Eugeniusz Edmund Majdrowicz

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Eugeniusz Edmund Majdrowicz
Eugeniusz Edmund Majdrowicz
Imię i nazwisko Eugeniusz Edmund Majdrowicz
Data i miejsce urodzenia 21 listopada 1856
Kraków
Data i miejsce śmierci 20 maja 1929
Warszawa
Zawód aktor, śpiewak, reżyser, dyrektor teatrów

Eugeniusz Edmund Majdrowicz - (ur. 21 listopada 1856 r. w Krakowie, zm. 20 maja 1929 r. w Warszawie) aktor, śpiewak, reżyser, dyrektor teatrów.

Kariera

Uczył się w Gimnazjum św Anny, Naukę śpiewu pobierał we Lwowie, następnie w Warszawie. Występował w teatrze dramatycznym i operze, zrazu w Poznaniu, potem w Warszawie i Lwowie.

Jako organizator teatru działał w Wielkopolsce i Pomorzu Zachodnim. W 1896 zorganizował „Teatr Objazdowy” na Wielkie księstwo Poznańskie i Prusy Zachodnie”. Władze niemieckie uznały jego działalności jako „Grosspolnische Agitation” (Agitacja wielkopolska) i odmówiły zezwolenia na występy. Wtedy zaczął działać w Królestwie Polskim.

Teatr w Sosnowcu

W 1905 został dyrektorem teatru w Sosnowcu i prowadził go do 1909 r. Wystawiał patriotyczne sztuki historyczne, popularyzował twórczość klasyków i współczesnych mu pisarzy. Za jego kadencji na scenie sosnowieckiej wystawiono Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Stworzył teatr objazdowy, który z Sosnowca wyjeżdżał do Siedlec, Ciechocinka, Buska, Kielc, Radomia. W 19091910 prowadził teatr w Kaliszu, następnie w Łowiczu, Busku, Ostrowcu. Od 1910 do lata 1913 ponownie był dyrektorem w Sosnowcu i tu zamieszkał od 1914 r. Na rzecz teatru współpracował z Anielą Zarębską. Po 1918 występował w Teatrze im. J. Słowackiego i Teatrze Ludowym w Krakowie. Organizował Teatr na Pohulance w Wilnie i był w nim aktorem.

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego