Tomasz Arciszewski: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
  {{Biogram infobox
{{Biogram infobox
|imię i nazwisko      = Tomasz Arciszewski
|imię i nazwisko      = '''Tomasz Arciszewski'''
|pseudonim            = Ludwik, Marcin, Siłacz, Stanisław
|pseudonim            = Ludwik, Marcin, Siłacz, Stanisław
|grafika              = Tomasz Arciszewski.jpg
|grafika              = Tomasz Arciszewski.jpg
Linia 13: Linia 13:
|przyczyna śmierci    =
|przyczyna śmierci    =
|miejsce spoczynku    = Londyn, cmentarz Brompton
|miejsce spoczynku    = Londyn, cmentarz Brompton
|zawód                = polityk
|zawód                = Poseł na Sejm II RP, polityk
|odznaczenia          = [[Plik:POL … BAR.svg|50px|…]]
|odznaczenia          = Order Virtuti Militari 5 kl, Krzyż Niepodległości z mieczami, Krzyż Walecznych
|commons              =
|commons              =
|wikiźródła          =
|wikiźródła          =
Linia 21: Linia 21:
}}
}}


'''Tomasz Andrzej Arciszewski''' - (ur. [[4 listopada]] [[1877]] r. w Sierzchowcach (pow. Rawa Mazowiecka), zm. [[20 listopada]] [[1955]] r. w Londynie) działacz i polityk lewicowy związany z Polską Partią Socjalistyczną. Był synem powstańca styczniowego Mikołaja Arciszewskiego oraz Heleny z domu Młynarska. Wychowywał się w trudnych warunkach, gdyż w dzieciństwie stracił ojca.


Wśród wielkich nieobecnych w naszym mieście, obok Stanisława Wojciechowskiego – Prezydenta RP w latach [[1922]] - [[1926]], znajdziemy jeszcze jedno nazwisko. Jest to Tomasz Arciszewski - wybitny polityk i działacz socjalistyczny, honorowy obywatel [[Sosnowiec|Sosnowca]] z [[1928]] roku, premier rządu RP na uchodźstwie. Swoim życiorysem mógłby podzielić się z niejedną osobą. To postać barwna i żywa, która całe życie walczyła o szczytne ideały i niepodległość Polski. W mieście o robotniczych tradycjach, w którym mieszkał i działał, nie ma do dzisiaj swojej ulicy, placu czy ronda.


'''Tomasz Andrzej Arciszewski''' urodził się [[4 listopada]] [[1877]] w Sierzchowcach (pow. Rawa Mazowiecka). Działacz i polityk lewicowy związany z Polską Partią Socjalistyczną.
==Edukacja==
Ukończył szkoły powszechne w Lubani i Radomiu, gdzie następnie praktykował w warsztatach mechanicznych.


Wśród wielkich nieobecnych w naszym mieście, obok Stanisława Wojciechowskiego – Prezydenta RP w latach 1922-26, znajdziemy jeszcze jedno nazwisko, jest to Tomasz Arciszewski - wybitny polityk i działacz socjalistyczny, honorowy obywatel Sosnowca z 1928 roku, premier rządu RP na uchodźstwie. Swoim życiorysem mógłby podzielić się z niejedną osobą. To postać barwna i żywa, która całe życie walczyła o szczytne ideały i niepodległość Polski. W mieście o robotniczych tradycjach, w którym mieszkał i działał, nie ma do dzisiaj swojej ulicy, placu czy ronda.  
==Praca==
W [[1894]] r. przybył do [[Sosnowiec|Sosnowca]], w latach [[1894]] - [[1896]] pracował, jako ślusarz w [[Fabryka Kotłów Parowych W. Fitzner i K. Gamper|fabryce "W. Fitzner i K. Gamper"]] w [[Sosnowiec|Sosnowcu]], skąd został wydalony jako organizator strajku. Podjął pracę w [[Huta Katarzyna, potem Buczek, Sosnowiec, 1881-2010|hucie "Katarzyna"]] w [[Sosnowiec|Sosnowcu]], gdzie pracował trzy lata przy piecach w walcowni, a następnie w  warsztatach mechanicznych.  


