Adam Piwowar

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Adam Piwowar
Adam Piwowar
Imię i nazwisko Adam Piwowar
Data i miejsce urodzenia 29 października 1874
Dąbrowa Górnicza
Data i miejsce śmierci 1 lutego 1939
Dąbrowa Górnicza
Zawód inż. geolog, polarnik, samorządowiec,
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi
Plakat wystawy zorganizowanej przez Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej

Adam Marceli Piwowar - (ur. 29 października 1874 r. w Dąbrowie Górniczej, zm. 1 lutego 1939 r. w Dąbrowie Górniczej) pierwszy prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, działacz społeczny i polityczny, geolog.

Lata młodzieńcze i studia

Urodził się 29 października 1874 r. w Dąbrowie Górniczej. Pochodził z rodziny rzemieślniczej, jego ojciec posiadał własny zakład stolarski i młyn parowy. Firma ojca prosperowała dobrze, gdyż stać go było na opłacenie nauki syna w dąbrowskiej "Sztygarce", a następnie studiów w Szwajcarii. Studiował tam na wydziale geologicznym uniwersytetu w Zurychu, pod kierunkiem prof. Heima. Uzyskał w 1902 r. doktorat. Podczas studiów zapoczątkował badania geologiczne w Alpach Szwajcarskich, a kolekcję zebraną podczas tych ekspedycji przekazał do zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Działalność naukowa i polityczna

Oprócz działalności naukowej zajmował się prężnie agitacją polityczną. Był inicjatorem prowadzenia pracy niepodległościowej w Szkole Górniczej w tajnych kółkach uczniowskich, z kolei w Szwajcarii działał aktywnie w Związku Zagranicznym Socjalistów Polskich.

W 1902 r. został zaangażowany na stanowisko asystenta przy katedrze geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po powrocie do Dąbrowy Górniczej zatrzymano go i przez dłuższy czas przetrzymywano na Pawiaku w X pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Zesłano go później do Archangielska, gdzie jednak umożliwiono mu podjęcie prac badawczych i organizację wyprawy na Nową Ziemię. Odkrył wówczas pokłady węgla kamiennego, rudy cynku i ołowiu, rudy żelaza i kamienia litograficznego. Po powrocie do kraju włączył się w organizację nowo powstałego Muzeum Geologicznego im. Zygmunta Glogera w dąbrowskiej Resursie.

W roku 1917 został pierwszym prezydentem Dąbrowy Górniczej. Funkcję tę pełnił przez dwie kadencje do 1923 r. (wydał wtedy m.in. pierwszy statut miasta, ustanowił pierwsze podatki miejskie i zapoczątkował prace w zakresie gospodarki komunalnej). W okresie międzywojennym wykładał w Państwowej Szkole Górniczo - Hutniczej w Dąbrowie Górniczej. Organizował pomoc dla górników kopalni "Mortimer" i "Klimontów" w 1933 r. Odznaczony za swoje zasługi m.in.: Krzyżem Niepodległości, Orderem Polonia Restituta, został także w 1923 r. Honorowym Obywatelem Dąbrowy.

Biogram opracowała Karolina Szymkowska

Portret autorstwa Leonarda Mierkiewicza

Linki zewnętrzne