Budynek Warszawska 2 w Sosnowcu

Z WikiZagłębie

Budynek przy ul. Warszawskiej 2 w Sosnowcu - budynek wozowni stworzony przy dworcu głównym Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej znajdujący się przy ulicy Wawłrszawskiej pod nr 2. Służył przyjeżdżającym jako miejsce do pozostawienia konnego zaprzęgu.

W latach 20 XX w. budynek przekształcono na kino. Funkcjonowało w tym miejscu kino Palace[1], jeszcze przed 1939 rokiem zamienione na kino "Roxy". W 1950 nastąpiło wywłaszczenie dotychczasowych właścicieli i kino przeszło w zarząd państwowej firmy Film Polski a następnie zmieniono nazwę na "Nowe Pokolenie"[2].

W latach trzydziestych ubiegłego stulecia Po generalnym remoncie w 1956 roku kino otrzymało nazwę Muza. Kino Muza zostało zamknięte w 2005 roku. W 2006 roku budynek został przekazany dla Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury z przeznaczeniem na salę widowiskowo-koncertową. Na czas pozyskiwania funduszy budynek został wydzierżawiony dla Agencji Artystycznej Gamma[3][4], która od 2006 roku w budynku prowadził kawiarnię artystyczno-mzyczna Art Cafe Muza[5]. W 2014 budynek przeszedł kompleksowy remont wnętrza oraz elewacji. Po remoncie, od 2015 roku, mieści się w nim Sala widowiskowo-koncertowa MUZA prowadzona przez Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu[6].

Przypisy