Bartłomiej Szyndler

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Bartłomiej Szyndler
Bartłomiej Szyndler
Imię i nazwisko Bartłomiej Szyndler
Data i miejsce urodzenia ? 1938
Będzin
Data i miejsce śmierci ? 2011
Częstochowa
Miejsce spoczynku cmentarz w Będzinie
Zawód historyk, publicysta
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi


Profesor Bartłomiej Szyndler – jeden z najwybitniejszych, polskich znawców historii XIX wieku.

Urodził się w 1938 r. w Będzinie. Jego rodzicami byli Marceli i Anna z Prusinowskich. Maturę uzyskał w 1956 r. Następnie ukończył Studium Nauczycielskie w Piotrkowie Trybunalskim. W latach 19581972 jako prelegent Towarzystwa Wiedzy Powszechnej wygłosił na terenie Zagłębia Dąbrowskiego 600 odczytów. W 1965 r. był jednym ze współzałożycieli i członków Śląskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Książki. Cztery lata później doprowadził do wznowienia działalności Będzińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. W miarę swoich możliwości w tym okresie publikował także artykuły o charakterze popularnonaukowym w "Tygodniku Powszechnym" i "Wiadomościach Zagłębia".

W 1969 r. prof. Szyndler uzyskał dyplom magistra na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Niedługo potem, bo w 1972 r. z powodzeniem obronił na tej samej uczelni dysertację doktorską. W tym samym roku objął stanowisko adiunkta w Zakładzie Bibliotekoznawstwa Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. W roku akademickim 1973/1974 odbył staż w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. W 1978 r. jego miejscem pracy naukowej stał się Zakład Nauk Pomocniczych Historii, Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Trzy lata później uzyskał tytuł doktora habilitowanego, a w 1990 tytuł profesora od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zaś trzy lata później był już profesorem zwyczajnym. Od 1997 r. był pracownikiem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza).

Na jego dorobek składa się m.in. 170 wypromowanych magistrów bibliotekoznawstwa oraz historii a także 7 doktorów. Udało mu się z powodzeniem opublikować 150 prac, w tym 25 monografii. Do najbardziej znanych i cenionych książek jego autorstwa należą takie pozycje jak:

W 2001 roku prof. Szyndler przekazał Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie zbiór ekslibrisów i część swojego księgozbioru.

Za swoją działalność został odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Srebrną Odznaką „Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego”. W 1959 r. ożenił się z Teresą z Musialików. Był ojcem dwojga córek: Małgorzaty i Anny. Profesor Bartłomiej Szyndler zmarł w Częstochowie na początku 2011 roku. Został pochowany na cmentarzu, w rodzinnym mieście Będzinie. W 2012 r. w gmachu Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie została zorganizowana wystawa poświęcona jego pamięci.

Biogram opracował: Dariusz Majchrzak

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego