Tęcza Błędów

Z WikiZagłębie
'Tęcza Błędów'
Tęcza Błędów
Data powstania 1951
Poprzednie nazwy
Barwy żółto-zielone
Adres 42-525 Dąbrowa Górnicza ul. Żołnierska 94
Stadion 42-525 Dąbrowa Górnicza ul. Żołnierska 94
Hala sportowa brak
Sekcje sportowe piłka nożna
[{{{stronawww}}} Strona internetowa]

Ludowy Klub Sportowy Tęcza Błędów


Tęcza Błędów – klub sportowy

Powstanie Ludowego Klubu Sportowego „Tęcza” Błędów datuje się na rok 1951. Zawsze był to klub jednosekcyjny (piłka nożna).

LATA 50-TE

Najstarszy zachowany dokument dotyczący podejmowanych na terenie Błędowa działań związanych z tworzeniem Klubu ma datę 09.07.1955 roku i jest protokołem z odbytego w tym dniu zebrania. Pierwszym w dziejach tego Klubu przewodniczącym (Prezesem Klubu) ur. w 1929 roku był Pan Władysław Tylec. Niestety nie ma żadnych szczegółowych informacji na temat działalności klubu w tym okresie. W późniejszych latach klub zaprzestał działalności.

LATA 1981-1989

W 1981 roku nastąpiła reaktywacja klubu. Pierwsza kronika Klubu prowadzona była od 1981 roku. Początkowy wpis do kroniki został wykonany 26.07.1981 roku. Wtedy to zostało zorganizowane zebranie założycielskie mające na celu wybór nowego zarządu LZS „Tęcza” Błędów jak i omówienie zagospodarowania terenu. Autor kroniki tak opisuje podjęte działania „U nas w Błędowie coś dziać się zaczyna. Już powstał LZS i jego drużyna. Dostaliśmy placyk, wykopaliśmy bramki no i mamy boisko tej naszej „Tęczanki”. Ówczesny Zarząd Tęczy tworzyli w składzie: Prezes – J. Mrówka, Wiceprezes – J. Pastuszka, Skarbnik – W. Maciejczyk, Sekretarz – M. Woźniczko, oraz trzech członków Zarządu: W. Pierzchała, W. Tylec, J. Bajda. Mobilizując wszystkie nasze siły przystąpiliśmy do prac porządkowych na terenie przyszłego boiska, ale marzenia były chwilami silniejsze”.” Dwa dni później do powstałej za sprawą mieszkańców Błędowa, działaczy oraz sympatyków futbolu płyty boiska mającej 92 metrów długości i 56 metrów szerokości zamocowane zostały bramki. Pierwszy mecz na nowo przygotowanej płycie boiska odbył się 9.08.1981 roku. Mecz był rozegrany pomiędzy Błędowem a Skałbanią i zakończył się wynikiem 10:1. 15.08.1981 dokonane zostały dalsze prace porządkowe. Jako ogrodzenie boiska wokoło zostały wkopane stare zużyte opony (1200 x 20), ławeczki i nieopodal boiska zostaje utworzona ścieżka zdrowia. 30.08.1981 roku odbyło się zebranie z Inspektorem Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS – Januszem Flakiem. Na zebraniu tym zostają omówione perspektywy rozwoju LZS „Tęcza”. 30.06.1984 członkowie klubu zorganizowali dyskotekę na pożegnanie roku szkolnego, a pozyskane fundusze postanowiono przeznaczyć na rozbudowę i kupno sprzętu niezbędnego dla funkcjonowania klubu. W kronice wiele jest wzmianek na temat organizowania różnego rodzaju zabaw i imprez tanecznych latem oraz kuligów czy rozgrywek w tenisie stołowym zimą, a pozyskane fundusze zostają przekazane na rozwój klubu, podobnie jak to czynili ich starsi koledzy, w latach 50 tych. 29.01.1989 roku odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze, na którym ustalono nowy skład zarządu w którym to poszczególne funkcje piastowali: Jako Prezes – J. Mrówka, wiceprezes- J. Bajda, sekretarz- J. Pastuszka, skarbnik- J. Kaczmarek, gospodarzem został C. Łonak, natomiast kierownikiem drużyny był J. Tylec. Pozostałymi członkami byli A. Walczuch, J. Maciejczyk i A. Kucab. W tym samym roku rozpoczęto prace przygotowujące teren pod budowę kortów tenisowych oraz boiska do piłki siatkowej, ostatecznie jednak działalność LZS „Tęcza” została w 1989 roku zawieszona. Przypuszczać można, iż wpływ na to miały brak pieniędzy jak i pewnie ówczesna sytuacja w Polsce i dziejące się wtedy wydarzenia, czyli m.in. upadek komunizmu.

W tym okresie Tęcza przystępuje do rozgrywek piłkarskich sosnowieckiej Klasy B w sezonie 1981/1982. 18.04.1982 roku klub rozgrywa swój pierwszy mecz w rozgrywkach o mistrzostwo klasy „B” z klubem LZS „Błyskawica” Preczów. Spotkanie zakończone wygraną drużyny z Błędowa wynikiem 2:0. Spośród rozegranych meczów ujętych w kronice jest dużo spotkań zakończonych wygraną drużyny z Błędowa, ale jak w każdej drużynie są także porażki i kilka remisów. Tęcza gra kilka lat w B Klasie, a w sezonie 1985/1986 spada do nowoutworzonej Klasy C. Jednak po roku wskutek rezygnacji z gry kilku drużyn podokręg likwiduje Klasę C i najniższym szczeblem jest znów Klasa B, w której gra Tęcza do końca sezonu 1988/1989 raczej zajmując miejsca w dole tabeli, zazwyczaj było to przedostanie lub ostanie miejsce w tabeli. Najlepsza lokata – piąta w Klasie B w sezonie 1982/1983.

OD 1998 ROKU

Klub reaktywowano po 9 latach. 19.06.1998 o godz. 15:00 odbyło się zebranie nowo powstałego klubu z pełniącą wtedy kadencję Panią prezydent miasta mgr Ewą Gronkowską. Postanowiono reaktywować klub „Tęcza”, a Pani prezydent obiecała przyznać środki finansowe na stroje do gry oraz organizację festynu pod nazwą „Witajcie Po Wakacjach”. Festyn ten został zaplanowany na 16.08.1998 roku. W dniu 02.06.1998 roku klub sportowy „Tęcza” Błędów został zgłoszony do wojewódzkiego zrzeszenia ludowych klubów sportowych w Katowicach, oraz do rozgrywek mistrzowskich klasy „B” i rozgrywek Pucharu Polski a tym samym Klub zmienił swą nazwę z Ludowego Zespołu Sportowego na Ludowy Klub Sportowy. Prezesem Klubu LKS „Tęcza” Błędów został Józef Bajda, wiceprezesem był Jarosław Godlewski, a rolę kierownika drużyny piastował Czesław Łonak. W październiku 1998 roku rozpoczęta została też budowa obiektu sportowego klubu, który obecnie jest jego siedzibą. Kronika tak opisuje dziejące się wtedy wydarzenia „Istniejący „Wóz” służący za szatnie postanowiliśmy zamienić na jakikolwiek budynek. Tak powstał plan budowy obiektu sportowego dla naszego klubu. Dnia 10.10.1998 roku zalaliśmy fundamenty pod domek klubu. Do końca października stanęły mury uwieńczone zalaniem stropu. W planach budowy zostały uwzględnione dwie szatnie, pokój sędziów, toalety i łazienki dla zawodników. Przy pracach obecni byli zawodnicy, członkowie zarządu oraz kibice wspierający klub.”

Tęcza została zgłoszona do rozgrywek Klasy B. Pierwszy mecz w niej po drugiej reaktywacji klubu pomiędzy LKS „Tęcza” Błędów a drużyną MKS Dąbrowa Górnicza odbył się dnia 09.08.1998 roku i zakończył się porażką Tęczy 1:3. Jedyną bramkę w tym spotkaniu strzelił Michał Godlewski późniejszy gracz Zagłębia Sosnowiec. Przez 3 lata Tęcza zajmowała przedostanie miejsce w Klasie B (odpowiednio: 9 w sezonie 1998/1999, rok później 6, potem w sezonie 2000/2001 10 miejsce, w którym to piłkarze zdobyli 18 punktów strzelili 28 bramek, tracąc 39 goli. Do klasy „A” awansował zespół „Górnik” Piaski. Trenerem zawodników w tym czasie był Rafał Witkowski. W sezonie 2001/2002 roku klub z Błędowa uplasował się na 8 pozycji w klasie „B” strzelając 46 i tracąc 40 bramek. Do „A” klasy awansowały zespoły: Płomień „Niegowonice” oraz „Trzy Korony” Żarnowiec. Kolejny sezon przyniósł zmianę trenera. Po Rafale Witkowskim zespół przejął Mariusz Stiebal. W sezonie 2002/2003 roku klub miał 32 zawodników uprawnionych do gry. Zasilenie składu „Tęczy” zawodnikami pozyskanymi za sprawą nowego trenera dało wiosną 2003 roku II miejsce w tabeli, co skutkowała grą w barażu o Klasę A z czwartą od końca w klasie „A” drużyną „Olimpia” Blanowice. Klub z Błędowa rozgromił w meczu barażowym u siebie drużynę z Blanowic 5:0, oraz zremisował na wyjeździe 1:1 i tym samym zdobył swój pierwszy historyczny awans do Klasy A. W sezonie tym „Tęcza” strzeliła aż 60 bramek tracąc jedynie 13 (w lidze 54-12 + 6-1 w barażu). Co ciekawe na własnym boisku w sezonie 2002/2003 LKS „Tęcza” Błędów straciła tylko 4 bramki. Najskuteczniejszym zawodnikiem był Tomasz Tylec, który zdobył dla zespołu 21 bramek. Awansu drużyny nie doczekał jej Prezes J.Bajda. Były zawodnik, wieloletni działacz i prezes LKS „Tęcza” Błędów zmarł 14.05.2002 roku. Jego funkcję przejął Remigiusz Kociorowski. Niedługo z awansu swojej drużyny do „A” klasy cieszył się również były zawodnik, działacz, kierownik drużyny LKS Tęcza Błedów – Czesław Łonak, który zmarł 16.12.2003 roku. W Klasie A Tęcza zajmowała odległe pozycje, kilka razy tuż nad strefą spadkową. W sezonie 2007/2008 w 30 (ostatniej) kolejce Tęcza na wyjeździe przegrała aż 0-34 z KP (Szczakowianką) Jaworzno mającą już zapewniony awans do „okręgówki”.

W roku 2002 swój pierwszy sezon rozegrała drużyna młodzików. Trenerem trampkarzy był Rafał Witkowski. Obecnie jego rolę przejął trener II klasy Tomasz Tylec. W połowie grudnia 2010 roku wybrano nowy Zarząd. „Z nowym szkoleniowcem przystąpi natomiast do rozgrywek rundy wiosennej A-klasowa drużyna Tęczy Błędów. W związku z rosnącą liczba zawodników zarząd klubu zdecydował o zatrudnieniu drugiego trenera. Dotychczasowy opiekun I zespołu Tęczy Tomasz Tylec będzie pracował z juniorami tego klubu. A- klasową drużynę tego klubu obejmuje natomiast Przemysław Oklejewski. Dotychczasowego prezesa i zawodnika „Tęczy” Remigiusza Kociorowskiego, który pełnił role Prezesa LKS „Tęcza” Błędów przez blisko 8 lat zastąpił na tym stanowisku Andrzej Guzy, wiceprezesami zostali Arkadiusz Kucab i Mariusz Cembrzyński.

Podczas działań tego Zarządu klub wywalczył w sezonie 2012/2013 historyczny awans do Ligi Okręgowej kończąc rozgrywki A-klasy Sosnowiec na pierwszej pozycji z dorobkiem 73 punktów, strzelając 108 goli ! Tęcza grała w okręgówce zajmując lokaty w środku tabeli do końca sezonu 2021/2022, po którym pomimo zajęcia 13 miejsca na 18 grających drużyn i zdobycia 32 punktów zespół seniorów został wycofany z rozgrywek. Ostatni mecz Tęcza rozegrała w 34 kolejce Ligi Okręgowej 25 czerwca 2022 roku przegrywając u siebie z Niwami Brudzowice 0-2. Obecnie Tęcza prowadzi jedynie piłkarskie drużyny młodzieżowe.

Sekcja piłki nożnej

Sezony piłkarskie

UWAGA: cyfra w nawiasie po nazwie ligi/klasy w której w danym sezonie grała drużyna Tęczy oznacza jaki kolejny szczebel rozgrywek w tym sezonie stanowiła podana liga/klasa.

Lata 1981 - 2000

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1981/1982 Piłka Nożna Klasa B 1981/1982 Sosnowiec ? - - - - - - - -
1982/1983 Piłka Nożna Klasa B 1982/1983 grupa II Sosnowiec (7) 5/8 14 12 - - - 33 30 -
1983/1984 Piłka Nożna Klasa B 1983/1984 grupa I Sosnowiec (7) 8/9 16 7 - - - 25 48 -
1984/1985 Piłka Nożna Klasa B 1984/1985 grupa II Sosnowiec (7) 9/10 18 8 - - - 33 65 -
1985/1986 Piłka Nożna Klasa B 1985/1986 grupa II Sosnowiec (7) 9/11 20 2 - - - 9 60 SPADEK DO KLASY C SOSNOWIEC
1986/1987 Piłka Nożna Klasa C 1986/1987 grupa Sosnowiec (8) 5/6 20 15 - - - 36 49 z powodu likwidacji Klasy C w przyszłym sezonie awans do Klasy B
1987/1988 Piłka Nożna Klasa B 1987/1988 grupa I Sosnowiec (7) 9/9 16 6 - - - 30 64 -
1988/1989 Piłka Nożna Klasa B 1988/1989 grupa I Sosnowiec (8) 10/10 18 8 - - - 26 67 -
1989/1990 Tęcza nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1990/1991 Tęcza nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1991/1992 Tęcza nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1992/1993 Tęcza nie została zgłoszona do rozgrywek -
1993/1994 Tęcza nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1994/1995 Tęcza nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
1995/1996 Tęcza nie została zgłoszona do rozgrywek -
1996/1997 Tęcza nie została zgłoszona do rozgrywek - - - -
1997/1998 Tęcza nie została zgłoszona do rozgrywek - - - -
1998/1999 Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1998/1999 (7) 9/10 18 10 - - - 44 57 -
1999/2000 Piłka Nożna Klasa B 1999/2000 grupa II Sosnowiec (7) 6/7 12 13 - - - 18 31 -

