Irządze (gm. Irządze)

Z WikiZagłębie
-
Panorama miejscowości
Gmina Irządze
Powiat zawierciański
Województwo śląskie
Sołtys ?
Powierzchnia ? km²
Ludność
• liczba

?
Tablice rejestracyjne SBE
Tablica informacyjna

Irządze - wieś, siedziba niewielkiej gminy wiejskiej w powiecie zawierciańskim, na Progu Lelowskim. We wsi sklepy, biblioteka, poczta, szkoła podstawowa i gimnazjum.

Historia

Jedna z najstarszych miejscowości w tej części Małopolski. Pochodzenie nazwy jest niejasne. W XIII i XIV w. miejscowość była siedzibą dekanatu (późniejszy dekanat lelowski). Później miejscowość była dzielona na dwie części: Irządze Dolne i Górne. W 1789 roku Irządze Dolne liczyły 142 mieszkańców (w tym 66 kobiet) w 25 domach (w tym dwór); Irządze Górne - 22 domy (dwór, karczma, młyn, dwa browary) i 144 mieszk. (w tym 73 kobiety). Przy kościele parafialnym p.w. św. Wacława był przytułek dla ubogich[1]. W 1862 r. Irządze liczyły 75 domów 671 mieszkańców, była tu gorzelnia[2].

Wieś należała do powiatu lelowskiego, później olkuskiego i włoszczowskiego. W latach 1975-1998 do województwa częstochowskiego; od 1999 w powiecie zawierciańskim.

Wieś jak cała gmina leży typowo rolniczym krajobrazie - w otoczeniu rozległe grunty orne (częściowo na glebach lessowych). We wsi stary kościół (obecnie murowany), dwór (siedziba urzędu gminy), pomnik upamiętniających poległych w II wojnie światowej.

Dzielnice i osiedla

Wykaz ulic


Galeria

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Materiały do słownika historyczno-geograficznego województwa krakowskiego w dobie Sejmu Czteroletniego pod red. W. Semkowicza, T. Czorta, A. Szumańskiego, Wyd. PAU, Kraków 1939
  2. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. III