Arciszewski urodził się 4 listopada 1877 roku w Sierzchowie. Był synem powstańca styczniowego Mikołaja Arciszewskiego oraz Heleny z domu Młynarska. Ukończył szkoły powszechne w Lubani i Radomiu. W latach 1894-1896 pracował, jako ślusarz w w fabryce "W. Fitzner i K. Gamper" Sosnowcu, skąd został wydalony jako organizator strajku. Podjął pracę w hucie "Katarzyna" w Sosnowcu, gdzie pracował trzy lata przy piecach w walcowni, a następnie w warsztatach mechanicznych. Od 1896 r. działał w Polskiej Partii Socjalistycznej. Był członkiem jej Organizacji Bojowej. Początkowo działał w Zagłębiu Dąbrowskim. Współorganizował pierwszą demonstrację 1-majową w Zagłębiu w 1898. W latach 1898-1900 przebywał w Londynie i Bremie, gdzie działał w strukturach Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich. Na początku 1900 zwrócił się do Komitetu Zagranicznego PPS o możliwość nielegalnego powrotu do kraju. Po porozumieniu z Stanisławem Wojciechowskim Zygmuntem otrzymał zgodę na wyjazd z poleceniem odbudowy – rozbitej aresztowaniami – organizacji zagłębiowskiej. Po przybyciu do Sosnowca podjął pracę w fabryce maszyn w Niwce, podejmując wraz z Józefem Mireckim odtworzenie organizacji PPS w Zagłębiu. W sierpniu 1900 roku został aresztowany i był więziony w Piotrkowie i Radzanowie. W 1903 roku wyszedł z więzienia i wznowił działalność w PPS, pracując w środowiskach robotniczych w Częstochowie, Łodzi i na Podlasiu. Od 1904 roku był członkiem Organizacji Bojowej PPS, którą zorganizował także w Warszawie. Organizator zamachów, m.in. 1906 na szefa policji w Królestwie Polskim, gen. A. Markgrafskiego. Razem z Józefem Piłsudskim był organizatorem i uczestnikiem akcji pod Bezdanami na Wileńszczyźnie z 26 września 1908 roku, której celem było zdobycie 200 tysięcy rubli przewożonych rosyjskim pociągiem z Wilna do Petersburga. W latach 1908-1911 działał we Lwowie w tajnym Związku Walki Czynnej, a następnie wystąpił z PPS-Frakcji Rewolucyjnej i przeszedł do PPS-Opozycji (1912-14).
==Działalność w PPS==
Od [[1896]] r. działał w Polskiej Partii Socjalistycznej. Był członkiem jej Organizacji Bojowej. Początkowo działał w [[Zagłębie Dąbrowskie|Zagłębiu Dąbrowskim]]. Współorganizował pierwszą demonstrację 1-majową w [[Zagłębie Dąbrowskie|Zagłębiu]] w [[1898]]. W latach [[1898]] - [[1900]] przebywał w Londynie i Bremie, gdzie działał w strukturach Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich. Na początku [[1900]] zwrócił się do Komitetu Zagranicznego PPS o możliwość nielegalnego powrotu do kraju. Po porozumieniu z Stanisławem Wojciechowskim (?Zygmuntem?) otrzymał zgodę na wyjazd z poleceniem odbudowy – rozbitej aresztowaniami – organizacji zagłębiowskiej. Po przybyciu do [[Sosnowiec|Sosnowca]] podjął pracę w [[Fabryka Maszyn Górniczych "Niwka”|fabryce maszyn w Niwce]], podejmując wraz z [[Józef Mirecki|Józefem Mireckim]] odtworzenie organizacji PPS w [[Zagłębie Dąbrowskie|Zagłębiu]]. W sierpniu [[1900]] roku został aresztowany i był więziony w Piotrkowie i Radzanowie. W [[1903]] roku wyszedł z więzienia i wznowił działalność w PPS, pracując w środowiskach robotniczych w Częstochowie, Łodzi i na Podlasiu. Od [[1904]] roku był członkiem Organizacji Bojowej PPS, którą zorganizował także w Warszawie. Organizator zamachów, m.in. [[1906]] na szefa policji w Królestwie Polskim, gen. A. Markgrafskiego. Razem z Józefem Piłsudskim był organizatorem i uczestnikiem akcji pod Bezdanami<ref>{{cytuj stronę|url=http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/690583,Skok-czterech-premierow|tytuł=Skok czterech premierów|opublikowany=polskieradio.pl/|data dostępu=2013-11-04}}</ref> na Wileńszczyźnie z [[26 września]] [[1908]] roku, której celem było zdobycie 200 tysięcy rubli przewożonych rosyjskim pociągiem z Wilna do Petersburga. W latach [[1908]] - [[1911]] działał we Lwowie w tajnym Związku Walki Czynnej, a następnie wystąpił z PPS-Frakcji Rewolucyjnej i przeszedł do PPS-Opozycji ([[1912]] - [[1914]]).


W okresie I wojny światowej nie siedział z założonymi rękami. Od sierpnia 1914 roku był żołnierzem oddziałów strzeleckich Piłsudskiego, a następnie służył w I Pułku Piechoty i I Brygadzie Legionów Polskich. Został w tym czasie awansowany do stopnia podporucznika. Od 1915 roku prowadził działalność polityczną na terenie Królestwa Polskiego, tworząc struktury Polskiej Organizacji Wojskowej. Jako radny miasta Warszawy w 1916 roku zorganizował Komisję Centralną Związków Zawodowych. W latach 1916-1918 redagował pisma „Związkowiec” i „Jedność Robotnicza”.  
==Okres I wojny światowej==
W okresie I wojny światowej nie siedział z założonymi rękami. Od sierpnia [[1914]] roku był żołnierzem oddziałów strzeleckich Piłsudskiego, a następnie służył w I Pułku Piechoty i I Brygadzie Legionów Polskich. Został w tym czasie awansowany do stopnia podporucznika. Od [[1915]] roku prowadził działalność polityczną na terenie Królestwa Polskiego, tworząc struktury Polskiej Organizacji Wojskowej. Jako radny miasta Warszawy w [[1916]] roku zorganizował Komisję Centralną Związków Zawodowych. W latach [[1916]] - [[1918]] redagował pisma "Związkowiec" i "Jedność Robotnicza".  


Wróćmy do jego działalności politycznej. Od 1914 ponownie w PPS. W latach 1931-1939 przewodniczący jej Centralnego Komitetu Wykonawczego. W czasie wojny polsko - bolszewickiej był organizatorem Robotniczego Komitetu Obrony Niepodległości i dokonywał dywersji na tyłach Armii Czerwonej. Minister w pierwszych lewicowych rządach II Rzeczypospolitej - 1918 r.  minister pracy i opieki społecznej, 1918-1919 poczt i telegrafów. W latach 1919-1935 był posłem na Sejm. W 1930 był współorganizatorem Centrolewu. W 1920 roku założył Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i kierował jego działalnością do 1939 roku.  
==Działalność polityczna==
[[Plik:NAC Tomasz Arciszewski.jpg|thumb|left|Tomasz Arciszewski]]
Od [[1914]] ponownie w PPS. W latach [[1931]] - [[1939]] przewodniczący jej Centralnego Komitetu Wykonawczego. W czasie wojny polsko - bolszewickiej był organizatorem Robotniczego Komitetu Obrony Niepodległości i dokonywał dywersji na tyłach Armii Czerwonej. Minister w pierwszych lewicowych rządach II Rzeczypospolitej - [[1918]] r.  minister pracy i opieki społecznej, [[1918]] - [[1919]] poczt i telegrafów. W latach [[1919]] - [[1935]] był posłem na Sejm. W [[1930]] był współorganizatorem Centrolewu. W [[1920]] roku założył Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i kierował jego działalnością do [[1939]] roku.  


Po wybuchu II wojny światowej był współorganizatorem Robotniczych Batalionów Obrony Warszawy. Po przejściu PPS do konspiracji i powstaniu 16 października 1939 roku PPS - Wolność Równość Niepodległość został jej przewodniczącym i razem z Kazimierzem Pużakiem kierował jej działalnością do lipca 1944 roku. Z ramienia PPS-WRN został członkiem powołanej przez Jana Stanisława Jankowskiego Rady Jedności Narodowej. Był współautorem deklaracji RJN „O co walczy Naród Polski” z 15 sierpnia 1944 roku. Przez cały okres działalności RJN stał na stanowisku nieustępliwości wobec ZSRR. 29 listopada 1944 r., po dymisji Stanisława Mikołajczyka objął funkcję premiera rządu RP na uchodźstwie, którą sprawował do 1947 r. Za jego urzędowania 5 lipca 1945 r. USA i W. Brytania cofnęły uznanie rządowi emigracyjnemu na wychodźstwie. W latach 1949-1954 przewodniczący Rady Politycznej, od 1954 członek Tymczasowej Rady Jedności Narodowej i Rady Trzech. Przewodniczący Centralnego Komitetu Zagranicznego PPS. Zmarł [[20 listopada]] [[1955]] w Londynie.
==Okres II wojny światowej==
Po wybuchu II wojny światowej był współorganizatorem Robotniczych Batalionów Obrony Warszawy. Po przejściu PPS do konspiracji i powstaniu [[16 października]] [[1939]] roku PPS - Wolność Równość Niepodległość został jej przewodniczącym i razem z Kazimierzem Pużakiem kierował jej działalnością do lipca [[1944]] roku. Z ramienia PPS-WRN został członkiem powołanej przez Jana Stanisława Jankowskiego Rady Jedności Narodowej. Był współautorem deklaracji RJN "O co walczy Naród Polski" z [[15 sierpnia]] [[1944]] roku. Przez cały okres działalności RJN stał na stanowisku nieustępliwości wobec ZSRR. [[29 listopada]] [[1944]] r., po dymisji Stanisława Mikołajczyka objął funkcję premiera rządu RP na uchodźstwie, którą sprawował do [[1947]] r. Za jego urzędowania [[5 lipca]] [[1945]] r. USA i W. Brytania cofnęły uznanie rządowi emigracyjnemu na wychodźstwie. W latach [[1949]] - [[1954]] przewodniczący Rady Politycznej, od [[1954]] członek Tymczasowej Rady Jedności Narodowej i Rady Trzech. Przewodniczący Centralnego Komitetu Zagranicznego PPS.
 
==Odznaczenia==
* Order Virtuti Militari 5 kl
* Krzyż Niepodległości z mieczami 
* Krzyż Walecznych


''Opracował: Piotr Dudała''
''Opracował: Piotr Dudała''


==Bibliografia==
* [http://bs.sejm.gov.pl/F/29VEURVNQ91NLH95SMV2AGRD7NYCBA988S2HE9MB5EGIH8E2B7-22970?func=full-set-set&set_number=001262&set_entry=000003&format=999/ Biogram Tomasza Arciszewskiego w Bibliotece Sejmowej]
* {{Cytuj książkę  | nazwisko = Śmiałek| imię = Małgorzata |nazwisko2= |imię2= | tytuł = [[Sosnowieckie ABC (5)|Sosnowieckie ABC, tom V]] | data =[[2006]] | wydawca = [[Muzeum w Sosnowcu]] | miejsce =  | isbn = 978-83-89199-37-9 | strony = 5-8}}
==Linki zewnętrzne==
*[http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/989169/ Artykuł i audycja radiowa (z 1955 roku) poświęcona Tomaszowi Arciszewskiemu na stronie Polskiego Radia]


==Linki zewnętrzne:==
== Przypisy ==
*[http://bs.sejm.gov.pl/F/29VEURVNQ91NLH95SMV2AGRD7NYCBA988S2HE9MB5EGIH8E2B7-22970?func=full-set-set&set_number=001262&set_entry=000003&format=999/ Biogram Tomasza Arciszewskiego w Bibliotece Sejmowej]


<references/>


[[Kategoria:Zagłębiowskie Biogramy|Arciszewski Tomasz]]
[[Kategoria:Zagłębiowskie Biogramy|Arciszewski, Tomasz]]
[[Kategoria:Ludzie związani z Sosnowcem|Arciszewski Tomasz]]
[[Kategoria:Ludzie związani z Sosnowcem|Arciszewski, Tomasz]]
[[Kategoria:Politycy|Arciszewski Tomasz]]
[[Kategoria:Żołnierze Legionów Polskich|Arciszewski, Tomasz]]
[[Kategoria:Posłowie|Arciszewski Tomasz]]
[[Kategoria:Honorowi Obywatele Miasta Sosnowiec|Arciszewski, Tomasz]]
[[Kategoria:Politycy|Arciszewski, Tomasz]]
[[Kategoria:Parlamentarzyści z Zagłębia Dąbrowskiego|Arciszewski, Tomasz]]
[[Kategoria:Posłowie|Arciszewski, Tomasz]]
[[Kategoria:Posłowie na Sejm II RP|Arciszewski, Tomasz]]
[[Kategoria:Posłowie na Sejm Ustawodawczy 1919|Arciszewski, Tomasz]]


{{DEFAULTSORT:Arciszewski Tomasz}}
{{DEFAULTSORT:Arciszewski Tomasz}}

Aktualna wersja na dzień 08:14, 15 lis 2023

Zagłębiowskie Biogramy
Tomasz Arciszewski
Tomasz Arciszewski
Imię i nazwisko Tomasz Arciszewski
Data i miejsce urodzenia 4 listopada 1877
Sierzchowce (pow. Rawa Mazowiecka)
Data i miejsce śmierci 20 listopada 1955
Londyn
Miejsce spoczynku Londyn, cmentarz Brompton
Zawód Poseł na Sejm II RP, polityk
Odznaczenia
Order Virtuti Militari 5 kl, Krzyż Niepodległości z mieczami, Krzyż Walecznych

Tomasz Andrzej Arciszewski - (ur. 4 listopada 1877 r. w Sierzchowcach (pow. Rawa Mazowiecka), zm. 20 listopada 1955 r. w Londynie) działacz i polityk lewicowy związany z Polską Partią Socjalistyczną. Był synem powstańca styczniowego Mikołaja Arciszewskiego oraz Heleny z domu Młynarska. Wychowywał się w trudnych warunkach, gdyż w dzieciństwie stracił ojca.

Wśród wielkich nieobecnych w naszym mieście, obok Stanisława Wojciechowskiego – Prezydenta RP w latach 1922 - 1926, znajdziemy jeszcze jedno nazwisko. Jest to Tomasz Arciszewski - wybitny polityk i działacz socjalistyczny, honorowy obywatel Sosnowca z 1928 roku, premier rządu RP na uchodźstwie. Swoim życiorysem mógłby podzielić się z niejedną osobą. To postać barwna i żywa, która całe życie walczyła o szczytne ideały i niepodległość Polski. W mieście o robotniczych tradycjach, w którym mieszkał i działał, nie ma do dzisiaj swojej ulicy, placu czy ronda.

Edukacja

Ukończył szkoły powszechne w Lubani i Radomiu, gdzie następnie praktykował w warsztatach mechanicznych.

Praca

W 1894 r. przybył do Sosnowca, w latach 1894 - 1896 pracował, jako ślusarz w fabryce "W. Fitzner i K. Gamper" w Sosnowcu, skąd został wydalony jako organizator strajku. Podjął pracę w hucie "Katarzyna" w Sosnowcu, gdzie pracował trzy lata przy piecach w walcowni, a następnie w warsztatach mechanicznych.

Działalność w PPS

Od 1896 r. działał w Polskiej Partii Socjalistycznej. Był członkiem jej Organizacji Bojowej. Początkowo działał w Zagłębiu Dąbrowskim. Współorganizował pierwszą demonstrację 1-majową w Zagłębiu w 1898. W latach 1898 - 1900 przebywał w Londynie i Bremie, gdzie działał w strukturach Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich. Na początku 1900 zwrócił się do Komitetu Zagranicznego PPS o możliwość nielegalnego powrotu do kraju. Po porozumieniu z Stanisławem Wojciechowskim (?Zygmuntem?) otrzymał zgodę na wyjazd z poleceniem odbudowy – rozbitej aresztowaniami – organizacji zagłębiowskiej. Po przybyciu do Sosnowca podjął pracę w fabryce maszyn w Niwce, podejmując wraz z Józefem Mireckim odtworzenie organizacji PPS w Zagłębiu. W sierpniu 1900 roku został aresztowany i był więziony w Piotrkowie i Radzanowie. W 1903 roku wyszedł z więzienia i wznowił działalność w PPS, pracując w środowiskach robotniczych w Częstochowie, Łodzi i na Podlasiu. Od 1904 roku był członkiem Organizacji Bojowej PPS, którą zorganizował także w Warszawie. Organizator zamachów, m.in. 1906 na szefa policji w Królestwie Polskim, gen. A. Markgrafskiego. Razem z Józefem Piłsudskim był organizatorem i uczestnikiem akcji pod Bezdanami[1] na Wileńszczyźnie z 26 września 1908 roku, której celem było zdobycie 200 tysięcy rubli przewożonych rosyjskim pociągiem z Wilna do Petersburga. W latach 1908 - 1911 działał we Lwowie w tajnym Związku Walki Czynnej, a następnie wystąpił z PPS-Frakcji Rewolucyjnej i przeszedł do PPS-Opozycji (1912 - 1914).

Okres I wojny światowej

W okresie I wojny światowej nie siedział z założonymi rękami. Od sierpnia 1914 roku był żołnierzem oddziałów strzeleckich Piłsudskiego, a następnie służył w I Pułku Piechoty i I Brygadzie Legionów Polskich. Został w tym czasie awansowany do stopnia podporucznika. Od 1915 roku prowadził działalność polityczną na terenie Królestwa Polskiego, tworząc struktury Polskiej Organizacji Wojskowej. Jako radny miasta Warszawy w 1916 roku zorganizował Komisję Centralną Związków Zawodowych. W latach 1916 - 1918 redagował pisma "Związkowiec" i "Jedność Robotnicza".

Działalność polityczna

Tomasz Arciszewski

Od 1914 ponownie w PPS. W latach 1931 - 1939 przewodniczący jej Centralnego Komitetu Wykonawczego. W czasie wojny polsko - bolszewickiej był organizatorem Robotniczego Komitetu Obrony Niepodległości i dokonywał dywersji na tyłach Armii Czerwonej. Minister w pierwszych lewicowych rządach II Rzeczypospolitej - 1918 r. minister pracy i opieki społecznej, 1918 - 1919 poczt i telegrafów. W latach 1919 - 1935 był posłem na Sejm. W 1930 był współorganizatorem Centrolewu. W 1920 roku założył Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i kierował jego działalnością do 1939 roku.

Okres II wojny światowej

Po wybuchu II wojny światowej był współorganizatorem Robotniczych Batalionów Obrony Warszawy. Po przejściu PPS do konspiracji i powstaniu 16 października 1939 roku PPS - Wolność Równość Niepodległość został jej przewodniczącym i razem z Kazimierzem Pużakiem kierował jej działalnością do lipca 1944 roku. Z ramienia PPS-WRN został członkiem powołanej przez Jana Stanisława Jankowskiego Rady Jedności Narodowej. Był współautorem deklaracji RJN "O co walczy Naród Polski" z 15 sierpnia 1944 roku. Przez cały okres działalności RJN stał na stanowisku nieustępliwości wobec ZSRR. 29 listopada 1944 r., po dymisji Stanisława Mikołajczyka objął funkcję premiera rządu RP na uchodźstwie, którą sprawował do 1947 r. Za jego urzędowania 5 lipca 1945 r. USA i W. Brytania cofnęły uznanie rządowi emigracyjnemu na wychodźstwie. W latach 1949 - 1954 przewodniczący Rady Politycznej, od 1954 członek Tymczasowej Rady Jedności Narodowej i Rady Trzech. Przewodniczący Centralnego Komitetu Zagranicznego PPS.

Odznaczenia

  • Order Virtuti Militari 5 kl
  • Krzyż Niepodległości z mieczami
  • Krzyż Walecznych

Opracował: Piotr Dudała

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Skok czterech premierów. polskieradio.pl/. [dostęp 2013-11-04].