Browar w Klimontowie

Z WikiZagłębie
Browary w Zagłębiu Dąbrowskim
Nazwa Browar w Klimontowie
Miejsce produkcji Klimontów (Sosnowiec)
Data powstania XVIII w.

Browar w Klimontowie - początki browaru sięgają końca XVIII wieku. Związany był z folwarkiem klimontowskim i należał do Gustava von Kramsty i jego spadkobierców.

W latach 20-30. XIX wieku piwowarem był Jan Kuciębski, a pisarzem browarnianym Józef Guzowski. W latach 70. XIX wieku browar posiada piwowara i dwóch robotników: poddanych pruskich (Robert Vogel i Jan Jehram). Wówczas browar dzielił zabudowania z gorzelnią i wytwarzał około 600 hl piwa rocznie (zwyczajnego i dubeltowego).

Na początku lat dziewięćdziesiątych w posiadanie browaru wchodzi Sosnowieckie Towarzystwo Górniczo-Przemysłowe, a dzierżawcą został Seweryn Lisicki, który także prowadził bufet na dworcu kolejowym w Granicy (Maczki). Produkcja osiąga wielkość 14 100 wiader (1000-2000 hl piwa na rok). Przed 1910 rokiem jako dzierżawca jest wymieniany Stefan Wylazłowski. Zakład produkuje 21 000 wiader piwa bawarskiego i kulmbachskiego przy obrotach 32 000 rubli i zatrudnieniu 3 - 4 pracowników.

W ostatnich latach XIX wieku produkcja sięga 2500 hl piwa na rok a dzierżawcą jest Mosze Selinger.

Piwo sprzedawano jedynie w beczkach.

Drewniane budynki klimontowskiego browaru spłonęły przed 1911 rokiem. Po pierwszej wojnie światowej prawdopodobnie nie wznawia już produkcji.