Wilhelm Zych

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 19:15, 18 lip 2020 autorstwa Michał Kusiak (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Zagłębiowskie Biogramy
Wilhelm Zych (foto: Zbigniew Marzec)
Wilhelm Zych (foto: Zbigniew Marzec)
Imię i nazwisko Wilhelm Zych
Data i miejsce urodzenia 4 września 1942
Szymbark
Data śmierci 18 lipca 2020
Zawód polityk, animator kultury, działacz społeczny

Wilhelm Zych, 4 września 1942 r. w Szymbarku, magister inżynier metalurg, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wdowiec. Szczęśliwy ojciec i dziadek. Córka Edyta ukończyła Śląską Akademię Medyczną, syn Marcin - Szkołę Główną Handlową w Warszawie.


Kariera zawodowa i samorządowa

Po ukończeniu studiów pracował w Hucie Metali Nieżelaznych w Katowicach Szopienicach na stanowiskach kierowniczych, a następnie w Fabryce Przewodów Energetycznych w Będzinie, jako Dyrektor fabryki. Od 1982 roku jest prywatnym przedsiębiorcą w branży motoryzacyjnej. Od 1991 roku przez 2 kadencje był Radnym Miasta Sosnowca. W latach 2007-2009 w-ce Prezydent Miasta Sosnowca. Wybrany radnym Rady Miasta Sosnowca w wyborach 2006 r., w 2010 r. i 2014 r., pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta, a od 19 sierpnia 2015. r. do 22 listopada 2018 r. przewodniczącego Rady Miasta Sosnowca. W wyborach parlamentarnych w 2005 roku ubiegał się o mandat Senatora RP z listy Komitetu Wyborczego Centrum. Nie należy do żadnej partii politycznej.


Nagrody i wyróżnienia

Autor patentów i liczych projektów racjonalizatorskich, za co otrzymał Nagrodę Państwową II stopnia w zakresie Techniki i odznaczony został srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi. Laureat Konkursu Zagłebiowski Kupiec Roku 1998. Lider Handlu 1999 oraz Śląski Kupiec Roku 2001 i 2004r. W 1999 roku za całokształt pracy społecznej, szczególnie w zakresie samorzadu gospodarczego uhonorowany został Złotą Odznaką Krajowej Izby Gospodarczej, a w 2001 roku otrzymał Złoty Krzyz Zasługi.


Działalność społeczna

Przez całe dorosłe życie poświęcał się pracy społecznej. Pełnił funkcję Prezesa Koła SITPH przy Hucie Metali Niezelaznych w Katowicach oraz funkcję w-ce Prezesa Fundacji im. Jana Kiepury w Sosnowcu.


Współzałożyciel Stowarzyszenia Kupców Polskich w Sosnowcu - jednej z największych organizacji samorządu gospodarczego w kraju, gdzie przez 3 kadencje pełnił funkcję Prezesa. Obecnie jest honorowym prezesem tej organizacji.


Były członek Sejmiku Gospodarczego województwa śląskiego oraz Rady Kontraktu Regionalnego województwa śląskiego. Od początku działalności istnienia w Radzie Krajowej Izby Gospodarczej, gdzie m.in. pełnił funkcję Z-cy Przewodniczącego Komitetu Handlu. Obecnie zasiada w Radzie Krajowej Izby "Kongregacji Przemysłowo-Handlowej" w Warszawie. Jest Z-cą Przewodniczącego Komisji Regionalnej Śląskiego Centrum Biznesu do oceny przedsiębiorstw biorących udział w konkursie Przedsiębiorstwo Fair Play organizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą. Twórca Sosnowieckiej Rady Samorzadu Gospodarczego zrzeszającej 8 organizacji gospodarczych i wiele przedsiebiorstw. Był członkiem Prezydenckiej Rady Konsultacyjnej w Sosnowcu oraz członkiem Rady Parlamentarno-Samorzadowej Ziemi Zagłebiowskiej i Jaworzna. W ramach działalności charytatywnej wspiera wiele fundacji działających na rzezc ludzi potrzebujących, pomaga finansowo innym placówkom, tj. domom dziecka, szkołom, klubom sportowym. Jest wiceprzewodniczacym Rady Funadacji im. jana Kiepury oraz przewodniczącym Rady Fundacji na rzecz budowy i funkcjonowania Hospicjum Stacjonarnego w Sosnowcu.

Opracował: Piotr Dudała