Jacek Majchrowski

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Jacek Majchrowski
Jacek Majchrowski
Imię i nazwisko Jacek Majchrowski
Data i miejsce urodzenia 13 stycznia 1947
Sosnowiec
Zawód polityk, historyk

Jacek Maria Majchrowski ur. 13 stycznia 1947 w Sosnowcu – Prezydent Miasta Krakowa od 2002 roku, prawnik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny nauk prawnych, historyk doktryn politycznych i prawnych. Znawca II Rzeczypospolitej, dokumentujący jej historię, a szczególnie działalność ugrupowań prawicowych.

Jacek Majchrowski spędził młodość w Sosnowcu. Maturę zdał w 1965 r. w IV LO im. Stanisława Staszica, którego jest absolwentem. Swoje dorosłe życie związał z Krakowem, a pracę z Uniwersytetem Jagiellońskim. W cztery lata po ukończeniu studiów (1974) zdobył tytuł doktora na Wydziale Prawa i Administracji, a w 1988 roku, jako jeden z najmłodszych profesorów w historii UJ uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. Od roku 1987 do 1993, kiedy został profesorem zwyczajnym, pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa i Administracji UJ. 

Jako Wojewoda Krakowski w latach 1996–1997, prof. Jacek Majchrowski przyczynił się m.in. do powstania Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krakowie (1998) i do podpisania wstępnej umowy o budowie Centrum Koncertowo-Kongresowego. Uratował także przed likwidacją Teatr Stu. Ponadto, co było szeroko komentowane, jako wojewoda lewicowej koalicji SLD-PSL, doprowadził do przeniesienia grobów żołnierzy radzieckich pochowanych na krakowskich Plantach, w pobliżu Barbakanu, na Cmentarz Rakowicki. Zakończył w ten sposób ostry konflikt w mieście, przybierający niejednokrotnie formę publicznych demonstracji. Od 1999 roku członek SLD. Członkostwo w SLD jednak zawiesił po objęciu stanowiska prezydenta miasta Krakowa, chcąc wypełnić obietnicę wyborczą, bycia prezydentem wszystkich Krakowian. Żonaty, ojciec dwóch synów.

Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz naukowych towarzystw zagranicznych. Zastępca Przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Prezydent Majchrowski wyraził zgodę na odegranie hymnu Sosnowca z wieży Kościoła Mariackiego. Miało to miejsce w obecności władz Sosnowca w dniu 5 czerwca 2004r. o godzinie 16.30 w czasie obchodów święta Krakowa.

Biogram 0pracował: Piotr Dudała

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego