Bella Darvi

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Bella Darvi
Bella Darvi
Imię i nazwisko Bella Darvi
Data i miejsce urodzenia 23 października 1926
Sosnowiec
Data i miejsce śmierci 10 września 1971
Monte Carlo
Miejsce spoczynku cmentarz Bagneux w Paryżu (Francja)
Zawód aktorka filmowa

Bella Darvi - (ur. 23 października 1926 r. w Sosnowcu, zm. 10 września 1971 r. w Monte Carlo) gwiazda Hollywood lat pięćdziesiątych.

Rodzina

Jej prawdziwe nazwisko to Bajla Zigelbaum, które otrzymała po matce, sosnowieckiej Żydówce. Ojciec Belli był wg aktu urodzenia "niewiadomego imienia i nazwiska". Matka Chaja Zigelbaum, handlarka wyszła kilka lat po jej urodzeniu za mąż za niejakiego Wolfa Wengera, piekarza. Dziecko otrzymało wtedy nazwisko ojczyma tj. Wenger lub Węgier.

Bajla miała piątkę rodzeństwa: dwie siostry Chanę i Surę oraz trzech braci Izraela, Nusena i najmłodszego z rodzeństwa Icka. Przed wybuchem II wojny światowej Bajla z matką i pięciorgiem rodzeństwa wyjechała do Francji. Wraz z rodziną po wybuchu wojny trafiła do obozu koncentracyjnego. Udaje jej się go przeżyć. Nie wiemy jednak, co stało się z jej matką i rodzeństwem. Bajla wraca do Paryża, gdzie obraca się w świecie aktorów i przemysłowców. W 1950 r. wychodzi za mąż za biznesmena Albana Caveldę. Nieudany związek po kilkunastu miesiącach kończy się rozwodem. Dziewczyna zaczyna zaglądać do kasyn i powoli staje się nałogową hazardzistką.

Wkrótce po rozwodzie w życiu Bajli pojawił się kolejny mężczyzna, producent filmowy Darryl F. Zanuck. Bella postanawia pomóc losowi i posyła Zanuckowi bukiet kwiatów, gdy wraz z żoną Virginią spędzał czas w paryskiej kawiarni przy Champs - Elyses. Państwo Zanuck tak bardzo byli zachwyceni tym gestem, że zaprosili dziewczynę do swego domu w Hollywood. Jej filmowy pseudonim "Darvi" wywodzi się od połączonych imion jej mentorów. W końcu, została kochanką Zanucka, choć podobno randkowała również z Robertem Stackiem i Bradem Dexterem.

Alain Delon z Bellą Darvi

Błyskotliwa kariera

Debiutuje rolą Nefer w "Egipcjaninie Sinuhe" (1954) i od razu zdobywa sławę. W 1955 r. otrzymuje Złoty Glob dla debiutantki roku. W Ameryce wystąpiła tylko w trzech filmach, obok Egipcjanina Sinuhe w Piekielnej rzece (1954) i The Racers (1955), u boku takich gwiazd filmowych jak Victor Mature, Richard Widmark i Kirk Douglas. Krytykom nigdy się nie spodobała.

Sielanka jednak szybko się kończy. Na jednym z przyjęć pijany Zanuck wchodzi na stół i demonstruje swoją sprawność. Goście są zdumieni. Jego córka Susan podpowiada matce, że przyczyną zachowania ojca jest jego romans z Bellą. Wirginia Zanuck wyrzuca ją ze swojego domu. Wszystko się kończy: kariera, kontrakty, pieniądze. Załamana Darvi wraca do Europy. Zagrała tam w sumie w 14 filmach francuskich i włoskich. Nie wyzwoliła się jednak z zamiłowania do hazardu, co powodowało problemy z pieniędzmi.

W październiku 1960 r. powtórnie wychodzi za mąż za Clauda Rouas'a, kelnera z Las Vegas. Jednak małżeństwo zostaje unieważnione w ciągu niecałego roku. Poźniej nawiązuje romans z Radamesem Trujillo, młodszym bratem generała Ramfisa Trujillo, dyktatora Dominikany. To również nieudany związek. Kosztuje on Bellę kolejne załamania nerwowe. Usiłuje popełnić samobójstwo - najpierw we francuskim Roquebrune-Cap-Martin, a dwa lata później w hotelowym pokoju w Monte Carlo. Pomoc na szczęście przychodzi na czas. Darvi trafia do kliniki na Riwierze. Wtedy pojawia się znowu Zanuck, który przychodzi jej z pomocą i spłaca kolejne karciane długi.


Śmierć

Jednak na niewiele to się zdaje. 10 września 1971 r. w Monte Carlo Bela Darvi popełnia kolejną próbę samobójstwa, odkręcając kurki z gazem w kuchence w swoim apartamencie. Tym razem skutecznie. Jej ciało znaleziono po 10 dniach. Przeżyła zaledwie 44 lata. Została pochowana na paryskim cmentarzu Bagneux.


Biogram opracował: Piotr Dudała
źródło: Piotr Płatek "Bella Darvi - z Sosnowca do Hollywood", Gazeta Wyborcza 26 czerwca 2003r.

Linki zewnętrzne