Brynica

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Cieki wodne w Zagłębiu Dąbrowskim
{{{}}}
{{{Awers}}}
Nazwa Brynica
Źródło Mysłów (gm. Koziegłowy)
Ujście Czarna Przemsza
Długość 55km
JCW PLRW20005212619


Brynica - rzeka na Wyżynie Śląskiej, w województwie śląskim; Ze źródłami w Mysłowice (gmina Koziegłowy); Przepływa miasta Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego: Miasteczko Śląskie, Świerklaniec, Piekary Śląskie, Bobrowniki, Wojkowice, Czeladź, Będzin, Siemianowice Śląskie, Katowice, Sosnowiec i Mysłowice. Na granicy Mysłowic i Sosnowca uchodzi do Czarnej Przemszy; Główny dopływ Czarnej Przemszy, stanowi jej prawy dopływ; Rzeka o długości 57,2 km i powierzchni dorzecza 482,7 km². Źródła znajdują się w Mysłowie (gmina Koziegłowy, powiat myszkowski), na wysokości 350 m n.p.m.

Zasadniczo na całej swojej długości jest historyczną granicą pomiędzy Zagłębiem Dąbrowskim a Górnym Śląskiem, szerzej; pomiędzy Małopolską a Śląskiem.

Niegdyś była rzeką zasobną w ryby, a na brzegach występowały bobry. Tworzyły się liczne rozlewiska i stawy. Z uwagi na XIX wieczny rozwój przemysłu, ulegała coraz większym zanieczyszczeniom. Bieg rzeki uregulowano w latach 20-tych XX wieku.

Dawniej była to rzeka, na której oparta była część granicy zachodniej Polski. Kolejno była miejscem granicznym Prusami (później Niemcami), a Rosją; w latach 1918-1922 była to granica niemiecko-polska. 20 czerwca 1922 roku, wojska polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego przekroczyły most na Brynicy, aby przejąć wschodnią część Górnego Śląska pod polską administrację. W latach 1922-1939 stanowiła granicę pomiędzy województwem śląskim a województwem kieleckim w którym znajdowało się Zagłębie Dąbrowskie.

Pomiędzy 1930 a 1939 utworzono na rzecze zbiornik wodny w Kozłowej Górze (gmina Świerklaniec). Stworzony dla celów militarnych po II Wojnie Światowej (1948-1951)zaadaptowano do funkcji rezerwuaru wody pitnej wodociągowej wznosząc stację uzdatniania wody.


Spis treści

Brynica na dawnej fotografii

Brynica na współczesnej fotografii

Bibliografia

Linki zewnętrzne

http://gosciniec.pttk.pl/16_2004/index.php?co=024

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego