Zagłębie na dawnej fotografii (katalog)

Z WikiZagłębie

Zagłębie na dawnej fotografii (katalog) - galeria dawnej fotografii przedstawiająca mieszkańców, wydarzenia, pejzaże, instytucje i zakłady regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

Wprowadzenie

Kopalnia "Saturn" w Czeladzi na dawnej fotografii

Za pierwsze zdjęcie z Zagłębia Dąbrowskiego uchodzi fotografia Maksymiliana Fajansa[1] - przedstawiające odkrywkę Cieszkowski w Dąbrowie Górniczej (Zachodni Okręg Górniczy - ówczesna gubernia radomska Królestwa Polskiego). Wykonana około roku 1860, została opublikowana w tygodniku ilustrowanym Kłosy z 1866 roku[2]. Kolejne fotografie regionu wyszły spod ręki Arnolda Vielrose'a - szefa wydziału wielkich pieców w Hucie Bankowej w pierwszych latach XX wieku. Z wykonanych przez niego wówczas zdjęć korzystał później m.in. Marian Kantor-Mirski - jako ilustracji do swych publikacji na temat regionu.

Do zakładów fotograficznych, założonych jeszcze przed 1914 rokiem, należał m.in. Zakład fotograficzny Braci Altman.

  • Nota redakcyjna:

Większość zdjęć z poniżej zamieszczonych katalogów pochodzi z czasów guberni piotrkowskiej (1867-1914) oraz z czasów II Rzeczypospolitej (1918-1939) (województwo kieleckie).

Poszczególne miejscowości

Zagłębie Dąbrowskie

Zagłębie Krakowskie

Zakłady fotograficzne

Tomasz Arciszewski na fotografii Braci Altman. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pozostałe zakłady to m. in.: Zakład Artystyczno–Fotograficzny M. Arbus i Synowie - mający swoje filie nie tylko w Sosnowcu czy Będzinie, ale też w Łodzi i Częstochowie, Zakład Fotograficzny Foto-Lazar, Zakład fotograficzny rodziny Arciszewskich, Zakład fotograficzny A. Brodecki, Zakład Warszawska Fotografia Artystyczna.

Podobne hasła

Zobacz też

Bibliografia

Wydawnictwa zawierające dużą ilość archiwalnych zdjęć:

Linki zewnętrzne

Strony regionalne:

Profile na facebook.com:

Przypisy

  1. Sosnowiec - Spacerownik historyczny. Dąbrowa Górnicza: 2011, s. 16. 
  2. Odkrywka Cieszkowski. http://dawnadabrowa.pl/.+[dostęp 2014-12-30].