Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych - DAMEL S.A (Dąbrowa Górnicza)

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Logo
Odznaka Zasłużony Pracownik DFME

Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych - DAMEL S.A - przedsiębiorstwo produkujące maszyny elektryczne, oraz zajmujące się ich naprawą.

Historia

Początki przedsiębiorstwa "DAMEL" sięgają roku 1940. Powstały wtedy w Dąbrowie Górniczej niewielkie warsztaty remontowe, które w 1947 roku przejęły pomieszczenia po zlikwidowanych kopalniach Flora i Reden. Zakład w latach 1947 - 1957 miał nazwę Centralne Warsztaty Elektryczne było to przedsiębiorstwo państwowe jako jedyne w Polsce wykonujące naprawy maszyn elektrycznych dla górnictwa.

"DAMEL" zawsze związany był z górnictwem; początkowo pełnił funkcję branżowego zakładu wykonującego naprawy oraz remonty maszyn elektrycznych i aparatury sterowniczej, by w 1950] r. zyskać uprawnienia samodzielnego przedsiębiorstwa państwowego. Od 1956 roku jest największym w Polsce przedsiębiorstwem wykonującym remonty maszyn elektrycznych dla górnictwa.   Lata 1965 - 1970 to czas wdrażania planu rekonstrukcji technologiczno-organizacyjnej, obejmującego modernizacji produkcji, wydajniejsze wykorzystanie urządzeń, wymianę parku maszynowego i wiele innych inicjatyw, mających na celu podniesienie poziomu produkcji i obniżenie jej kosztów. W jubileuszowym roku ćwierćwiecza firmy powstaje Dział Organizacji Produkcji, Dział Postępu Technicznego i Oddział Prototypów. Do użytku zostaje oddana hala stacji prób i Oddziału „REDEN” oraz hala przygotowania produkcji, w której znajduje się oddział demontażu, produkcji uzwojeń, Dział Głównego Mechanika i Biuro Techniczne.   W 1978 roku obok działalności remontowej "DAMEL" podjął produkcję specjalistycznych silników elektrycznych oraz aparatury sterowniczej, stosowanych w maszynach górniczych wytwarzanych przez producentów krajowych i zagranicznych.

Prywatyzacja

W dniu 19 kwietnia 1999 roku Minister Skarbu Państwa skomercjalizował przedsiębiorstwo państwowe Przedsiębiorstwo Remontowo-Produkcyjne Górniczych Maszyn Elektrycznych "DAMEL" w Dąbrowie Górniczej przekształcając go w spółkę akcyjną, której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, o nazwie Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych "DAMEL" Spółka Akcyjna.   23 grudnia 2003 r. Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych "DAMEL" S.A. została sprywatyzowana. Większościowym akcjonariuszem zostało konsorcjum tworzone przez dwie polskie firmy: Przedsiębiorstwo Komplementacji i Montażu Systemów Automatyki "Carboautomatyka" S.A. z siedzibą w Tychach oraz Fabryka Taśm Transporterowych "Stomil-Wolbrom" S.A. z siedzibą w Wolbromiu.        

Górnik ZNME Dąbrowa Górnicza

Fabryka posiadała własny klub sportowy, który powstał w latach 40-tych XX wieku.

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego