystwie Lekarskim Zagłębia Dąbrowskiego, wygłosił ponad 40 referatów i pokazów preparatów ciekawych przypadków ginekologicznych. Był w komitecie organizacyjnym jubileuszu 25-lecia Towarzystwa Lekarskiego Zagłębia Dąbrowskiego w 1933 roku i został jego Członkiem Honorowym. Był członkiem Zarządu Związku Zawodowego Lekarzy Państwa Polskiego i Izby Lekarskiej w Krakowie. Zmarł 21 czerwca 1948 roku w Warszawie. Pochowany został na cmentarzu Powązkowskim.

Rodzina

Żonaty z Zofią z domu Sułkowska, syn Bogdan - prof. historyk nauki i kultury, filozof, członek rzeczywisty PAN i przewodniczący Rady Kultury.


Opracował E. KOCOT. Źródła:


Źródło

Linki zewnętrzne

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego