Henryk Karol Czarnecki

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Henryk Karol Czarnecki
Henryk Karol Czarnecki
Imię i nazwisko Henryk Karol Czarnecki
Data urodzenia 1880
Data i miejsce śmierci 1925
Częstochowa
Zawód dyrektor teatrów

Henryk Karol Czarnecki - (ur. 1880 r., zm. 1925 r. w Częstochowie) dyrektor teatrów.

Kariera

Uczył się w Klasie Dykcji i Deklamacji przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Debiutował w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Od 1905 roku prowadził własne zespoły, odwiedzał wszystkie ośrodki teatralne na ziemiach polskich.

Teatr w Sosnowcu

W 1909 zbankrutował lecz podźwignął się rychło i od lata 1912 do czerwca 1913 był dyrektorem teatru Letniego w Sosnowcu. Dyrekcję teatru Zimowego w Sosnowcu objął w sezonie 1919 - 1920 i nazwał go „Teatr Polski Henryka Czarneckiego”.

Z Sosnowca na krótko odjechał do Torunia i Inowrocławia. W okresie 1920 - 1925 ponownie był dyrektorem teatru Polskiego w Sosnowcu. Dawał przedstawienia w Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Będzinie. Od października „Teatr Polski Henryka Czarneckiego” co tydzień grał w różnych miastach Sląska.

W latach 1923 - 1925 jako dyrektor teatru w Sosnowcu był dyrektorem ówczesnego „Teatru Polskiego” w Katowicach, wtedy objętego wspólnym kierownictwem H. Czarneckiego.

Zrazu z wielkim powodzeniem prowadził w Sosnowcu teatr dramatyczny, operetkowy. operowy. Wszystkie jego zespoły liczyły ponad 150 osób. w 1923, jako pierwszy zdjął ze sceny w Sosnowcu budkę suflera.

W 1925 w panicznej ucieczce przed wierzycielami, opuścił Sosnowiec po siedmioletniej dyrekcji.

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego