Ratanice (Dąbrowa Górnicza)

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 21:32, 24 mar 2017 autorstwa Germadon (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Ratanice
dzielnica [[Dąbrowa Górnicza|]]
D G Ratanice panorama foto Grzegorz Onyszko.JPG
Panorama Ratanic od strony Preczowa
Status dzielnica
W granicach miasta 1984
Powierzchnia 376 ha km²
Kod pocztowy 41-300
(foto: Grzegorz Onyszko)
(foto: Grzegorz Onyszko)

Ratanice – dzielnica położona północnej części Dąbrowy Górniczej na granicy z Gminą Psary nad Czarną Przemszą oraz nad zbiornikiem wodnym Pogoria IV. Dzielnicę cechuje zabudowa typu wiejskiego, z budynkami jednorodzinnymi oraz zabudowaniami gospodarczymi. Ratanice otaczają pola i łąki.

Na obrzeżu dzielnicy powstał zbiornik wodny "Kuźnica Warężyńska - POGORIA IV, nadając jej nowy charakter. Buduje się tu coraz więcej nowych domów, przeobrażając dzielnicę z rolniczej w wypoczynkową.

Przez dzielnicę przepływają dwa cieki wodne rzeka Czarna Przemsza i Potok Pagor.

Historia

Dzieje Ratanic sięgają XVIII wieku, z tego okresu najprawdopodobniej pochodzi najstarszy zabytek dawny młyn wodny. Napędzany był jak inne w tym rejonie młyny poprzez koło młyńskie siłą rzeki Czarna Przemsza. Pozostało odcięte koryto kanału młyńskiego po uregulowaniu rzeki, która w przeszłości była siłą napędową maszyn.

Przedwojennym właścicielem młyna był gospodarz o nazwisku Skotarski. Po II wojnie światowej właścicielem zostaje Jan Gołąbek, którego rodzina prowadzi młyn do połowy lat 60-tych XX wieku. Po wojnie młyn nie został znacjonalizowany przez to teren przyległego gospodarstwa jak również same zabudowania młyna pozostały w tej rodzinie do dnia dzisiejszego. Budynki młyna wodnego zostały wpisane do rejestru zabytków Dąbrowy Górniczej.

Galeria


RATANICE, niegdyś wieś położona między Kopalnią Piasku Podsadzkowego "Kuźnica Warężyńska" a dorzeczem Czarnej Przemszy, należąca do gminy Wojkowice Kościelne. Nazwa miejscowości pochodzi w/g opowiadań Bolesława Zientka z Ratanic, od imienia gospodarza Rataja, który założył swoje gospodarstwo wśród pól w południowej części. dzisiejszych Ratanic.

Mieszkańcy Ratanic utrzymują się przede wszystkim z przemysłu, gdyż grunty orne które posiadają zostały obsuszone przez eksploatację piasku w pobliskiej kopalni. Dzieci z Ratanic uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Preczowie i Sarnowie, natomiast parafianie do kościoła w Wojkowicach Kościelnych.

Ratanice wraz z Mariankami włączono do Dąbrowy Górniczej w 1978 roku.

Źródło: Encyklopedia Dąbrowy Górniczej A - Z (Tom 1)

Dodano do Wiki Zagłębie za zgodą Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej