Tadeusz Drążkiewicz

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 20:30, 30 maj 2022 autorstwa Dariusz JUREK (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Zagłębiowskie Biogramy
Tadeusz Drążkiewicz
Tadeusz Drążkiewicz
Imię i nazwisko Tadeusz Drążkiewicz
Data i miejsce urodzenia 22 września 1932
Dąbrowa Górnicza
Data i miejsce śmierci 19 stycznia 2009
Sosnowiec
Miejsce spoczynku cmentarz komunalny w Będzinie przy ul. 27 stycznia
Zawód artysta plastyk

Tadeusz Drążkiewicz – (ur. 22 września 1932 r. w Dąbrowie Górniczej , zm. 19 stycznia 2009 r. w Sosnowcu) artysta plastyk.

Edukacja

Nie ukończył żadnej szkoły artystycznej z przyczyn rodzinnych, lecz uprawnienia artysty plastyka uzyskał w Ministerstwie Kultury i Sztuki.

Twórczość

Jego twórczość obejmowała malarstwo sztalugowe, grafikę i rysunek. Zajmował się również malarstwem monumentalnym oraz mozaiką i płaskorzeźbą. Drążkiewicz był plastykiem kopalni „Sosnowiec” przez 30 lat, na terenie której zaprojektował i wykonał wystrój wielu pomieszczeń.

Do dziś można w Sosnowcu oglądać jego prace:

  • mozaika zatytułowana „Geneza” oraz mozaika z polichromią „Wodne Ptaki” w przejściu podziemnym przy byłej kopalni „Sosnowiec” (dziś Ścianka wspinaczkowa Poziom 450),
  • mozaika na basenie Zespołu Szkół Technicznych nr 1
  • płaskorzeźba „Kopalnia” w budynku Sądu Rejonowego przy ul. Kaliskiej
  • malowidła na osiedlu mieszkaniowym przy ul, Narutowicza i Zamkowej,
  • mozaika w kawiarni „Kolorowa”, wraz z przyjacielem Ryszardem Twardochem,

W malarstwie, a głównie w rysunku czuł się przede wszystkim kronikarzem odchodzących miejsc. Od młodych lat tematyka jego prac to malownicze pejzaże z kapliczkami, kościółkami wiejskimi czy rozpadającymi się chałupami. W miastach również szukał takich zanikających zaułków, budynków. Był wyjątkowym kronikarzem zmian jakie zachodziły w Zagłębiu Dąbrowskim, a szczególnie w Sosnowcu w okresie przebudowy miasta. Dzięki znajomościom miał cichy „układ”, informowano go o szykowanym wyburzaniu budynków, a on się tam zjawiał ze szkicownikiem. Dzięki temu teraz można podziwiać jego rysunki przedstawiające nieznane już miejsca jak browar na Sielcu, papiernia, zabudowania kopalni „Renard”, czy widoki nieistniejących już sosnowieckich ulic, jak chociażby ulicy Piekarskiej.

Malował również obrazy olejne które są nastrojowe i malownicze bez względu na to czy malował zabudowania kopalń, hut czy pejzaż.

Był wielkim miłośnikiem Zagłębia, czemu dawał wyraz swoją twórczością, rysując i malując weduty Czeladzi, Będzina, Dąbrowy Górniczej, ale był przede wszystkim artystą czułym na uroki polskiego pejzażu.

Wystawy

Brał udział w ponad 80 wystawach zbiorowych, miał ponad 50 prezentacji indywidualnych.

Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. Belgii, Ukrainie, Rosji, Anglii, Armenii, Gruzji, Niemczech, Holandii, Izraelu, Szwecji, Chinach, Tunezji, Bułgarii, Austrii, USA, Kanadzie i we Włoszech.

Nagrody

Jest laureatem wielu konkursów za malarstwo i plakat.

Otrzymał Honorową odznakę za zasługi w Euroregionie Bug, był Honorowym Obywatelem Rejowca i Laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Sosnowiec.

Grafika

Bibliografia

  • Katalog z wystawy "Spotkania Artystyczne 2009, Sosnowiec" - Iwona Gajda