Bolesław Zagórny

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Imię i nazwisko Bolesław Zagórny
Data i miejsce urodzenia 1898
Grodziec
Data i miejsce śmierci 1972
Grodziec
Miejsce spoczynku Cmentarz w Grodźcu
Zawód wojskowy, działacz niepodległościowy, członek AK
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi, Order Virtuti Militari 5-tej Klasy

Bolesław Zagórny (pseudonim "Jan") - (ur. 1898 r., w Grodźcu, zm. 1972 r., w Grodźcu) wojskowy, działacz niepodległościowy, członek AK.

Spis treści

Edukacja

W latach 19191920 brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. W latach 20-tych XX w. ukończył Oficerską Szkołę Artylerii w Bydgoszczy.

Wojsko

Z nadejściem 1939 r. został awansowany do stopnia kapitana, a następnie mianowany dowódcą szóstej baterii 33 Pułku Artylerii Lekkiej. Niedługo po tym wydarzeniu uczestniczył w kampanii wrześniowej, podczas której brał udział w obronie Lwowa. Po poddaniu się (z rozkazu przełożonych B. Zagórnego) armii radzieckiej, udało mu się uniknąć wywozu przez Rosjan do Starobielska.

Podczas okupacji ukrywał się przed NKWD. W 1941 r. nawiązał w Wilnie współpracę z Armią Krajową i został mianowany dowódcą dzielnicy „A”. W tym czasie m. in. szkolił członków wspomnianej organizacji. Na początku lipca 1944 r. brał udział w operacji "Burza". Po jej zakończeniu wraz z innymi członkami AK został aresztowany przez NKWD i trafił do więzienia w Łukiszkach. Następnie przebywał w łagrach w Riazaniu i Diagilewie. Odzyskał wolność pod koniec 1947 r. W latach 50-tych był obiektem inwigilacji ze strony Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (UBP).

Odznaczenia

W czasie swojej służby Bolesław Zagórny został odznaczony m. in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, a także Orderem Virtuti Militari 5-tej Klasy.


Biogram opracował: Dariusz Majchrzak

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego