Dekanat myszkowski

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Dekanat myszkowski jest jednym z 35 dekanatów archidiecezji częstochowskiej, w jego skład wchodzi obecnie 8 parafii.

Obejmuje parafie na terenie Myszkowa utworzony po reformie administracyjnej państwa w 1975 roku. Wraz z dekanatami koziegłowskim, dwoma zawierciańskimi i żareckim tworzy duszpasterski "region zawierciański".

Pierwszym dziekanem został ówczesny proboszcz głównego kościoła miasta (p.w. św. Stanisława BM) - Józef Feruga. W ciągu ostatnich pięciu lat stanowiska dziekanów myszkowskich pełnili: Stefan Jachimczak, Jan Batorski, Adam Mikoś.

Oprócz 8 kościołów w dekanacie znajduje się 10 kaplic: dwie na Będuszu (przy drodze wojewódzkiej DW-793 i obok kościoła), przy kościele św. Stanisława BM, na Helenówce, kaplica cmentarna przy ul. Jana Pawła II (cmentarz komunalny), na Mijaczowie, Mrzygłodzie (cmentarna - nieczynna), Nowej Wsi, Papierni i Starym Myszkowie. Charakter kaplicy ma świątynia na Ciszówce (kościół parafialny jest w budowie), z kolei kaplica na Mijaczowie przy kościele p.w. Narodzenia NMP zyskała statut kościoła, ale nadal jest nazywana kaplicą i tak funkcjonuje (kaplica wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu dla dekanatu).

Obecnie żadna z parafii dekanatu nie ma swojej strony internetowej. Niegdyś miało ją sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej (Różańcowej) w Myszkowie-Mrzygłodzie (obecnie strona jest w przebudowie).

Parafie wchodzące w skład dekanatu:

Galeria

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego