Jan Waśniewski

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Jan Waśniewski
Jan Waśniewski
Imię i nazwisko Jan Waśniewski
Data i miejsce urodzenia 26 listopada 1896
Zagórze (ob. dzielnica Sosnowca)
Data i miejsce śmierci 5 kwietnia 1945
Laasphe (Westfalia)
Zawód pisarz, dziennikarz
Jan Waśniewski

Jan Waśniewski - urodził się 26 listopada 1896 roku w Zagórzu (ob. dzielnica Sosnowca). Był synem sztygara kopalni "Ulisses" w Bolesławiu.

W roku 1916 r. ukończył gimnazjum w Częstochowie. W 1918 r. przerywając studia na Uniwersytecie Jagiellońskim wstąpił ochotniczo do wojska. W 1921 r. podjął na nowo studia w Uniwersytecie Warszawskim na wydziale historii. Po studiach pracował jako nauczyciel historii i języka polskiego w Radomiu, Dąbrowie Górniczej i Warszawie.

W 1930 r. Jan Waśniewski rozpoczął pracę w Rozgłośni Polskiego Radia jako spiker i współpracownik przygotowujący audycje dla górników, rolników i innych środowisk społecznych. W galerii gwiazd Polskiego Radia zamieszczonej w Kalendarzu Polskiego Radia na 1939 r. jego wizerunek znalazł się wśród znanych osobistości mikrofonu: Andrzeja Boguckiego, Tadeusza Olszy, Eugeniusza Bodo, Mieczysława Foga, Boya Żeleńskiego, Ewy Szelburg-Zarębiny, Kornela Makuszyńskiego oraz wśród reżyserów: Ludwika Solskiego i K. H. Rostworowskiego.

Podczas pracy w Polskim Radio w Warszawie i pobyty w tym mieście napisał trzy książki związane z Zagłębiem Dąbrowskim, regionem z którego pochodził:

Był także autorem licznych opowiadań i artykułów które ukazywały się w polskiej prasie dwudziestolecia międzywojennego.

Podczas okupacji prowadził tajne nauczanie. Po wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 r. został aresztowany i wywieziony do obozu w Laasphe w Westfalii. Zmarł 5 kwietnia 1945 roku na zapalenie płuc w okresie, gdy amerykańskie wojska wkraczały już do tego miasta.


Książki

Linki zewnętrzne