Egzotarium (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
Egzotarium w Sosnowcu (Foto: Dariusz JUREK)

Adres

ul. Piłsudskiego 116
Sosnowiec
tel. 0 32 299 64 45
strona www

Historia

W 1935 r. ówczesne władze miejskie założyły na obszarze położonym nad Brynicą park o powierzchni 4,8 ha. W latach 1954 - 1956 na jego obrzeżach wybudowano palmiarnię i akwarium. Inicjatorem, a także realizatorem tego przedsięwzięcia był Zarząd Zieleni Miejskiej w Sosnowcu na czele z jego dyrektorem - inż. arch. Stanisławem Romikiem.

Położenie

Obiekt, który obecnie nosi nazwę Egzotarium, usytuowany jest we wschodniej części Parku Kresowego im. Leona Kruczkowskiego (jego aktualna nazwa) i przylega do jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych miasta - ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wystawa roślin i zwierząt

Prezentowane w Egzotarium ekspozycje ukazują różnorodność form świata roślinnego i zwierzęcego. Wystawa botaniczna obejmuje ponad 90 gatunków flory. Przedstawia okazy pochodzące ze stref o różnych warunkach klimatycznych - pustynnych, półpustynnych, roślin żyjących w tropikach amerykańskich i azjatyckich, w klimacie śródziemnomorskim.

Egzotarium w Sosnowcu (Foto: Dariusz JUREK)

Rosną tu m. in. okazałe agawy, opuncje, aloesy drzewiaste, liany, palmy, figowce, bambusy, egzotyczne drzewa szpilkowe, rośliny bagienne, zielne, dekoracyjne i inne. Na wystawie zwierząt najliczniej reprezentowane są ryby, a wśród nich okazy akwariowe (około 70 gatunków). Dużą grupę stanowią gady (około 20 gatunków), między innymi: węże, krokodyle, jaszczurki oraz żółwie. Kolekcja ptaków obejmuje 15 gatunków, głównie papugi i ziarnojady, a ssaki to liczne gatunki gryzoni i dwa gatunki naczelnych.

Ekspozycję żywych okazów zwierząt uzupełniają zaprezentowane w szklanych gablotach preparaty egzotycznych stawonogów (kraby,langusty), szkarłupni, jeżowce, rozgwiazdy), niektórych ryb oceanicznych (ryba młot, ryba piła i in.), a także koralowców (fragmenty szkieletów korali z raf koralowych).

Edukacja

Egzotarium spełnia zarówno funkcje rekreacyjne, jak i dydaktyczno-oświatowe. Jak ocenia prof. dr hab. ze Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach Krzysztof Jędrzejko, jest to "jedno z najbardziej znaczących miejsc edukacyjnych w Sosnowcu. Jest ono żywym uniwersytetem przyrody, który kształtuje zainteresowania samą przyrodą oraz bogactwem jej form i wielkością przystosowań ekologicznych".

Placówkę odwiedza przede wszystkim młodzież szkolna z terenu Sosnowca i okolicznych miast. Obecnym administratorem obiektu jest Miejski Zarząd Usług Komunalnych.

Galeria

Bibliografia

  • Małgorzata Śmiałek: Sosnowieckie ABC, tom II. Muzeum w Sosnowcu, 2003, s. 15-16. ISBN 83-89199-03-3. 

Linki zewnętrzne


http://www.youtube.com/watch?v=Azpd5GRgbic&feature=player_embedded#!

http://vimeo.com/14241977

http://www.youtube.com/watch?v=-UqRz0ffwF8&feature=player_embedded#!