Bogusław Kabała

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Bogusław Kabała
Bogusław Kabała
Imię i nazwisko Bogusław Kabała
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1934
Kraków
Data i miejsce śmierci 22 czerwca 2014
Kraków
Zawód historyk, pedagog i samorządowiec

Bogusław Kabała (ur. 5 grudnia 1934 r. w Krakowie, zm. 22 czerwca 2014 w Krakowie) - historyk, pedagog i samorządowiec.

Nauka i studia

Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Mysłowicach, matura - 1952r. oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny). Rocznik 1957.

Praca zawodowa

Pracę pedagoga rozpoczął w 1957 roku w Szkole Podstawowej nr 20 w Sosnowcu. Następnie uczył w Szkole Podstawowej nr 11. W 1964 roku rozpoczął pracę w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater w Sosnowcu. Dał się poznać jako jeden z najlepszych i najbardziej twórczych nauczycieli historii, w efekcie przeszedł do pracy w Kuratorium Oświaty w charakterze wizytatora i metodyka nauczania historii. W 1979 roku został dyrektorem IV LO im. St. Staszica w Sosnowcu, pełniąc tę funkcję do 1992 roku.

Praca w samorządzie

Bogusław Kabała był przez wiele lat zaangażowany w sosnowiecki samorząd, będąc wielokrotnie wybierany do Rady Miejskiej. Pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sosnowcu II i IV kadencji oraz funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Sosnowcu w III kadencji.

Praca społeczna

Założyciel sosnowieckiej filii Stowarzyszenia „Kuźnica”. Podczas organizowanych przez niego na terenie całego Zagłębia, spotkań swoje poglądy i postawy prezentowały znane postaci życia kulturalnego, społecznego, naukowego i politycznego z Zagłębia i z kraju. Współinicjator powstania w Sosnowcu dwóch pomników: Jana Kiepury oraz Papieża Jana Pawła II.

Nagrody i wyróżnienia

Za swą działalność, pracę, zaangażowanie i postawę życiową Bogusław Kabała był nagradzany i odznaczany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego, Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej oraz kilkukrotnie – Nagrodami Inspektora Oświaty i Wychowania. 29 maja 2014r. na 58 sesji Rady Miejskiej otrzymał Odznakę "Zasłużony dla Miasta Sosnowca".

Biogram opracował: Piotr Dudała