Antolka (gm. Niegowa)

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wieś w powiecie myszkowskim w gminie Niegowa, na wschodnich rubieżach Wyżyny Częstochowskiej, niedaleko drogi Ogorzelnik-Tomiszowice.

Wieś wcześniej występowała pod nazwami Lgotka, Ligotka.

Pod koniec XVIII w. były tu 2 folwarki, w 4 domach mieszkało 19 ludzi[1].

Sołectwo, mimo że słabiej zaludnione od innych w gminie, dość rozległe. Przez wieś przechodzi zaledwie jedna wąska droga asfaltowa kończąca się przy jednym z gospodarstw we wschodniej części sołectwa. Niedaleko przystanku (ciekawego bo zbudowanego z łamanego kamienia) interesujący krzyż przydrożny, we wsi kilka starych domów, gospodarstwom towarzyszą często drewniane stodoły. Płytko pod pokrywą glebową znajdują się wapienie, ale we wschodniej części krajobraz jest już bardziej typowy dla Progu Lelowskiego - rolniczy z licznymi dolinkami. Mieszkańcy zajmują się rolnictwem, z połączeń PKS mogą korzystać z przystanku umiejscowionego przy drodze Ogorzelnik-Tomiszowice biegnącej skrajem sołectwa.

Spis treści

Galeria

Linki zewnętrzne

Wykaz ulic


Przypisy

  1. Materiały do Słownika historyczno-geograficznego województwa krakowskiego w dobie Sejmu Czteroletniego, pod red. W. Semkowicza, T. Czorta, A. Szumańskiego, Wyd. PAU, Kraków 1939
Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego