Jean-Marie Lustiger

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Jean-Marie Lustiger
Jean-Marie Lustiger
Imię i nazwisko Jean-Marie Lustiger
Data i miejsce urodzenia 17 września 1926
Paryż
Imię i nazwisko przy narodzeniu Aron Lustiger
Data i miejsce śmierci 5 sierpnia 2007
Paryż
Zawód francuski duchowny katolicki, kardynał

Jean-Marie Lustiger (1926 - 2007)

Jean-Marie Lustiger (do 1940 Aron Lustiger) - francuski duchowny katolicki, arcybiskup, były metropolita Paryża, kardynał, pochodzenia żydowskiego. Kuzyn Arno Lustigera, pisarza i historyka mieszkającego w Niemczech.

Potomek żydowskiej rodziny, od pokoleń zamieszkałej w Będzinie. Dziadek kard. Lustigera był w Będzinie starszym Cechu Piekarzy Żydowskich. Tam urodził się też jego ojciec, a matka kard. Lustigera, Gizela, była córką będzińskiego rabina. W latach dwudziestych jego rodzice wyemigrowali do Francji, do Paryża, gdzie się urodził Aron. Podczas II wojny światwej jego matka zginęła w Auschwitz. Młody Aaron Lustiger znalazł dom u katolickiej rodziny i jako 14-latek sam przyjął chrzest oraz imiona Jean-Marie. Było to w 1940r. Postanowił tak, ponieważ był między innymi pod wrażeniem silnej wiary swoich katolickich przybranych rodziców.

Zawsze podkreślał "Urodziłem się jako Żyd i jestem nim nadal. Dla mnie powołaniem Izraela jest niesienie światła poganom. Taka jest moja nadzieja i wierzę, że właśnie chrześcijaństwo jest wypełnieniem tej misji".

W 1954 roku otrzymał święcenia kapłańskie i objął duszpasterstwo akademickie w Paryżu. Następnie był proboszczem parafii w Boulogne, a następnie w 1979 roku został konsekrowany na biskupa Orleanu. W lutym 1981 roku ustanowiony został arcybiskupem Paryża, a w roku 1983 Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł go do godności Kardynała. Szukając wizerunku miasta – kolebki rodziny odwiedził Będzin po raz pierwszy w 1992 roku. W rok później, we wrześniu 1993 roku, w 50 rocznicę holocaustu, uczestniczył w odsłonięciu obelisku upamiętniającego spalenie synagogi oraz odsłonięciu na murach Kościoła Świętej Trójcy tablicy poświęconej pamięci księdza Mieczysława Zawadzkiego, odznaczonego w Izraelu medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Od 1995 r. jest członkiem Akademii Francuskiej.

Podczas ostatniej wizyty w Będzinie, w 1997 r., kard. Lustiger odebrał tytuł honorowego obywatela miasta - pierwszy taki, nadany przez tamtejszych radnych, na mocy Uchwały podjętej na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Będzina. Deklarował wówczas, że chciałby, aby uroczystość połączyła zerwaną kiedyś nić wspólnej kultury i tradycji między katolikami i Żydami. Podkreślał również, że dokonać tego może tylko siła miłości i wiary w jednego Boga. Zmarł w Paryżu 5 sierpnia 2007 roku.

W 2007 r. kardynał został wyróżniony Nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Biogram opracował: Piotr Dudała

źródło: www.towarzystwoprzyjaciol.bedzin.pl

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego