Antoniów (Dąbrowa Górnicza)

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Antoniów– dzielnica Dąbrowy Górniczej; część Ząbkowic.

Spis treści

Położenie

Kolonia położona między drogą szybkiego ruchu Warszawa-Kraków, a terenami przyległymi do największego wyrobiska kopalni piasku "Kuźnica Warężyńska".

Historia

W połowie XVI w. istniała tu kopalnia rudy srebronośnej i mała kuźnica jako sadyba leśna nad Trzebyczką. Około 1770 r. posiadała tylko czterech zagrodników; Sebastiana Zasadzenia, Jakuba Macha, Tomasza Kostura, Tomasza Kocota, byli to prawdopodobnie gwarkowie, sadyba należała do Ujejsca, a wraz z nim do 1940 r. do gminy Wojkowice Kościelne.

Część Antoniowa stanowiła posiadłość Byszewskich, których dwór znajdował się w Wojkowicach Kościelnych. W latach 1940-1962 Antoniów należał do gminy Ząbkowice, a od 1977 do Dąbrowy Górniczej. W związku z uruchomieniem eksploatacji piasku w kopalni "Kuźnica Warężyńska" "przełożono" koryto rzeki Trzebyczki w Antoniowie, kierując jej wody do Przemszy w okolicy Wojkowic Kościelnych, dawniej Trzebyczką wpadała do Czarnej Przemszy koło Marianek.

Zmiany nazw

Zmieniały się nazwy kolonii; Sadyba Ujejska, Piła Ujejska, Kuźnica Ujejska, a w XVII w. Huta. Na początku XX w. przyjęła się nazwa Antoniów.

Galeria


Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego