Centrum Handlowe "Plaza" (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie

Centrum Handlowe "Plaza" - wielkopowierzchniowe centrum handlowe w centrum Sosnowca pod adresem Sienkiewicza 2; Zlokalizowane na obszarze wyznaczonym przez ulice: Szklarnianą, Warszawską, Sienkiewicza i Dekerta.

Jest to 2 poziomowy budynek z dwupoziomowych podziemnym parkingiem na 1300 aut. Całkowita powierzchnia tego jednopiętrowego budynku wynosi 40000 metrów kwadratowych, z czego największą część zajmuje powierzchnia handlowa - 25000 metrów kwadratowych. Na górnym poziomie znajduje się 6 salowe kino Cinema City oraz strefa gastronomiczna.


Historia

22 października 2002 roku do Sosnowca przyjechali przedstawiciele międzynarodowej korporacji Plaza Centers Polska - polskiego oddziału Plaza Centers NV. Celem spotkania z władzami miasta była inwestycja wybudowania Centrum Rozrywkowo – Handlowo – Usługowe Plaza. Konstrukcja galerii handlowej rozpoczęła się w 2006, a zakończyła się w marcu 2007 roku. Konstrukcją nieruchomości zajęła się firma budowlana Warbud z Warszawy, natomiast autorem projektu jest biuro architektoniczne z Katowic: Biuro Projektów Architektonicznych Pallado Skupin Architekci. Oficjalne otwarcie centrum handlowego odbyło się 30 marca 2007 roku