Zofia Brużyc: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
Linia 17: Linia 17:
}}
}}


'''Zofia Brużyc''', ps. '''Meri''' (ur. [[26 kwietnia]] [[1923]] w [[Czeladź|Czeladzi]]) - łączniczka, żołnierz AK w stopniu strzelca. Córka Stanisława i Stanisławy z domu Egierskiej. W konspiracji działała od września [[1943]] r. w 9. kompani Wojskowej Służbie Ochrony Powstania 3. Rejonu w V Obwodzie (Mokotów) Warszawskiego Okręgu AK. W czasie Powstania jej oddziałem był batalion "Oaza" V Obwodu (Mokotów). Uczestniczyła w walkach na Mokotowie i Sadybie, do [[2 sierpnia]] [[1944]], kiedy to wyszła z miasta. Po wojnie ukończyła Szkołę Handlową i wyszła za mąż zmieniając nazwisko na Niebrzydowska.
'''Zofia Brużyc''', ps. '''Meri''' (ur. [[26 kwietnia]] [[1923]] w [[Czeladź|Czeladzi]] - zm. [[3 listopada]] [[1993]] r. w Warszawie) - łączniczka, żołnierz AK w stopniu strzelca. Córka Stanisława i Stanisławy z domu Egierskiej. W konspiracji działała od września [[1943]] r. w 9. kompani Wojskowej Służbie Ochrony Powstania 3. Rejonu w V Obwodzie (Mokotów) Warszawskiego Okręgu AK. W czasie Powstania jej oddziałem był batalion "Oaza" V Obwodu (Mokotów). Uczestniczyła w walkach na Mokotowie i Sadybie, do [[2 sierpnia]] [[1944]], kiedy to wyszła z miasta. Po wojnie ukończyła Szkołę Handlową i wyszła za mąż zmieniając nazwisko na Niebrzydowska.


Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego (http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy/Zofia_Bruzyc)
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego (http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy/Zofia_Bruzyc)

Aktualna wersja na dzień 06:43, 30 lip 2013

Zagłębiowskie Biogramy
Zofia Brużyc
Imię i nazwisko Zofia Brużyc
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1923
Czeladź
Data i miejsce śmierci 3 listopada 1993
Warszawa
Zawód łączniczka, żołnierz AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego
Odznaczenia
Warszawski Krzyż Powstańczy

Zofia Brużyc, ps. Meri (ur. 26 kwietnia 1923 w Czeladzi - zm. 3 listopada 1993 r. w Warszawie) - łączniczka, żołnierz AK w stopniu strzelca. Córka Stanisława i Stanisławy z domu Egierskiej. W konspiracji działała od września 1943 r. w 9. kompani Wojskowej Służbie Ochrony Powstania 3. Rejonu w V Obwodzie (Mokotów) Warszawskiego Okręgu AK. W czasie Powstania jej oddziałem był batalion "Oaza" V Obwodu (Mokotów). Uczestniczyła w walkach na Mokotowie i Sadybie, do 2 sierpnia 1944, kiedy to wyszła z miasta. Po wojnie ukończyła Szkołę Handlową i wyszła za mąż zmieniając nazwisko na Niebrzydowska.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego (http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy/Zofia_Bruzyc)