Festiwal "Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej"

Z WikiZagłębie
Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznane LOGO.JPG

Festiwal "Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej

Idea zorganizowania festiwalu muzycznego w rodzinnym mieście Jana Kiepury zrodziła się, jak to często bywa, spontanicznie, we wrześniu 2001, a pierwsza edycja festiwalu wystartowała już na wiosnę następnego roku.

Inicjatorem całego przedsięwzięcia był Michał Góral, dyrektor festiwalu, który wymyślił jego profil i ustalił wstępny program. Jednak aby projekt mógł zostać zrealizowany, potrzebne było wsparcie i pomoc wielu osób. Rokrocznie patronat honorowy nad festiwalem obejmują prezydent miasta Sosnowca i ksiądz biskup diecezji sosnowieckiej. Od samego początku festiwal może liczyć na wsparcie Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Z logistycznego punktu widzenia koncerty festiwalowe nie mogłyby się odbyć gdyby nie przychylność Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury, Sosnowieckiego Centrum Sztuki-Zamek Sielecki oraz sosnowieckich parafii: p.w. św. Andrzeja Boboli, p.w. św. Joachima i katedry Wniebowzięcia N.M.P. Wszyscy odnoszą się do festiwalu z życzliwością, za co należą się im wielkie słowa podziękowania.


Profil festiwalu jest tak zaprojektowany aby odpowiadał wrażliwości i muzycznym potrzebom każdego mieszkańca miasta Sosnowca, spragnionego ambitnych wydarzeń artystycznych, realizowanych na najwyższym poziomie i z udziałem najwybitniejszych artystów z kraju i zagranicy. Lista artystów i zespołów artystycznych, które do tej pory wystąpiły w Sosnowcu jest długa i świadczy o rosnącej randze artystycznej festiwalu w naszym regionie. Głównym założeniem programowym festiwalu jest―co zresztą zostało ujęte w jego nazwie―prezentacja utworów muzycznych należących do szerokiego repertuaru największych sal koncertowych na świecie, czyli takich, które cieszą się ogromną popularnością wśród melomanów.

Zadaniem festiwalu jest także propagowanie utworów mniej znanych, często zapomnianych, które nie zdołały się jeszcze "przebić" do szerokiego grona odbiorców, a które zasługują na baczniejszą uwagę. Ich prezentacja na festiwalu może nadać im zupełnie nowe życie, tak aby na nowo wzruszały i wzbudzały podziw wśród melomanów.

Poza tym z roku na rok pojawia się więcej koncertów, podczas których miłośnicy muzyki mogą posłuchać muzyki jazzowej, popularnej, flamenco czy gospel. Celem organizatorów jest, aby festiwal nieustannie poszerzał swoją ofertę i tym samym cieszył się coraz większym zainteresowaniem Sosnowiczan i pozostałych miłośników muzyki.

źródło: wypowiedź Michała Górala, Dyrektora Festiwalu zamieszczona na portalu www Festiwalu

Galeria plakatów

Linki zewnętrzne