Cerkiew prawosławna p.w. śww. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu

Z WikiZagłębie
Parafia Prawosławna pw. śww. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu
Cerkiew prawosławna p.w. śww. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu
Cerkiew prawosławna p.w. śww. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu
Adres ul. Kilińskiego 39
41-200 Sosnowiec
Wyznanie prawosławne
Kościół Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Diecezja łódzko-poznańska
Dekanat Kraków
Proboszcz ks. Mikołaj Dziewiatowski
Wezwanie Świętych Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii
Wspomnienie liturgiczne 17/30 września

Historia

15 sierpnia 1888 r. odbyło się uroczyste położenie kamienia węgielnego pod budowę cerkwi. 28 listopada 1889 r. odbyło się uroczyste poświęcenie wybudowanej cerkwi. Fundatorami cerkwi byli niemieccy fabrykanci: Schoenowie, Heinrich Dietel , Konrad Gamper, Kunitzy i in. oraz finansiści i przemysłowcy żydowscy. Świątynię poświęcił biskup lubelski ojciec Flawij. W 1890 r. przy cerkwi ustanowiono parafię, która podlegała diecezji chełmsko-warszawskiej. Pierwszym jej proboszczem był Joan Wasiliewicz Lewickij.

Architektura

Tą neobizantyjską budowlę zaprojektował architekt Prokofiew z Piotrkowa. Cerkiew zbudowana została na planie krzyża jedno z jego ramion podtrzymuje wieżę, drugie prezbiterium. Część świątyni tworzy ośmioboczne pomieszczenie przykryte kopulą z latarniami i cebulastym hełmem. Wnętrze budowli jest jasne, klasycyzujące. Cerkiew wyposażono w bogaty ikonostas dębowy wykonany przez artystę moskiewskiego Lebiediewa, sprowadzony z Moskwy przez braci Schoenów.

Obecnie parafia należy do diecezji łódzkiej i zrzesza wiernych z województwa śląskiego oraz wschodniej Opolszczyzny. Proboszczem parafii obecnie jest ks. Mikołaj Dziewiatowski. Nabożeństwa odbywają się w każdą niedziele i święta o godzinie 10:30.

Galeria

Bibliografia

  • Małgorzata Śmiałek: Sosnowieckie ABC, tom I. Muzeum w Sosnowcu, 2002, s. 8. ISBN 83-915173-5-7. 

Linki zewnętrzne