Cmentarz katolicki przy ul. Jaskrów w Dąbrowie Górniczej

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Cmentarz katolicki przy parafii rzymsko-katolickiej pod wezwaniem Św. Antoniego o łącznej pow. 8 ha 46 a usytuowany jest na Wzgórzu Gołonoskim w pobliżu kościoła od strony wschodniej.

Historia

Pierwszy cmentarz grzebalny dla mieszkańców Gołonoga znajdował się w Sławkowie, następnie w miejscu i wokół kościoła pw. Św. Antoniego. Świadczą o tym szczątki ludzkich kości wykopane podczas prac ziemnych wokół kościoła. Po wybudowaniu kościoła w 1675 r. cmentarz usytuowano na Morowej Gorze we wsi Babia Ława (około 2 km na lewo od skrzyżowania dróg do Ząbkowic i Łośnia. W księgach parafialnych brak jest zapisu o początku i końcu grzebania parafian na tym cmentarzu. W związku z eksploatacją piasku z Morowej Góry władze pruskie po 1800 r. nakazały założyć nowy cmentarz. Pierwsze zapiski o nowym cmentarzu i pochodzą z 1909 r. w związku z poszerzeniem istniejącego cmentarza przez ks. kanonika Kazimierza Bochnię. Kościół p.w. Św. Antoniego wraz z cmentarzem jako zabytki objęte są ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Najstarsze groby pochodzą z 1879 r. (rodzina Daneckich). W kościele znajduje się krypta, o której wspomina się już w 1721 r. przy okazji wizytacji ks. biskupa Kideckiego. W 1984 r. nastąpiło poszerzenie cmentarza w kierunku południowym a w 1993 r. poszerzono go w kierunku wschodnim.

Znane osoby pochowane na tym cmentarzu

Na cmentarzu znajduje się m.in. zbiorowa mogiła Siedmiu Szewców,

Galeria

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego