Jerzy Adamuszek

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Jerzy Adamuszek
Jerzy Adamuszek
Imię i nazwisko Jerzy Adamuszek
Data i miejsce urodzenia 30 września 1955
Klucze
Zawód geograf, podróżnik, honorowy obywatel gminy Klucze

Urodzony 30 września 1955 w Kluczach – geograf, absolwent UJ, autor książek podróżniczych; niektóre z jego osiągnięć zostały zarejestrowane w Księdze Rekordów Guinnessa, między innymi pierwszy i jak dotąd jedyny samotny przejazd samochodem osobowym z Alaski na Ziemię Ognistą jesienią 1986r.

Spis treści

Dzieciństwo, młodość, studia

Wychował się we wsi Chechło (województwo małopolskie) na skraju Pustyni Błędowskiej. W 1974 ukończył Technikum Ogrodnicze w Bielsku Białej. W 1980, po uzyskaniu tytułu magistra geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, zamieszkał z żoną w Montrealu (Kanada). Ma córkę o imieniu Dania, która mieszka aktualnie w Australii.

Trudne początki na emigracji

Już od początku emigracji planuje wielkie, unikalne wyprawy, oparte na bazie wyczynu sportowego. Najpierw jednak dokładnie poznaje swój nowy kontynent - Amerykę Północną. Pracuje na prerii kanadyjskiej jako geodeta, współkieruje zespołem opracowującym mapy dla niewidomych, dorabia przewożąc samochody we wszystkich kierunkach. Poznaje wszystkie stany USA i prowincje Kanady. Przyroda, podróże, wędrówki, ludzie, ludy i ich dzieje. Rejestracja faktów i zdarzeń.

Podróże pasją życia

Podróżuje: rowerem przez Góry Skaliste (2300 km), z Montrealu do Nowego Jorku rowerem i kajakiem ( 630 km). Wielokrotnie uczestniczy w biegach maratońskich w Montrealu. Zwiedza Meksyk i Wyspy Karaibskie, Amerykę Południową - w tym "Polskie Kolonie" w południowej części Brazylii, gdzie pierwsi emigranci z Polski osiedlali się końcem XIX wieku. Inicjuje i przez sześć lat kieruje masową imprezą - "Kajakiem i rowerem dookoła Montrealu (122 km)". Jako pierwszy obcokrajowiec bez oficjalnego zezwolenia objeżdża samotnie rowerem Kubę (1500 km). Podróżuje po uwolnionej od apartheidu RPA, a także Namibii, Zimbabwe, Zambii i Botswanie. Reprezentuje polską załogę w międzynarodowym rajdzie samochodowym "Aurora Vacation Challenge", sponsorowanym przez General Motors (Detroit - Los Angeles; 10 000 km). Odbywa podróż po kanadyjskiej Arktyce. Dwukrotnie uczestniczy w sponsorowanej przez National Geographic Society wyprawie do źródeł Amazonki - "To the sources of Amazon 2000". Uczestniczy w wyprawie dżipami przez Australię (12000 km) ; "Strzelecki Traces Expedition 2004". Zdobywa najwyższy szczyt Polkuli Zachodniej w argentyńskich Andach - Aconcagua (6961 m n.p.m.), oraz wulkany w ekwadorskich Andach: Cotopaxi i Cayambe (prawie 6000 m n.p.m.). Planuje wyprawę wzdłuż najdłuższego w świecie transkontynentalnego połączenia wodnego (10 682 km).

Spotkania z ludźmi

Odbywa ponad 200 spotkań autorskich w Kanadzie (Chapters, Coles & Smith), USA (Barnes & Noble) i Polsce promujących książkę "Cuba is not only Varadero". Ciągłe prelekcje, pogadanki i pokazy slajdów z podróży oraz promujących swoje książki: w szkołach, klubach w Polsce , USA i Kanadzie (kilkaset). Kilkukrotny odział w Targach Książki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Reportaże, artykuły, wywiady. W 1994 zainicjował i przez siedem lat prowadził cykliczne "Spotkania Podróżnicze" w Konsulacie R.P. w Montrealu. Od 2007 prowadzi w Konsulacie R.P. w Montrealu cykl spotkań: "Są Wśród Nas", mający na celu przybliżenie działalności niektórych Rodaków z Montrealu. (informacje o obu cyklach na: www.sawsrodnas.ca )

Książki

Jest autorem kilku książek: - po polsku: "Wyrachowane Szaleństwo", "Kuba to nie tylko Varadero", "Słonie na olejno" - po angielsku we współpracy z D. Whittonem: "Calculated Recklessness", "Cuba is not only Varadero"

W Księdze Rekordów Guinnessa

Osiągnięcia Jerzego Adamuszka zarejestrowane są przez Księgę Rekordów Guinnessa:

- Samotny rajd samochodowy przez obie Ameryki (40 527 km: Montreal - Alaska - Ziemia Ognista - Boliwia. Rekordowy odcinek 22 370 km z Alaski na Ziemię Ognistą przejechał w 18 dni, 11 godzin, 45 minut. - Odkrycie najdłuższego w świecie transkontynentalnego połączenia wodnego, biegnącego przez Amerykę Północną z Zatoki Meksykańskiej do Morza Beauforta (10 682 km). - Odkrycie: Montreal jest największym w świecie miastem-wyspą, leżącym pomiędzy rzekami (252 km kw).

Odznaczenia i wyróżnienia

W 1997 został Honorowym Obywatelem gminy Klucze, z której pochodzi. W 2007r. zostaje odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Opracował: Piotr Dudała

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego