Ulica Będzińska (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 09:56, 28 sie 2022 autorstwa Krzysztof Poplawski (dyskusja | edycje) (→‎W pobliżu)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Widok na ulicę Będzińską z wieży kościoła pw. św. Tomasza Apostoła(Foto: Dariusz JUREK)
Sosnowiecka "Żyleta" - budynek Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego

Ulica Będzińska - Бендэинская (do !919) / Będzińska ( do 1945) / Romualda Mielczarskiego (do 1989) / Będzińska jedna z najstarszych ulic Sosnowca, prowadząca z Pogoni w kierunku Będzina. Jest główną ulicą Pogoni i jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Sosnowca. Decydują o tym ulokowane tutaj instytucje kultury i nauki oraz liczne sklepy i punkty usługowe (m.in. urząd pocztowy, gabinety lekarskie, zakłady fotograficzne).

Historia powstania

Pierwsze znane informacje o tej ulicy pochodzą z 1889 roku. Jej istnienie potwierdzają najstarsze plany miasta. Zaczynała się od ul. Owsianej i Nowopogońskiej, za tzw. Owczarnią i docierała do dzisiejszej Małobądzkiej w Będzinie. Początkowa część drogi z czasem została wyprostowana.

Tramwaje na ulicy

W okresie międzywojennym ulica zyskała naznaczeniu, tędy bowiem przeprowadzono odcinek pierwszej w Sosnowcu linii tramwajowej uruchomionej 18 stycznia 1928 r. Trasę tę, biegnącą od ulicy 3 Maja, miesiąc później przedłużono do Będzina. Tramwaj kursuje na całej długości ulicy mając na tym odcinku 3 przystanki: Akademiki, Rybna, Kościół.

Zmiana nazwy ulicy

Po II wojnie światowej zmieniono nazwę ulicy na Mielczarskiego; do poprzedniej wrócono w 1991 r. (uchwała Rady Miejskiej z 20 marca 1991).

Remont drogi

W 1975 r. zakończono generalną przebudowę drogi; w jej wyniku powstała dwupasmowa jezdnia z wydzielonym torowiskiem tramwajowym. Rok wcześniej nad tą ulicą wybudowano wiadukt, przez który przebiega droga krajowa łącząca Kraków z Katowicami. Wyburzono również wiele domów o złym stanie technicznym i pobudowano nowe, wielopiętrowe bloki mieszkaniowe.

Ulica nauki

Przy tej ulicy w latach 1949 - 2004 mieściło się Technikum Energetyczne. Tutaj także stanął wieżowiec przeznaczony na siedzibę powołanego w 1974 r. Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego i akademiki ze stołówką dla studentów. Od 2002 przy Będzińskiej siedzibę miał również Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach w dawnym budynku Domu Studenta nr 1 (od 2019 Instytut Informatyki). W 1984 r. uruchomiono filię Miejskiej Biblioteki Publicznej (Będzińska 22/24).

Miejski Klub im. Jana Kiepury

Obok wymienionych placówek, przy tej ulicy pod numerem 6, działa Miejski Klub im. Jana Kiepury, obecnie główna siedziba (Energetyczne Centrum Kultury) znajduje się w budynku po Technikum Energetycznym pod numerem 65, Klub zajmuje znaczącą pozycję w życiu kulturalnym Sosnowca. Gromadzi pamiątki po swoim patronie, organizuje koncerty muzyczne, recitale wokalne, imprezy teatralne, odczyty i prelekcje, spektakle kabaretowe i in.

Galeria

Zabytki

Inne ważne obiekty i budynki

W pobliżu

Miejsca historyczne

Bibliografia