Unia Strzemieszyce

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 11:47, 29 gru 2023 autorstwa Kronikarz (dyskusja | edycje) (→‎Lata 1937 - 1939)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Unia Strzemieszyce
Unia Strzemieszyce
Data powstania 1952
Poprzednie nazwy Brygada
Barwy biało-niebieskie
Adres ul. Sportowa 1, 42-530 Dąbrowa Górnicza-Strzemieszyce
Stadion Stadion Miejski w Strzemieszycach, pojemność - 745 miejsc (245 siedzących) / oświetlenie - brak / boisko - 100 m x 65 m
Hala sportowa
Sekcje sportowe piłka nożna
[{{{stronawww}}} Strona internetowa]

Unia Strzemieszyce - klub sportowy istniejący w Strzemieszycach - dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Od 2004 roku używana jest nazwa Unia Dąbrowa Górnicza dla podkreślenia, że Strzemieszyce obecnie należą administracyjnie do Dąbrowy Górniczej.

Klub sportowy Unia Strzemieszyce powstał w 1952 roku z połączenia dwóch klubów: Kolejarz Strzemieszyce oraz Chemik Strzemieszyce.

Hasło w budowie

HISTORIA KLUBU

SPORT W STRZEMIESZYCACH PRZED 1939 ROKIEM

Pierwszym klubem sportowym w Strzemieszycach był „Świt” powstały w 1921 roku. Jego założycielem i pierwszym prezesem był Legionista – J. Sietrecki. Posiadał on sekcję piłki nożnej.

Istniał także Klub Sportowy „Siła” posiadający sekcje: lekkoatletyczną i piłkatską. W 1923 roku klub ten zorganizował zawody lekkoatletyczne, 11.09.1927 r. w Strzemieszycach odbył się „bieg okrężny”. W 1928 roku zmienił nazwę na Klub Obywatelski „Siła”. Wiosną 1931 roku rozegrano zawody w szachach o mistrzostwo Strzemieszyc. W tym samym roku KO „Siła” wziął udział w zawodach strzeleckich w broni małokalibrowej zorganizowanych przez Komendę 5 Kompani Strzeleckiej.

W 1933 roku Związek Rezerwistów utworzył Klub Sportowy „Brygada”, który istniał do 1939 roku. Prowadził on sekcję piłki nożnej, ale organizował także zawody w innych dyscyplinach sportu. Pierwszym prezesem został T. Gondek. Potem klubem kierowali: J. Ćwiękowski (1935-1936), J. Sietrecki (1936), St. Grabeus (1936-1939). Brygada najpierw miała lokal przy Aleji 4, a potem przy ul. Długiej w domu Pana Wideraka. 8 lipca 1934 r. Związek Strzelecki zorganizował poświęcenie kortu tenisowego przy ul. Szosowej 11.

W 1931 roku powstał żydowski klub sportowy „Makabi” Strzemieszyce prowadzący sekcję piłki nożnej. W 1933 r. w wynikach rozgrywek piłkarskich prasie pojawił się SKS Strzemieszyce, ale brak szerszych danych o nim. Na początku 1936 roku powstał KPW (Kolejowe Przysposobienie Wojskowe) Strzemieszyce. Posiadał on sekcje: piłki siatkowej i lekkoatletyki.

W czasie II wojny światowej Niemcy wydali zakaz uprawiania sportu przez Polaków, klub uległ likwidacji.

PO 1945 - KOLEJARZ I CHEMIK STRZEMIESZYCE

Po zakończeniu wojny dawni działacze Brygady utworzyli ZZK Kolejarz, którego prezesem został naczelnik węzła PKP – Marian Garus. W 1946 roku powstał drugi klub w Strzemieszycach Wielkich – KS Chemik, który był utrzymywany przez Zakłady Chemiczne „Strem”, a jego założycielem był Mieczysław Zalejski. Z jego inicjatywy przebudowano halę byłego kina „Iluzjon” na halę sportową. Oba kluby prowadziły sekcję piłki nożnej i rozgrywały mecze na tym samym boisku „za remizą”. W 1949 roku klubu zostały zobowiązane do przyjęcia nazw zrzeszeń, do których należały i Chemik stał się Zrzeszeniem Sportowym Unia Strzemieszyce.

1952 ROK - POWSTANIE UNII STRZEMIESZYCE

Z biegiem lat okazało się, że federacja Kolejarz nie jest zainteresowana utrzymaniem klubu, a tymczasem federacja Unia rozbudowała swój klub i około 1952 roku doszło do fuzji dwóch strzemieszyckich klubów po skrzydłami federacji Unia i nowy klub przyjął nazwę Klub Sportowy Unia, a jego patronem były Zakłady Chemiczne „Strem”. Prezesem Unii został Jan Czerny i był nim do 1959 roku, a po nim klubem kierował Władysław Kubiczek.

W 1950 roku w Unii powstały nowe sekcje: gimnastyki sportowej, tenisa stołowego, kolarstwa, a kilka lat później także: szachowa, żeglarska, motorowa i siatkówki. Organizowano też pokazowe walki bokserskie na ringu w parowozowni PKP. Niestety budżet klubu nie pozwolił na finansowanie tak szerokiej działalności sportowej i po kilki latach pozostała tylko sekcja piłki nożnej.

Po przełomie październikowym 1956 roku wiele klubów powróciło do swych tradycyjnych nazw. W przypadku Unii to nie nastąpiło, bowiem nazwa „Brygada” władzom komunistycznym kojarzyła z Legionami Marszałka Józefa Piłsudskiego, czyli była wówczas „politycznie niepoprawna”. Niemniej jednak w „Sporcie Śląskim” z lat 1958-1960 kilka razy przewijała się „Brygada” Strzemieszyce zamiast „Unia” Strzemieszyce. Jak można przeczytać w Pracy zbiorowej "Sport w Strzemieszycach" wydanej w 2009 rok Janusz Jeleń – wówczas mieszkaniec Strzemieszyc i początkujący redaktor „Sportu” namawiał do powrotu do tradycyjnej nazwy działaczy Unii. Sam też „zmienił” nazwę klubu w kilku numerach „Sportu Śląskiego” w tamtych latach. Ale stanowczy sprzeciw działaczy Unii sprawił, że do zmiany nazwy nie doszło i musiał zaprzestać używania w prasie nazwy „Brygada”.

Na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku w klubie nastał kryzys organizacyjno-finansowy. Zakłady Chemiczne „Strem”, które utrzymywały klub niezbyt wywiązywały się ze swojej roli, brak było zainteresowania z ich strony jego losami, także władze Strzemieszyc nie wykazywały zainteresowania sportem. Często siatkarze czy ping-pongiści mieli kłopoty by odbyć trening w miejscowej szkole czy hali sportowej. Unia istniała tylko dzięki poświęceniu miejscowych działaczy i sportowców, którzy poświęcali swój czas i pieniądze dla ukochanego klubu. Wówczas zmieniono nazwę klubu na Terenowy Klub Sportowy „Unia” Strzemieszyce by do pomocy klubowi zachęcić inne zakłady ze Strzemieszyc: Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska”, PKP itd. Budowa „Huty Katowice” w II połowie lat 70-tych sprawiła, że Zakłady Chemiczne „Strem” zostały przeznaczone do likwidacji, a właściwie zostały włączone w skład Zakładów „Pollena” i nie mogły dalej pomagać klubowi. W 1984 roku przy Unii utworzono Zakład Remontowo-Budowlany, który miał pracować i zyski przeznaczać na utrzymanie klubu. Po zmianach ustrojowych w 1990 r. nad klubem wisiała groźba likwidacji, bowiem upadł Zakład Remontowo-Budowlany utrzymujący klub, odeszło wielu działaczy. Jednak pasjonaci strzemieszyckiej piłki nie dali zginąć Unii. Nowy prezes Zdzisław Kowalski wraz z działaczami: Sławomirem Wolskim, Sławomirem Wajdą, Robertem Majewskim, Tadeuszem Kiełtyką uratowali klub. Z ich pieniędzy pokrywane były diety sędziowskie, a na mecze piłkarze Unii jeździli Żukiem Z. Zimosza lub prywatnymi samochodami zawodników. Po awansie do Klasy A w 1997 roku Klub powoli wychodził z zapaści organizacyjno-finansowej. 25.04.1996 r. został wybrany nowy zarząd kierowany przez prezesa Pana Sławomira Wolskiego.

/ciąg dalszy w przygotowaniu/

SEKCJA PIŁKI NOŻNEJ

W sezonie 1933 w rozgrywkach Zagłębiowskiej Klasy C grały drużyny: Brygada Strzemieszyce, SKS Strzemieszyce, Makabi Strzemieszyce, Strzelec Strzemieszyce Małe, Czołówka Gołonóg, Dąbrowianka Dąbrowa Górnicza, Orzeł Bobrowniki, Cyklon Rogoźnik, Makabi Dąbrowa Górnicza, Cynkownia Będzin.

Znane są wyniki meczów mistrzowskich Klasy C:

1.05.1933 r. - Orzeł Bobrowniki – Makabi Strzemieszyce 5-0

21.06.1933 r. Czołówka Gołonóg – SKS Strzemieszyce 1-2

25.07.1933 r. - Makabi Strzemieszyce-Brygada 1-6

24.10.1933 r. - Brygada – Strzelec Strzemieszyce Małe 3-0

6.11.1933 r. Brygada – SKS Strzemieszyce 6-0

Mecze towarzyskie:

15.06.1933 r. - Makabi Strzemieszyce – SKS Strzemieszyce 0-7

28.06.1933 r. - Makoach Kazimierz – SKS Strzemieszyce 9-1.

W kolejnym sezonie 1934 w grupie II Klasy C występowały drużyny: Brygada Strzemieszyce, Orzeł Dąbrowa Górnicza, TUR Ząbkowice, Makabi Dąbrowa Górnicza, Naprzód Gołonóg, Orlęta Dąbrowa Górnicza, SMP (Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej) Porąbka. W meczu towarzyskim z okazji Święta 3 Maja Brygada u siebie zremisowała z ZEW-em II Niemce 3-3. 8 sierpnia 1934 r. miał miejsce „Dzień Sportowca”. Rano uroczyste nabożeństwo, potem mecz piłkarski, w którym Brygada zremisowała ze Szczakowianką Szczakowa 3-3, a wieczorem zabawa taneczna.

W 1935 r. w Klasie C ze Strzemieszyc gra tylko Brygada. Wygrała ona grupę i awansowała do Klasy B.

W kwietniu 1937 roku z uwagi na brak zapłaconych składek i statutu Brygada została wykluczona w rozgrywek prowadzonych przez OZPN. W październiku 1937 roku Urząd Wojewódzki w Kielcach zatwierdził statut klubu i od sierpnia 1938 roku Brygada znów grała w Klasie B grupie II Zagłębiowskiego OZPN mając za rywali: Polonię Sosnowiec, Nordię Sosnowiec, Gwiazdę Będzin, Zew II Niemcy, Sarmację II Będzin, Placówkę Będzin oraz mecze towarzyskie.

W czasie II wojny światowej Niemcy wydali zakaz uprawiania sportu przez Polaków, klub uległ likwidacji.

Po zakończeniu wojny powstał ZZK Kolejarz, a drużynę piłkarską tworzyli wówczas: Zygmunty Nogaj, Józef Cichopek, Jan Trytkowski, Henryk Pawłowski, Eugeniusz Furgalski, Henryk Włosiński, Czesław Zobek, Jan Halaczek, Zygmunt Słota, Henryk Machulski, Kazimierz Torbus, Maksymilian Łyczko, Edward Koterwa, Henryk Łuckoś, Antoni Górak, Łycjan Pypłacz, Stefan Barglik, Czesław Młyński, Alfred Pająk, Czesław Pałka. Koszulki i spodenki dla całej drużyny przywiózł wracający z Anglii – Henryk Włosiński. Kolejarz grał w Klasie B Zagłębiowskiego OZPN mając za rywali: Stal Myszków, Przebój Wolbrom, OM TUR Olkusz, Unia Ząbkowice, Górnik Grodziec, Zew Niemce, RKS Zagłębie Dąbrowa Górnicza. W meczach derbowych Kolejarz – Chemik (Unia) częściej górą byli kolejarze. Funkcje konsultanta drużyny objął Henryk Alszer – były piłkarz Ruchu Chorzów.

Najpierw ZZK Kolejarz, a potem Unia grała w Zagłębiowskiej Klasie B do roku 1958 r., w którym to Unia awansowała do Klasy A. Mecz ostatniej kolejki Klasy B z KS Dąbrowa Górnicza, który Unia wygrała 7-1 uświetnił festyn z koncertem orkiestry dętej, loterią, losowaniem „Karolinki”, a piłkę zrzucono z samolotu pilotowanego przez Zdzisława Michalika i Wojciecha Garbusa. W tym historycznym meczu barw Unii bronili: bramkarz Ernest Furas i zawodnicy z pola: Czesław Pałka, Ryszard Kwiecień, Stanisław Szczerek, Tytus Pacanowski, Jerzy Pajdak, Władysław Kupiec, Daniel Łuszczek, Zdzisław Barglik, Bogdan Marek, Janusz Mastalerz, trenerem był Bernard Grządziel.

Niestety wcześniej bo 12 lipca 1956 roku w czasie meczu towarzyskiego ze Stalą (Bukowianką) Bukowno wygranym przez Unię 6-4 Marian Kozieł grający na lewym łączniku zderzył się z bramkarzem Stali i stracił przytomność. Potem ją odzyskał i nawet wrócił na boisko pod koniec meczu. Kolejnego dnia jadąc rowerem stracił przytomność i trafił do szpitala, gdzie następnego dnia zmarł. W tym samym dniu siostra Mariana miała brać ślub, przed którą ukryto to wydarzenie i ślub się odbył.

W 1960 r. Unia zajęła 3 miejsce w Klasie A, ale w sezonie 1960/1961 spadła do Klasy B. Tylko na rok, bowiem Unia powróciła do Klasy A (1961/1962) i znów z niej spadła (1962/1963) do B-Klasy tym razem na dłużej. 5 września 1962 r. Unia rozegrała u siebie towarzyski mecz z Zagłębiem Sosnowiec przegrywając 1-10. Zagłębie zagrało w najsilniejszym składzie, a honorowego gola dla Unii strzelił Barglik. W latach 60-tych Unia przegrywa u siebie 1-5 w derbowym meczu towarzyskim z Promieniem Strzemieszyce Małe.

Unia w Klasie B grała przez kilka lat. Udało jej się awansować do Klasy A w sezonach 1966/1967 i 1970/1971, ale były to awanse na rok, po których klub spadał do Klasy B (1967/1968 i 1971/1972). Dopiero w sezonie 1973/1974 Unia wywalczyła kolejny awans do Klasy A i pozostałą w niej dłużej. Trenerem seniorów został Józef Kołodziej. Unia radziła sobie w Klasie A coraz lepiej. W sezonie 1976/1977 zajęła 3 miejsce, ale doszła do finału Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Sosnowiec, w którym przegrała 0-5 z III-ligowym AKS Niwka. Po drodze jednak wygrała z Górnikiem Klimontów 3-2 i Włókniarzem Zawiercie 4-1. Najwięcej goli w tamtym sezonie dla Unii strzelił Adam Bochenek – 10. W sezonie 1977/1978 jest „tylko” 5 miejsce w A-Klasie, ale Unia odnosi dwucyfrowe zwycięstwo 12-0 z Wartą II Zawiercie. Najlepszym strzelcem był Arkadiusz Banyś z dorobkiem 19 goli. W kolejnych rozgrywkach 1978/1979 Unia zajęła 3 miejsce, ale do końca walczyła o awans i na mecie sezonu do zwycięzcy – Unii Ząbkowice straciła tylko 4 pkt. Awans przepadł po przegraniu 27.05.1979 r. bezpośredniego meczu 1-3 na wyjeździe właśnie ze swoją imienniczką z Ząbkowic. Również w sezonie 1978/1979 Unia stoczyła wyrównany mecz półfinału Pucharu Polski na szczeblu sosnowieckiego podokręgu z MCKS Czeladź – czołową drużyną III Ligi. Po 90 minutach i dogrywce było 0-0 dopiero w karnych 4-3 lepsi okazali się czeladzianie.

Wreszcie w sezonie 1979/1980 Unia awansowała do Klasy Terenowej (V szczebel). Runda jesienna W Klasie A była wyśmienita. Unia wygrała 11 meczy, a tylko 2 zremisowała nie ponosząc porażki. Start w rundzie wiosennej był gorszy, bowiem w 5 pierwszych meczach Unia zanotowała 4 remisy i tylko 1 zwycięstwo, ale za to dwucyfrowe 10-0 z RKS Zagłębie II Dąbrowa Górnicza. Po zwycięstwie 2-0 z Łazowianką Łazy Unia wygrała 5 kolejnych meczy i zapewniła sobie awans do Klasy Terenowej. Wtedy doszło też do dwóch derbowych meczy towarzyskich z Promieniem Strzemieszyce Małe. 4.08.1978 r. na stadionie Unii padł remis 2-2, a 3.03.1979 r. w rewanżu na boisku w Strzemieszycach Małych tryumfował Promień wygrywając 3-1 (1-1).

Kadrę drużyny w tamtym sezonie stanowili: bramkarz Paweł Sznicer, zawodnicy z pola: Kazimierz Faszczewski, Leszek Michalik, Mieczysław Ryndak, Janusz Sekuła, Sławomir Wajda, Krzysztof Kłos, Piotr Macholc, Janusz Kiełtyka, Adam Bochenek, Konrad Sadłoń, Robert Polniak, Jarosław Kulawik, Arkadiusz Banaś, Włodzimierz Kopacz, Jacek Wieczorek, Sławomir Wolski, Krzysztof Sobociński, Leszek Kuchna, Ryszard Adamek, a trenerem był Józef Kołodziej. W latach 70-tych piłkarze Unii odpoczywali latem na obozach w Łomnicy w Pieninach.

W „terenówce” w sezonie 1980/1981 Unia rozpoczęła występy od remisu 0-0 z MZKS (MKS) Dąbrowa Górnicza. W 2 kolejce Unia sensacyjnie pokonała po golu J. Kiełtyki Zagłębie II Sosnowiec 1-0 wzmocnione kilkoma graczami pierwszej drużyny. Niestety potem przyszło 9 kolejnych porażek i dopiero 2 zwycięstwa na koniec rundy (ze Szczakowanką 3-2 i Stalą Poręba 2-0) pozwoliły na opuszczenie ostatniej lokaty. W rundzie wiosennej Unia wygrała 3 mecze i 3 zremisowała oraz przegrała 7 co pozwoliło na zajęcie 12 miejsca na 14 ekip i utrzymanie się w Klasie Terenowej. W kolejnym sezonie 1981/1982 wprowadzenie stanu wojennego w Polsce odbiło się na trudnościach organizacyjnych i sportowych klubu. W rundzie jesiennej tamtego sezonu piłkarze ze Strzemieszyc wygrali tylko 1 mecz z Fablokiem Chrzanów 1-0 i 3 zremisowali, a przegrali 10 pojedynków. Wiosną 1982 roku Unia zdobyła 10 punktów, ale nie pomogło to w utrzymaniu się w „terenówce” i zajmując 14 miejsce na 15 drużyn Unia spadła do Klasy A. Jednak do końca unici walczyli fair-play, bowiem 5.06.1982 r. będąc już zdegradowaną do Klasy A Unia wygrała u siebie po golach J. Kulawika i W. Kopacza 2-1 z KS Olkusz, który w przypadku zwycięstwa lub remisu miał zapewniony awans do Ligi Okręgowej. Tak się jednak nie stało dzięki piłkarzom Unii i na IV szczebel awansował Bolesław Bukowno.

Po spadku do Klasy A prezesem został Witold Korzus. Klub nawiązał współpracę z jednostką wojskową stacjonującą na „Sulnie”. W Unii pojawiają się gracze odbywający tam służbę wojskową: Flejszer, Wieloch, Loba, Pasieka, Nykiel. W sezonie 1982/1983 dwie bramki dla Unii strzelił bramkarz – Paweł Sznicer. W meczu z Przemszą Siewierz wygranym 7-0 zdobył on czwartą bramkę z przewrotki do dośrodkowaniu z rzutu rożnego, a w pojedynku z Polonią Sosnowiec strzelił gola bezpośrednio z wykopu z własnego pola karnego. Jednak wyniki w Klasie A są dalekie od oczekiwań, nie ma mowy o lokatach w czubie tabeli. Kolejne sezony począwszy od 1982/1983 dają kolejno: 7, 9, 10, 6 miejsce w Klasie A. W sezonie 1986/1987 Unia zajmuje na finiszu 3 miejsce z 32 punktami, ale do zwycięzcy zza między Unii Ząbkowice traci aż 15 punktów, bowiem ta zdobywa ich aż 47. Po zakończeniu tamtego sezonu z klubu odchodzi kilku starszych doświadczonych graczy i po 14 latach pracy także trener Józef Kołodziej. Nowym trenerem seniorów został Janusz Kiełtyka, juniorów – Sławomir Wajda, a trampkarzy Andrzej Żądło. Od stycznia 1984 roku prezesem Unii był Ireneusz Siekowski.

Zarząd Unii stawia na odmłodzenie kadry. Do zespołu wchodzą juniorzy: Jarosław Soczówka, Jarosław Dobrzański, Grzegorz Molecki, Jacek Zawadzki, Krzysztof Korzus, Wojciech Darłak, Robert Dzisiak, Robert Pietka, Andrzej Skóra, Tomasz Tymiński i najmłodszy, ale najbardziej utalentowany Tomasz Soczówka. Był to najmłodszy zawodnik w historii klubu który mając 13 lat wystąpił w oficjalnym meczu seniorów – miał wtedy 13 lat. Był to mecz Pucharu Polski Unii Strzemieszyce – Jedność Strzyżowice. Tomek Soczówka wszedł na boisko w II połowie, ale zaraz po starciu z obrońcą Jedności doznając złamania ręki. Nie przyznał się do kontuzji i grał ze złamaną ręką 30 minut do końca meczu – pełen szacun. Sprawa się wydała jak przyszedł na trening z ręką w gipsie.

W rundzie jesiennej sezonu 1987/1988 trener Kiełtyka rezygnuje z prowadzenia zespołu w proteście przeciwko niewywiązywaniu się Zarządu z zobowiązań wobec zawodników. Jednak po namowach viceprezesa Wolskiego wraca przed rozpoczęciem rundy wiosennej i namawia do powrotu graczy, którzy zakończyli przed tym sezonem grę w Unii: Sznicera, Wajdę, Kulawika. Jednak zespół bez zimowego przygotowania nie radzi sobie dobrze i ostatecznie spada do Klasy B zajmując ostanie 14 miejsce z dorobkiem 17 punktów. Do bezpiecznej 11 lokaty zabrakło 4 punktów. Jednak Unia walczyła do końca, a o jej spadku do B-Klasy zadecydowała stracona bramka w 88 minucie ostatniego meczu.

Sezon 1988/1989 klub spędził w B-Klasie (2 miejsce), w kolejnym 1989/1990 wygrał Klasę B i wrócił do Klasy A. Jednak trudne lata transformacji ustrojowej sprawiły, że nad klubem wisiała groźba likwidacji o czym mowa powyżej. Pobyt Unii w Klasie A trwał 4 sezony. Początek był całkiem dobry 9 miejsce w sezonie 1990/1991, potem 5 (1991/1992), dalej 11 (1992/1993) i niestety ostanie 14 w sezonie 1993/1994, które oznaczało spadek do Klasy B. Pobyt w Klasie B trwał 3 sezony. W cyklu 1994/1995 Unia zajęła 2 miejsce ze stratą 2 punktów do Cyklonu Rogoźnik, a rok później (1995/1996) także 2 miejsce, ale stratą 3 punktów do Iskry Psary. Ale w tamtym sezonie vicemistrzowie grup Klasy B grali baraż o awans do Klasy A, w którym Unia była gorsza od Górnika Sosnowiec. W pierwszym meczu Unia wygrała u siebie 2-1, ale w rewanżu na wyjeździe przegrała 0-3 i pozostała w Klasie B. Następny sezon 1996/1997 był zwycięski dla Unii, która w Klasie B przegrała tylko 1 mecz (3-4 z LKS Wysoka) i zajęła 1 miejsce awansując do Klasy A z przewagą 16 punktów nad MKS Dąbrowa Górnicza. Barw Unii bronili wtedy: Paweł Łotocki, Paweł Bojko, Michał Jach, Marek Tokarz, Robert Piętka, Robert Majewski, Grzegorz Szczodrowski, Tomasz Tymiński, Artur Romaniuk, Michał Walotek, Przemysław Pieszczyk, Artur Dłużyński, Bartłomiej Chmiel, Piotr Bęczkowski, Marcin Witkowski, Marcin Dusza, Marcin Gębicki. Trenerem był Janusz Kiełtyka.

/ciąg dalszy w przygotowaniu/

Sezony piłkarskie

Lata 1934 - 1937

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1934 ? ? ? ? ? ? -
1934/1935 ? ? ? ? ? ?
1935/1936 -
1936/1937 Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1935/1936 (3) ?/8 14 - - - Jako Brygada Strzemieszyce. Brak końcowej tabeli rozgrywek

Lata 1937 - 1939

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1937/1938 ZOZPN -
1938/1939 ZOZPN -
1939/1940 - - - - - -

Lata 1945 - 1950

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1945 Piłka nożna: Eliminacje - Grupa III (Zagłębie) - Sezon 1945 3-6/6 10 ? - - - ? ? jako ZZK Strzemieszyce. Brak końcowej tabeli rozgrywek
1945/1946 Piłka nożna: Klasa B, Grupa I (Zagłębie) - Sezon 1945/1946 (2) 6/8 12 8 - - - 27 48 Jako ZZK Strzemieszyce. Tabela i ww. wyniki po 13 kolejce. Warta Zawiercie uwzględniana tylko w rundzie wiosennej
1946/1947 Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Zagłębie) - Sezon 1946/1947 (2) 2/10 18 ? ? ? ? ? ? Jako ZZK Strzemieszyce. Brak końcowej tabeli rozgrywek.
1947/1948 Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Zagłębie) - Sezon 1947/1948 (3) 2-10/10 18 - - - - - - Jako ZZK Strzemieszyce. Brak końcowej tabeli rozgrywek.
1948/1949 ???, ?/? - - - - - - - -
1949/1950 Piłka Nożna Klasa B 1949/1950 grupa II Sosnowiec (Zagłębie) (4) ?/10 (7/10) 18 (8) ? (8) - - - ? (14) ? (26) Jako Kolejarz Strzemieszyce. Brak końcowej tabeli rozgrywek. Podane dane w nawiasach są po 8 kolejce.

LATA 1952-1962 - PIERWSZA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1952
1953 ? ?/? - - - - -
1954 ? ?/? - - - - -
1955 ? ? ? ? ?
1956 ? ? ?
1957 Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1957 (5) 2-10/10 18 ? ? ? Brak końcowej tabeli rozgrywek
1958 Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1958 (5) 1/10 18 34 91 14 Od X kolejki jako Brygada Strzemieszyce. AWANS DO KLASY A SOSNOWIEC
1959 Piłka nożna: Klasa A, Grupa I (Zagłębie) - Sezon 1959 (4) 7/9 16 16 20 20 -
1960 Piłka nożna: Klasa A, Grupa I (Zagłębie) - Sezon 1960 (4) 3/9 16 17 ? ? Brak informacji o strzelonych i straconych bramkach.
1960/1961 ? ?/? - - - - -
1961/1962 Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1961/1962 (5) 1/7 12 18 40 19 AWANS DO KLASY A SOSNOWIEC

LATA 1945-1960 - DRUGA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1952
1953 ? ?/? - - - - -
1954 ? ?/? - - - - -
1955 ? ? ? ? ?
1956 ? ? ?
1957 Piłka nożna: Klasa C, Grupa I (Sosnowiec) - Sezon 1957 (6) 5/9 16 14 21 24
1958 -
1959 Klasa C, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1959 (6) 3/9 16 21 56 45 -
1960 Klasa C, Grupa I (Sosnowiec) - Sezon 1960 (6) 1-8/8 14 ? ? ? Brak końcowej tabeli rozgrywek

Lata 1962 - 1980 - PIERWSZA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1962/1963 Piłka nożna: Klasa A, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1962/63 (4) 9/10 18 13 5 3 10 - - SPADEK DO KLASY B ZAGŁĘBIE
1963/1964 Klasa B Zagłebie (5) ?/? - - - - - - - -
1964/1965 Piłka Nożna Klasa B 1964/1965 grupa I Sosnowiec (5) 8/9 16 11 - - - 27 48 -
1965/1966 Piłka Nożna Klasa B 1965/1966 grupa II Sosnowiec (5) 3/8 14 16 - - - 28 18 -
1966/1967 Klasa B Sosnowiec (6) ?/? - - - - - - - AWANS DO KLASY A SOSNOWIEC
1967/1968 Piłka Nożna Klasa A 1967/1968 grupa Sosnowiec (5) 14/14 26 7 - - - 21 89 SPADEK DO KLASY B SOSNOWIEC
1968/1969 Klasa B Sosnowiec (6) ?/? - - - - - - - -
1969/1970 Klasa B Sosnowiec (6) ?/? - - - - - - - -
1970/1971 Klasa B Sosnowiec (6) ?/? - - - - - - - AWANS DO KLASY A SOSNOWIEC
1971/1972 Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 1971/1972 (5) 13/13 24 8 - - - 20 88 SPADEK DO KLASY B SOSNOWIEC
1972/1973 Klasa B Sosnowiec (6) ?/? - - - - - - - -
1973/1974 Klasa B Sosnowiec (6) ?/? - - - - - - - AWANS DO KLASY A SOSNOWIEC
1974/1975 Klasa A (Sosnowiec) (5) 12/14 26 19 - - - 32 70 -
1975/1976 Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 1975/1976 (5) 5/14 26 28 11 6 9 34 36 -
1976/1977 Piłka Nożna Klasa A 1976/1977 grupa Sosnowiec (6) 3/14 26 31 - - - 52 36 -
1977/1978 Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 1977/1978 (6) 5/13 24 27 - - - 52 35 -
1978/1979 Piłka nożna: Klasa A, Grupa (Sosnowiec) - Sezon 1978/1979 (6) 3/14 26 36 - - - 54 33 -
1979/1980 Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 1979/1980 (6) 1/14 26 43 - - - 61 17 AWANS DO KLASY TERENOWEJ KATOWICE

Lata 1962 - 1980 - DRUGA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1960/1961 Klasa C, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1960/1961 (6) 2/7 12 15 36 27
1961/1962 - -
1962/1963 - -
1963/1964 ? ?/? - - - - - - - -
1964/1965 ? ?/? - - - - - - - -
1965/1966 ? ?/? - - - - - - - -
1966/1967 ? ?/? - - - - - - - -
1967/1968 ? ?/? - - - - - - - -
1968/1969 ? ?/? - - - - - - - -
1969/1970 ? ?/? - - - - - - - -
1970/1971 ? ?/? - - - - - - - -
1971/1972 - - -
1972/1973 ? ?/? - - - - - - - -
1973/1974 ? ?/? - - - - - - - -
1974/1975 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1975/1976 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1976/1977 Piłka Nożna Klasa B 1976/1977 grupa II Sosnowiec (7) 9/10 18 10 - - - 32 60 -
1977/1978 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1978/1979 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1979/1980 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -

Lata 1980 - 2000 - PIERWSZA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1980/1981 Piłka nożna: Klasa Terenowa, Grupa I (Katowice) - Sezon 1980/1981 (5) 12/14 26 16 - - - 21 44 -
1981/1982 Piłka nożna: Klasa Terenowa, Grupa I (Katowice) - Sezon 1981/1982 (5) 14/15 28 15 - - - 22 65 SPADEK DO KLASY A SOSNOWIEC
1982/1983 Piłka Nożna Klasa A 1982/1983 grupa Sosnowiec (6) 7/14 26 30 - - - 56 40 -
1983/1984 Piłka Nożna Klasa A 1983/1984 grupa Sosnowiec (6) 9/15 28 29 - - - 55 43 -
1984/1985 Piłka Nożna Klasa A 1984/1985 grupa Sosnowiec (6) 10/14 26 21 - - - 45 51 -
1985/1986 Piłka Nożna Klasa A 1985/1986 grupa Sosnowiec (6) 6/14 26 30 - - - 63 53 -
1986/1987 Piłka Nożna Klasa A 1986/1987 grupa Sosnowiec (6) 3/14 26 32 - - - 44 31 -
1987/1988 Piłka Nożna Klasa A 1987/1988 grupa Sosnowiec (6) 14/14 26 17 - - - 33 53 SPADEK DO KLASY B SOSNOWIEC
1988/1989 Piłka Nożna Klasa B 1988/1989 grupa I Sosnowiec (7) 2/10 18 31 - - - 91 25 -
1989/1990 Piłka Nożna Klasa B 1989/1990 grupa I Sosnowiec (8) 1/8 14 26 - - - 61 10 AWANS DO KLASY A SOSNOWIEC
1990/1991 Piłka Nożna Klasa A 1990/1991 grupa Sosnowiec (7) 9/14 26 24 - - - 43 38 -
1991/1992 Piłka Nożna Klasa A 1991/1992 grupa Sosnowiec (6) 5/15 28 33 - - - 65 51 -
1992/1993 Piłka Nożna Klasa A 1992/1993 grupa Sosnowiec (6) 11/14 26 21 8 5 13 42 69 -
1993/1994 Piłka Nożna Klasa A 1993/1994 grupa Sosnowiec (6) 14/14 26 16 6 4 16 38 80 SPADEK DO KLASY B SOSNOWIEC
1994/1995 Piłka Nożna Klasa B 1994/1995 grupa II Sosnowiec (7) 2/10 18 27 - - - 52 21 -
1995/1996 Piłka Nożna Klasa B 1995/1996 grupa II Sosnowiec (7) 2/10 18 42 - - - 54 20 Udział w barażach o awans do Klasy A z Górnikiem Sosnowiec 2-1, 0-3.
1996/1997 Piłka Nożna Klasa B 1996/1997 grupa Sosnowiec (7) 1/14 26 68 - - - 77 25 AWANS DO KLASY A SOSNOWIEC
1997/1998 Piłka Nożna Klasa A 1997/1998 grupa Sosnowiec (6) 10/15 28 34 - - - 47 52 -
1998/1999 Klasa A (Sosnowiec) (6) 2/15 30 72 - - - 81 29 -
1999/2000 Piłka Nożna Klasa A 1999/2000 grupa Sosnowiec (6) 1/15 28 65 - - - 87 20 AWANS DO LIGI OKRĘGOWEJ KATOWICE

LATA 1980-2000 - DRUGA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1980/1981 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1981/1982 ? - - - - - - - - -
1982/1983 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1983/1984 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1984/1985 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1985/1986 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1986/1987 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1987/1988 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1988/1989 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1989/1990 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1990/1991 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1991/1992 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1992/1993 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1993/1994 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1994/1995 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1995/1996 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1996/1997 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1997/1998 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1998/1999 Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1998/1999 (7) 8/10 18 15 - - - 16 60 -
1999/2000 Piłka Nożna Klasa B 1999/2000 grupa II Sosnowiec (7) 5/7 12 17 - - - 22 23 -

Lata 2000 - 2020 - PIERWSZA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
2000/2001 Piłka nożna Klasa Okręgowa Grupa II Katowice - Sezon 2000/2001 (5) 6/13 24 36 - - - 36 31 -
2001/2002 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa II (Katowice) - Sezon 2001/2002 (5) 1/15 28 67 21 4 3 64 21 AWANS DO IV LIGI KATOWICE
2002/2003 ? ?/? - - - - - - - -
2003/2004 Piłka nożna: Liga IV ("śląska"), Grupa I - Sezon 2003/2004 (4) 16/16 30 22 6 4 20 30 62 SPADEK DO LIGI OKRĘGOWEJ KATOWICE
2004/2005 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa II (Katowice) - Sezon 2004/2005 (5) 10/15 28 34 10 4 14 35 49 jako Unia Dąbrowa Górnicza
2005/2006 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa II (Katowice) - Sezon 2005/2006 (5) 13/15 28 26 7 5 16 30 59 jako Unia Dąbrowa Górnicza
2006/2007 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa II (Katowice) - Sezon 2006/2007 (5) 13/16 30 27 8 3 19 35 65 jako Unia Dąbrowa Górnicza
2007/2008 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa II (Katowice) - Sezon 2007/2008 (5) 12/16 30 37 10 7 13 46 54 jako Unia Dąbrowa Górnicza
2008/2009 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa II (Katowice) - Sezon 2008/2009 (6) 14/16 30 28 9 1 20 41 53 jako Unia Dąbrowa Górnicza
2009/2010 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa II (Katowice) - Sezon 2009/2010 (6) 3/16 30 55 17 4 9 58 28 jako Unia Dąbrowa Górnicza
2010/2011 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa II (Katowice) - Sezon 2010/2011 (6) 10/11 30 50 13 11 6 59 31 jako Unia Dąbrowa Górnicza
2011/2012 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa II (Katowice) - Sezon 2011/2012 (6) 5/16 30 48 15 3 12 58 33 jako Unia Dąbrowa Górnicza
2012/2013 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa II (Katowice) - Sezon 2012/2013 (6) 8/16 30 40 11 7 12 36 45 jako Unia Dąbrowa Górnicza
2013/2014 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa II (Katowice) - Sezon 2013/2014 (6) 14/16 30 28 7 7 16 33 58 Jako Unia Dąbrowa Górnicza. SPADEK DO KLASY A SOSNOWIEC
2014/2015 Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 2014/2015 (7) 1/16 30 74 24 2 4 102 25 jako Unia Dąbrowa Górnicza. AWANS DO LIGI OKRĘGOWEJ KATOWICE
2015/2016 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa IV (Katowice) - Sezon 2015/2016 (6) 2/16 30 62 19 5 6 67 37 jako Unia Dąbrowa Górnicza
2016/2017 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa IV (Katowice) - Sezon 2016/2017 (6) 5/16 30 50 15 5 10 70 42 jako Unia Dąbrowa Górnicza
2017/2018 Piłka nożna: Klasa Okręgowa, Grupa IV (Katowice) - Sezon 2017/2018 (6) 1/16 30 80 25 5 0 126 27 Jako Unia Dąbrowa Górnicza. AWANS DO IV LIGI KATOWICE
2018/2019 Piłka nożna: Liga IV, Grupa "śląska" I - Sezon 2018/2019 (5) 4/16 30 48 13 9 8 49 48 Jako Unia Dąbrowa Górnicza
2019/2020 ? ?/? - - - - - - - -

LATA 2000-2020 - DRUGA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
2000/2001 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - -
2001/2002 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - -
2002/2003 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - -
2003/2004 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - -
2004/2005 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - -
2005/2006 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek ? - - - - - - - -
2006/2007 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek ? - - - - - - -
2007/2008 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek ? - - - - - - - -
2008/2009 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek -
2009/2010 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek ? - - - - - - - -
2010/2011 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek ? - - - - - - -
2011/2012 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek -
2012/2013 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek
2013/2014 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek ? - - - - - - - -
2014/2015 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek ? - - - - - - - -
2015/2016 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2016/2017 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek -
2017/2018 Piłka nożna: Klasa B (Sosnowiec) - Sezon 2017/2018 (8) 10/15 28 32 8 8 12 54 61
2018/2019 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2019/2020 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek

LATA OD 2020 ROKU - PIERWSZA DRUZYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
2020/2021 -
2021/2022 - - -

LATA OD ROKU 2020 - DRUGA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
2020/2021 Druga drużyna Unii Strzemieszyce nie została zgłoszona do rozgrywek - - -
2021/2022 Piłka nożna: Klasa B (Sosnowiec) - Sezon 2021/2022 (8) 4/14 26 51 16 3 7 91 50 -
 2001/02 - Liga okręgowa 2001/2002, grupa: Katowice II
 2001/02 - Puchar Polski 2001/2002, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2002/03 - IV liga 2002/2003, grupa: śląska I
 2002/03 - Puchar Polski 2002/2003, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2003/04 - IV liga 2003/2004, grupa: śląska I
 2003/04 - Puchar Polski 2003/2004, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2004/05 - Liga okręgowa 2004/2005, grupa: Katowice II
 2004/05 - Puchar Polski 2004/2005, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2005/06 - Liga okręgowa 2005/2006, grupa: Katowice II
 2005/06 - Puchar Polski 2005/2006, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2006/07 - Liga okręgowa 2006/2007, grupa: Katowice II
 2006/07 - Puchar Polski 2006/2007, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2007/08 - Liga okręgowa 2007/2008, grupa: Katowice II
 2007/08 - Puchar Polski 2007/2008, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2008/09 - Liga okręgowa 2008/2009, grupa: Katowice II
 2008/09 - Puchar Polski 2008/2009, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2009/10 - Liga okręgowa 2009/2010, grupa: Katowice II
 2009/10 - Puchar Polski 2009/2010, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2009/10 - Puchar Polski 2009/2010, grupa: Śląski ZPN
 2010/11 - Liga okręgowa 2010/2011, grupa: Katowice II
 2010/11 - Puchar Polski 2010/2011, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2011/12 - Liga okręgowa 2011/2012, grupa: Katowice II
 2011/12 - Puchar Polski 2011/2012, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2012/13 - Liga okręgowa 2012/2013, grupa: Katowice II
 2012/13 - Puchar Polski 2012/2013, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2013/14 - Liga okręgowa 2013/2014, grupa: Katowice II
 2013/14 - Puchar Polski 2013/2014, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2014/15 - Klasa A 2014/2015, grupa: Sosnowiec
 2014/15 - Puchar Polski 2014/2015, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2015/16 - Liga okręgowa 2015/2016, grupa: Katowice IV
 2015/16 - Puchar Polski 2015/2016, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2016/17 - Liga okręgowa 2016/2017, grupa: Katowice IV
 2016/17 - Puchar Polski 2016/2017, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2017/18 - Klasa okręgowa Zina 2017/2018, grupa: Katowice IV
 2017/18 - Puchar Polski 2017/2018, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2018/19 - Haiz IV liga 2018/2019, grupa: śląska I
 2018/19 - Puchar Polski 2018/2019, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec
 2019/20 - IV liga 2019/2020, grupa: śląska I
 2019/20 - Puchar Polski 2019/2020, grupa: Śląski ZPN - Sosnowiec

SEKCJA TENISA STOŁOWEGO

Powstała w 1950 roku. Liczyła się w rozgrywkach Śląska i Zagłębia, czołowymi ping-pongistami ze Strzemieszyc byli: Cieśla i Wójcik.

W sezonie 1971/72 drużyna męska grała w B klasie.Poniżej tabela po 8 kolejkach:

miejsce Drużyna mecze punkty zwycięstwa porażki
1 POLONIA II Sosnowiec 8 8 8 0
2 ZENIT II Zawiercie 8 7 7 1
3 Stal Poręba 8 5 5 3
4 DĄBROWA II Dabrowa Górnicza 8 5 5 3
5 MZKS Myszków 7 4 4 3
6 ZIELONI Twardowice 8 4 4 4
7 Czarni Sosnowiec 8 4 4 4
8 Przemsza Okradzionów 8 4 4 4
9 GÓRNIK Kazimierz 8 3 3 5
10 Unia Strzemieszyce 8 2 2 6
11 Znicz Góra Siewierska 7 0 0 7
12 Płomień Sączów 8 0 0 8

Sezony tenisowe

LATA 1976-1990 - MĘŻCZYŹNI

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P SETY (+) SETY (-) UWAGI
1971/1972 Tenis stołowy (M) Klasa B grupa Zagłębie - Sezon 1971/1972 ?/12 (10/12) ? (8) ? (2) - - - ? (2) ? (6) Brak końcowej tabeli rozgrywek. W nawiasach podano dane po 8 kolejkach.
1972/1973 ? - - - -
1973/1974 ? ? - - - - -
1974/1975 ? - - - -
1975/1976 ? - - - -

SEKCJA KOLARSKA

Z okazji Święta 3 maja 1934 roku w zawodach kolarskich na dystansie 30 km (Stacyjna, Szosowa, Warszawska) o mistrzostwo Strzemieszyc wygrał Migas z Sosnowca przed Klamą ze Strzemieszyc i Koterwą także ze Strzemieszyc.

Sekcja kolarska powstała w 1950 roku. Jej czołowym zawodnikiem był Zdzisław Pawlik. Kolarze Unii nie osiągnęli sukcesów i po kilku latach sekcja została rozwiązana.

INNE DYSCYPLINY SPORTOWE

Z okazji Święta 3 maja 1934 roku w biegu okrężnym na 3 km zwyciężył Wł. Skucha. 26 czerwca 1934 r. w meczu siatkówki AKS Strzelec Strzemieszyce Małe wygrał 2-1 z Brygadą.

BIBLOGRAFIA

 • Praca zbiorowa "Sport w Strzemieszycach", Dikappa Dąbrowa Górnicza 2009 rok
 • "Wiadomości Zagłębia", lata 1974-1996
 • "Sport Śląski", lata 1986-1995
 • "Tempo", lata 1996-2002

Tekst i wyniki NK