LATA 2000 - 2020 - PIERWSZA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
2000/2001 Piłka Nożna Klasa B 2000/2001 grupa II Sosnowiec (7) 10/11 20 18 - - - 28 37
2001/2002 Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 2001/2002 (7) 8/11 20 25 - - - 46 40
2002/2003 Piłka nożna: Klasa B, Grupa I (Sosnowiec) - Sezon 2002/2003 (7) 2/10 18 46 - - - 54 12 AWANS DO KLASY A SOSNOWIEC po zwycięskim barażu z 14-tą drużyną Klasy A Sosnowiec Olimpią Blanowice 5-0, 1-1.
2003/2004 Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 2003/2004 (6) 9/17 32 47 - - - 58 57 -
2004/2005 Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 2004/2005 (6) 10/16 30 38 - - - 50 66 -
2005/2006 Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 2005/2006 (6) 6/18 34 54 16 6 12 58 54 -
2006/2007 Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 2006/2007 (6) 14/16 30 20 6 2 22 37 87
2007/2008 Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 2007/2008 (6) 13/16 30 24 7 3 20 47 137 -
2008/2009 Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 2008/2009 (7) 13/15 28 20 6 2 20 29 68 -
2009/2010 Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 2009/2010 (7) 13/16 30 27 8 3 19 32 71 -
2010/2011 Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 2010/2011 (7) 11/17 32 42 12 6 14 42 49 -
2011/2012 Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 2011/2012 (7) 6/16 30 45 13 6 11 68 56 -
2012/2013 Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 2012/2013 (7) 1/16 30 73 23 4 3 108 23 AWANS DO LIGI OKRĘGOWEJ KATOWICE
2013/2014 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa II (Katowice) - Sezon 2013/2014 (6) 7/16 30 44 12 8 10 47 43 -
2014/2015 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa IV (Katowice) - Sezon 2014/2015 (6) 2/16 30 71 23 2 5 104 26 -
2015/2016 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa IV (Katowice) - Sezon 2015/2016 (6) 6/16 30 52 16 4 10 62 43 -
2016/2017 Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa IV (Katowice) - Sezon 2016/2017 (6) 6/16 30 44 11 11 8 60 48 -
2017/2018 Piłka nożna: Klasa Okręgowa, Grupa IV (Katowice) - Sezon 2017/2018 (6) 8/16 30 42 13 3 14 54 51 -
2018/2019 Piłka nożna: Klasa Okręgowa, Grupa IV (Katowice) - Sezon 2018/2019 (6) 6/16 30 49 14 7 9 59 48 -
2019/2020 Piłka nożna: Klasa Okręgowa, Grupa IV (Katowice) - Sezon 2019/2020 (6) 4/18 17 35 11 2 4 37 22 Z uwagi na ogólnoświatową pandemię COVID-19 rozgrywki zostały przerwane po rundzie jesiennej i uznane za zakończone.

LATA 2000-2020 - DRUGA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
2000/2001 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2001/2002 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2002/2003 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2003/2004 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2004/2005 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2005/2006 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek ? - - - - - - - -
2006/2007 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek ? - - - - - - -
2007/2008 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek ? - - - - - - - -
2008/2009 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2009/2010 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek ? - - - - - - - -
2010/2011 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek ? - - - - - - -
2011/2012 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2012/2013 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2013/2014 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2014/2015 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2015/2016 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2016/2017 Piłka nożna: Klasa B (Sosnowiec) - Sezon 2016/2017 (8) 13/14 26 5 1 2 23 16 124 -
2017/2018 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2018/2019 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -
2019/2020 Druga drużyna Tęczy Błędów nie została zgłoszona do rozgrywek - - - - - - - - -

LATA OD 2020 ROKU - PIERWSZA DRUŻYNA

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY Z R P BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
2020/2021 - runda zasadnicza Piłka nożna: Klasa Okręgowa, Grupa IV (Katowice) - Sezon 2020/2021 (6) 3/10 18 35 11 2 5 69 34 -
2020/2021 - grupa mistrzowska Piłka nożna: Klasa Okręgowa, Grupa IV (Katowice) - Sezon 2020/2021 (6) 8/8 14 11 3 2 9 23 34 -
2021/2022 Piłka nożna: Klasa Okręgowa, Grupa IV (Katowice) - Sezon 2021/2022 (6) 13/18 34 32 9 5 20 44 79 Po sezonie 2021/2022 rezygnacja z gry w rozgrywkach PZPN.

LINKI ZEWNĘTRZNE

BIBLIOGRAFIA

  • "Wiadomości Zagłębia", lata 1973-1996.
  • "Tempo", lata 1996-2002
  • "Sport Śląski", lata 1986-1994
  • "Dziennik Zachodni", lata 1999-2001