Czesław Teofil Janowski

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Czesław Teofil Janowski
Czesław Teofil Janowski
Imię i nazwisko Czesław Teofil Janowski
Data i miejsce urodzenia ok. 1856
Łomża
Data i miejsce śmierci 18 grudnia 1918
Puławy
Zawód aktor, dyrektor teatrów

Czesław Teofil Janowski – (ur. ok 1856 r. w Łomży, zm. 18 grudnia 1918 r. w Puławach) aktor, pierwszy dyrektor Teatru w Sosnowcu.

Kariera

Od 1875 występował w zespole Cybulskiego w Siedlcach. Należał do wielu zespołów teatralnych, grał we wszystkich ośrodkach w kraju. Był samodzielnym dyrektorem Teatru w Łodzi (18911895). Prowadził własne zespoły aktorskie, które występowały: we Wrocławiu, Petersburgu, Rydze, Odessie, Rostowie, Samarze, Orenburgu.

Teatr w Sosnowcu

Został pierwszym dyrektorem nowo wybudowanych: Teatru Zimowego i Teatru Letniego w Sosnowcu, które prowadził od 7 lutego 1897 do 18 września 1898. Przyczynił się wybitnie do umocnienia w Sosnowcu środowiska teatralnego. W repertuarze uwzględniał utwory dramatyczne, komediowe, operę i operetkę. Dla najbiedniejszych warstw ludności organizował tanie po południowe przedstawienia w niedzielę i dni świąteczne. W latach 1899 i 1900 starał się ponownie o dyrekcję teatrów w Sosnowcu lecz nie otrzymał. Zarząd Teatrem Zimowym obejmowało stopniowo Gwarectwo „Hrabia Renard”, u którego zadłużony był właściciel Szymański.

Czesława Teofila Janowskiego ceniono jako antreprenera, uznanego artystę scen.

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego