Arienne Dorothea Agnoletto

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Arienne Dorothea Agnoletto
Arienne Dorothea Agnoletto
Imię i nazwisko Arienne Dorothea Agnoletto
Data i miejsce urodzenia 1 listopada 1947
Będzin
Zawód dyrygentka, kompozytorka, pianistka, skrzypaczka, dyplomowany prawnik.

Arienne Dorothea Agnoletto - (ur. 1 listopada 1947 w Będzinie) dyrygentka, kompozytorka, pianistka, skrzypaczka, dyplomowany prawnik. Wychowała się w Sosnowcu. Dorastała we Włoszech. Obecnie mieszka w Wiedniu.

Edukacja

Wykształcenie dyrygenckie zdobyła w 1990 roku w Konserwatorium Wiedeńskim u prof. Reinhard`a Schwarz (asystenta Herbert`a von Karajana) i prof. Georg`a Mark`a, oraz na Wiedeńskiej Akademii Muzycznej u Josef`a Mertina. Studiowała również na uniwersytecie w Mainz (Niemcy) u Sergiu Celibidache.

Kariera

Od 1991 roku udzielała się jako asystentka w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie 15 maja 1993r. debiutowała jako dyrygentka w "Zemscie Nietoperza". Następnie dyrygowała gościnnie w Operze Lwowskiej i stale udzielała się w Orchestra Femminile Europea w Mediolanie.

Od 1994 jest dyrektorem artystycznym Philharmonia Gaudi Vienna, z którą zrealizowała liczne koncerty, nagrania CD oraz tournees (Meksyk, Włochy, Hiszpania). W 1996 roku na zlecenie miasta Krakowa powstała jej pierwsza opera pt. "Brahman" do tekstu Małgorzaty Stawarz, gdzie - po raz pierwszy w historii muzyki - matematyczne frekwencje tekstu zostały użyte konsekwentnie jako materiał muzyczny. W 2001 powstaje jej opera dla dzieci "Pinocchio" do tekstów znanej poetki i malarki Dory Raparo Bianchi na zamówienie Comune di Vittorio Veneto we Włoszech. W 2003 była kierownikiem artystycznym w Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk we Wrocławiu. W 2004 miała debiutowała jako reżyser, dyrygentka i inscenizent w nowej produkcji "Latający Holender" dla Magdeburger Opernfestspiele w Niemczech. W 2009 roku dyrygowała orkiestrą w operetce "Wiedeńska Krew" na Operetten Festival Bad Ischl w Austrii.

Jako dyrygent występowała m.in. z Orchestra Femminile Europea w Mediolanie, Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie, Teatro Regio di Torino (Włochy), Operą Lwowską, Filharmonią Lwowską, Lwowską Orkiestrą Kameralną, Operą Śląską, Teatrem Muzycznym w Gliwicach, Teatrem Wielkim w Łodzi, Wiener Operetten Theater i Philharmonia Gaudi Viennawe Wiedniu, Wiener Johann Strauss Operette (Wiedeń), Filarmonica di Vidin (Bułgaria) i in. Stałe współpracuje ze Stagione dell' Opera Italiana we Włoszech, gdzie dyrygowała orkiestrami w operach Nabucco, Aida, Czarodziejski Flet, Traviata, Carmen i Rigoletto. Współpracuje także z Opernfestival St. Margarethen w Austrii, gdzie udzielała się jako dyrygentka w 2002 w Otello, w 2003 w Turandot i w 2005 w Carmen. Członek Związku Kompozytorów Austriackich (ÖKB).

Prowadzi wielostronną działalność muzyczną w Europie, szczególnie we Włoszech, Austrii, Niemczech, Japonii i USA. Posługuje się sześcioma językami (włoskim, polskim, rosyjskim, francuskim, niemieckim i angielskim).

Biogram opracował: Piotr Dudała


źródło: http://www.brennecke-art.eu/BA-069%20Arienne%20Dorothea%20Agnoletto%20polnisch.htm

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego