Jadwiga Baczyńska

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Jadwiga Baczyńska
Jadwiga Baczyńska
Imię i nazwisko Jadwiga Baczyńska
Data i miejsce urodzenia 8 października 1972
Sosnowiec
Zawód architekt, działacz społeczny

Jadwiga Baczyńska - (ur. 8 października 1972 r. w Sosnowcu) pasjonuje się architekturą, muzyką i fotografią reportażową.

Spis treści

Rodzina

Córka Stanisławy i Anatola, siostra bliźniaczka Władysława Baczyńskiego (1972-2011), prawnuczka Władysława Baczyńskiego (1893-1937) byłego patrona ulicy Baczyńskiego w Sosnowcu, posła na Sejm RP II kadencji, zamordowanego przez NKWD. Ochrzczona razem z bratem po kryjomu w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu. Tam też przyjęła I Komunię Świętą. Wychowywana i związana z katolicką rodziną ze strony matki. Ojca praktycznie nie poznała, mimo, że spotkali się kilka razy w życiu. Mimo to mocno przeżyła śmierć ojca, po której nawiązała kontakt z jego siostrą, urodzoną 23 kwietnia 1947 roku, dokładnie tego samego dnia urodziła się matka Stanisława. Niespełnionym jeszcze marzeniem Jadwigi jest spotkanie i pojednanie astronomicznych bliźniaczek o tym samym nazwisku. Po śmierci ojca Jadwiga zamawia Msze święte w intencji śp. Anatola na które zaprasza nieznaną jeszcze rodzinę. Bariery są jednak zbyt silne, lody topnieją dopiero po latach. Ojciec zadeklarowany ateista nie miał wpływu na wychowanie swoich dzieci. Po latach dzięki aktywności sosnowieckich społeczników, Jadwiga spotyka prawosławnego księdza, który pamięta ojca Anatola jako regularnego uczestnika nabożeństw, co niewątpliwie jest dużą radością dla córki i nadzieją na zbawienie. Ojciec technik mechanik, pracował w Hucie im. Marian Buczka w pracowni projektowo-kreślarskiej. Matka, absolwentka I LO im. Rozdzieńskiego w Sosnowcu, zdała egzamin maturalny w roku milenijnym Chrztu Polski. Pracowała w Centralnym Ośrodku Informatyki Górnictwa w Katowicach, a następnie w Fabryce Samochodów Małolitrażowych POLMO w Sosnowcu jako pracownik biurowy.

Wykształcenie

Absolwentka IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Matura 1991 r. w klasie o profilu matematyczno-fizycznym z rozszerzonym językiem angielskim. Uczestnik olimpiady muzycznej na szczeblu ponadregionalnym. Ukończyła studia magisterskie na wydziale techniki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Sosnowcu (1996). Pracę naukową początkowo wiązała z zastosowaniem informacji przestrzennej w architekturze i urbanistyce. Na międzynarodowej konferencji naukowej GIS Silesia 2003opublikowała opracowanie na temat zastosowania informacji przestrzennej w architekturze i urbanistyce. Ukończyła studia na wydziale Architektury Politechniki Śląskiej oraz studiowała jako wolny słuchacz na wydziale anglistyki Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Sosnowcu w klasie wiolonczeli. 8 lat członek orkiestry PSM I stopnia w Sosnowcu pod batutą dyrygenta Klimczyka. Brała udział w licznych koncertach i występach m.in. w Teatrze Zagłębia i Klubie Kiepury.

Na plenerze fotograficznym w KWK Kazimierz-Juliusz

Działalność społeczna

Od najmłodszych lat aktywna uczestniczka rozmaitych zajęć pozaszkolnych. Jako 5-latka dołączyła do zespołu przedszkola muzycznego przy PSM w Sosnowcu, razem z bratem występowała w licznych przedstawieniach parafialnych w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu oraz w Auli Pałacu Dietla przy ulicy Żeromskiego w Sosnowcu. W wieku szkolnym należała wiele lat do scholi dziewczęca w parafii podwyższenia Krzyża Świętego, później chóru parafialnego dorosłych, była aktywną animatorką Ruchu Światło-Życie w tejże parafii i na wyjazdach oazowych podczas wakacji wówczas w Diecezji Częstochowskiej. Organizowała różne akcje charytatywne: pomagała współtworzyć dom pomocy „Iskierki” dla dzieci i młodzieży z trudnych rodzin, gdzie beneficjenci otrzymywali przede wszystkim pomoc w nauce. Przygotowywała spektakle teatralne dla uczniów ze szkoły życia sąsiadującej z IV LO. Im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Przez 8 lat członek orkiestry przy Państwowej Szkole Muzycznej w Sosnowcu. Jako wiolonczelistka brała udział w koncertach z okazji dnia górnika i innych uroczystości miejskich.

Po długiej przerwie związanej ze studiami i emigracją powróciła do Sosnowca, by tutaj wdrożyć rozwiązania poznane na polu zawodowym i naukowym w Europie. Specjalizuje się w rozwiązaniach architektury bez barier, dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym kierunku też planuje swój rozwój naukowy. Wraz z opiekunem naukowym przygotowuje się do pracy doktorskiej na temat dostosowania architektury zabytkowej do potrzeb osób niepełnosprawnych. W 2014 roku w Poznaniu przygotowała ciekawe wystąpienie na konferencji naukowej „Miasto w oczach ludzi” na Wydziale Socjologii im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod tytułem: „Pełnosprawna przestrzeń (nie)pełnosprawnego użytkownika”. Patriotyzm lokalny wykazuje przede wszystkim w inwestowaniu na Ziemi Zagłębiowskiej środków zarobionych poza granicami regionu i kraju. Mieszka na stałe w Sosnowcu, mimo że wciąż pracuje dorywczo za granicą.

Udziela się społecznie jako uczestnik i organizator warsztatów muzycznych pod batutą znanych kompozytorów i dyrygentów m.in. Piotr Pałka, Hubert Kowalski, Mateusz Kowalski i inni. Była członkiem Chóru Katedralnego Lutnia (alt). Czynnie pomagała w rozpoczęciu działalności Akademickiego Zespołu Muzycznego w Sosnowcu przy parafii św. Tomasza na Pogoni oraz chóru parafialnego. W wyobrach samorządowych w 2018 r. uzyskała mandat radnej Sejmiku Samorządowego Województwa Śląskiego. Stratując z listy PiS-u z 9 miejsca w Okręgu 7, otrzymała 6.514 głosów, trzeci wynik i mandat!

Zainteresowania

Urbanistyka, architektura, rynek nieruchomości, prawo przestrzenne, zagadnienia społeczne, sztuka wizualna, muzyka klasyczna i liturgiczna, sport: żeglarstwo (patent sternika), łyżwiarstwo, pływanie, turystyka rowerowa i piesza;

Hobby

Fotografia, śpiew chóralny, gra na wiolonczeli, praca społeczna;

Opracował: Piotr Dudała

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego