Piotr Dudała: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Linia 38: Linia 38:


==Praca i zainteresowania==
==Praca i zainteresowania==
Członek [[Klub Kronikarzy Zagłębia|Klubu Kronikarzy Zagłębia]] oraz [[Zagłębiowski Klub Przyjaciół Camino|Zagłębiowskiego Klubu Przyjaciół Camino]]. W [[2003]] r. w artykule "Nie tylko Gierek...", opublikowanym w Dzienniku Zachodnim, przedstawił autorską koncepcję promocji miasta [[Sosnowiec|Sosnowca]] poprzez sławne, wybitne, postacie związane z miastem lub w nim urodzone. Przez wiele lat wprowadzał ją w życie promując w mediach zarówno sosnowiczan, jak i osoby z innych zagłębiowskich miast, m.in. takie postacie jak: [[Władysław Szpilman]], Arcybiskup Wileński [[Jan Cieplak]], [[Jan Kiepura]], [[Jan Dorman]], [[Władysław Pawelec]], profesorowie: [[Władysław Szafer]], [[Bogdan Suchodolski]], [[Włodzimierz Sedlak]], [[Janusz Ziółkowski]], [[Michał Reicher]], [[Władysław Szafer]], [[Czesław Słania]], [[Natalia Stokowacka]], ks. [[Jan Szkoc]], [[Pola Negri]], redaktorzy: [[Jan Ciszewski]], [[Witold Dobrowolski]], [[Jerzy Zmarzlik]], [[Ryszard Dyja]], tow. [[Edward Gierek]], [[Konstanty Ćwierk]], [[Jan Pierzchała]], ks. [[Franciszek Raczyński]], Siostra [[Teresa Janina Kierocińska]], [[Tadeusz Kosibowicz]], [[Stanisław Wygodzki]], [[Hipolit Aldobrandini]] i wiele, wiele innych. Jest pomysłodawcą Galerii Wybitnych Zagłębiaków w Parku Sieleckim w Sosnowcu oraz Panteonu Zagłębia w sosnowieckiej Katedrze Wniebowzięcia NMP. Wnioskodawca przyznania tytułu Zasłużonego dla Miasta Sosnowca dla ks. Prałata Jana Szkoca (2009 r.) i pośmiertnie dla budowniczego sosnowieckiej Katedry ks. Dominika Rocha Milberta (2018 r. ). Popularyzator Zagłębiowskiego Szlaku Zabytków Techniki oraz Szlaku św. Jakuba Via Regia.  
Członek [[Klub Kronikarzy Zagłębia|Klubu Kronikarzy Zagłębia]] oraz [[Zagłębiowski Klub Przyjaciół Camino|Zagłębiowskiego Klubu Przyjaciół Camino]]. W [[2003]] r. w artykule "Nie tylko Gierek...", opublikowanym w Dzienniku Zachodnim, przedstawił autorską koncepcję promocji miasta [[Sosnowiec|Sosnowca]] poprzez sławne, wybitne, postacie związane z miastem lub w nim urodzone. Przez wiele lat wprowadzał ją w życie promując w mediach zarówno sosnowiczan, jak i osoby z innych zagłębiowskich miast, m.in. takie postacie jak: [[Władysław Szpilman]], Arcybiskup Wileński [[Jan Cieplak]], [[Jan Kiepura]], [[Jan Dorman]], [[Władysław Pawelec]], profesorowie: [[Władysław Szafer]], [[Bogdan Suchodolski]], [[Włodzimierz Sedlak]], [[Janusz Ziółkowski]], [[Michał Reicher]], [[Czesław Słania]], [[Natalia Stokowacka]], ks. [[Jan Szkoc]], [[Pola Negri]], redaktorzy: [[Jan Ciszewski]], [[Witold Dobrowolski]], [[Jerzy Zmarzlik]], [[Ryszard Dyja]], tow. [[Edward Gierek]], [[Konstanty Ćwierk]], [[Jan Pierzchała]], ks. [[Franciszek Raczyński]], Siostra [[Teresa Janina Kierocińska]], [[Tadeusz Kosibowicz]], [[Stanisław Wygodzki]], [[Hipolit Aldobrandini]] i wiele, wiele innych. Jest pomysłodawcą Galerii Wybitnych Zagłębiaków w Parku Sieleckim w Sosnowcu oraz Panteonu Zagłębia w sosnowieckiej Katedrze Wniebowzięcia NMP. Wnioskodawca przyznania tytułu Zasłużonego dla Miasta Sosnowca dla ks. Prałata Jana Szkoca (2009 r.) i pośmiertnie dla budowniczego sosnowieckiej Katedry ks. Dominika Rocha Milberta (2018 r. ). Popularyzator Zagłębiowskiego Szlaku Zabytków Techniki oraz Szlaku św. Jakuba Via Regia.  


[[Plik:Kopalnia_Guido.jpg|left|thumb|450px|W zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, 6 maja 2009r.]]
[[Plik:Kopalnia_Guido.jpg|left|thumb|450px|W zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, 6 maja 2009r.]]

Wersja z 15:06, 2 sty 2021

Zagłębiowskie Biogramy
Piotr Dudała
Piotr Dudała
Imię i nazwisko Piotr Ignacy Dudała
Data i miejsce urodzenia 5 marca 1958
Sosnowiec
Zawód dziennikarz, politolog, geograf, bankowiec, urzędnik samorządowy

Piotr Ignacy Dudała - urodził się 5 marca 1958 r. w Sosnowcu - dziennikarz, politolog, geograf, bankowiec, urzędnik samorządowy. Miłośnik historii Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego, społecznik.

Rodzina

Syn Stefana i Janiny z domu Twardowska. Ojciec Stefan Dudała (1921 - 2004), syn Michała i Florentyny z d. Chałacińska, był z zawodu elektrykiem i pracował do chwili przejścia na emeryturę na dole pod ziemią w KWK "Sosnowiec". Odznaczony Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Orderem Sztandaru Pracy II Klasy. Matka Janina Dudała z d. Twardowska (1930 - 1981), córka Ignacego i Pelagii z d. Stobiecka, była kucharką i pracowała do chwili śmierci w 1981r. w nieistniejącej obecnie Szkole Podstawowej Nr 7 im. Adama Mickiewicza w Sosnowcu. Siostra Barbara Gołębiowska, o rok starsza, z którą uczęszczał do jednej klasy w podstawówce (Szkoła Podst. nr 7) i ogólniaku (IV LO im. Stanisława Staszica) mieszka od 1983 r. na stałe w Kanadzie. Obecnie w Calgary w Albercie. Ukończyła AWF w Katowicach oraz Algonquin College w Ottawie. Mąż: Andrzej, dzieci: Kinga, Artur.

Edukacja

Absolwent IV LO im. St. Staszica, podwójny "olimpijczyk" (geografia, wiedza o Polsce i świecie współczesnym). Ukończył 2 fakultety na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (geografia, nauki polityczne), studia podyplomowe na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (z zakresu pedagogiki), Wyższej Szkole Bankowości i Finansów w Katowicach (bankowość) i Uniwersytecie Śląskim (prawo samorządu terytorialnego), studiował również filozofię i prawo, wieloletni staż pracy w samorządzie m. Sosnowca i powiatu będzińskiego.


Wierszyna.JPG

Pasje

Jego pasją jest turystyka - był m.in. w Ziemi Świętej, Wenezueli, Chinach, Libanie, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Jordanii, Turcji, Egipcie, Rosji, Kanadzie i w World Trade Center w Nowym Jorku, pływanie, nauka i śpiew - od 1991 r. śpiewa w Sosnowieckich chórach, m.in. Chórze Duszpasterstwa Akademickiego GLORIA DEI oraz w Chórze Katedralnym LUTNIA (bas), śpiewał m.in. Ojcu Św. Janowi Pawłowi II w czasie jego pamiętnej wizyty w Sosnowcu w 1999 r. Uczestniczył w wyprawie na 100 - lecie polskiego kościoła pw. św. Stanisława BM w Wierszynie na Syberii w ramach „Wyprawy 2013. Polska – Syberia”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie NINIWA Team z Kokotka k/Lublińca.


Praca i zainteresowania

Członek Klubu Kronikarzy Zagłębia oraz Zagłębiowskiego Klubu Przyjaciół Camino. W 2003 r. w artykule "Nie tylko Gierek...", opublikowanym w Dzienniku Zachodnim, przedstawił autorską koncepcję promocji miasta Sosnowca poprzez sławne, wybitne, postacie związane z miastem lub w nim urodzone. Przez wiele lat wprowadzał ją w życie promując w mediach zarówno sosnowiczan, jak i osoby z innych zagłębiowskich miast, m.in. takie postacie jak: Władysław Szpilman, Arcybiskup Wileński Jan Cieplak, Jan Kiepura, Jan Dorman, Władysław Pawelec, profesorowie: Władysław Szafer, Bogdan Suchodolski, Włodzimierz Sedlak, Janusz Ziółkowski, Michał Reicher, Czesław Słania, Natalia Stokowacka, ks. Jan Szkoc, Pola Negri, redaktorzy: Jan Ciszewski, Witold Dobrowolski, Jerzy Zmarzlik, Ryszard Dyja, tow. Edward Gierek, Konstanty Ćwierk, Jan Pierzchała, ks. Franciszek Raczyński, Siostra Teresa Janina Kierocińska, Tadeusz Kosibowicz, Stanisław Wygodzki, Hipolit Aldobrandini i wiele, wiele innych. Jest pomysłodawcą Galerii Wybitnych Zagłębiaków w Parku Sieleckim w Sosnowcu oraz Panteonu Zagłębia w sosnowieckiej Katedrze Wniebowzięcia NMP. Wnioskodawca przyznania tytułu Zasłużonego dla Miasta Sosnowca dla ks. Prałata Jana Szkoca (2009 r.) i pośmiertnie dla budowniczego sosnowieckiej Katedry ks. Dominika Rocha Milberta (2018 r. ). Popularyzator Zagłębiowskiego Szlaku Zabytków Techniki oraz Szlaku św. Jakuba Via Regia.

W zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, 6 maja 2009r.

Przyczynił się do upamiętnienia wielu miejsc pamięci narodowej m.in.: wizyty Świętego Jana Pawła II w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu w czasie uroczystości milenijnych w maju 1967 r., tablic upamiętniających miejsca kaźni z czasów II wojny światowej (ul. Mościckiego, Kino Helios, sosnowiecki Umszlagplatz przy ul. Mireckiego), Katownia UB przy ul. Ostrogórskiej 5A. W 2008 r. w artykule "Zagłębiowscy Święci" zamieszczonym na stronie sosnowieckiej Kurii zarysował postacie kandydatów na ołtarze, błogosławionych i świętych związanych z Diecezją Sosnowiecką. Od 2001 r. regularnie od lat pisze artykuły i newsy do gazet i na strony internetowe, wiele z nich zostało opublikowanych (m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Zachodnim, Trybunie Śląskiej, Niedzieli, Źródle, Nowym Zagłębiu, Ziemia Będzińska, Wydarzeniach Powiatu Będzińskiego, Wiadomościach Zagłębia i lokalnym miesięczniku Nasz Sosnowiec. Większość z nich została zebrana i znajduje się obecnie w zbiorach regionalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Pierwszy Redaktor Naczelny miesięcznika samorządowego powiatu będzińskiego Ziemia Będzińska (lata III 2007 - III 2011) oraz dodatku Coolturalny Powiat. Twórca i Redaktor Naczelny serwisu internetowego www.sosnowiecfakty.pl. Serwis od chwili swojego powstania tj. od 1 stycznia 2006r. odwiedziło do tej pory ponad 4,5 miliony gości. Kanał sosnowiecfakty.pl NA Youtubie ma już ponad 1 milion odwiedzających.

Na plenerze fotograficznym w KWK Kazimierz-Juliusz

W latach 2005 - 2010 Rzecznik Prasowy koła sosnowieckiej Platformy Obywatelskiej RP, a od lutego 2007 r. do czerwca 2010 r. Rzecznik Prasowy Powiatu Będzińskiego. Od czerwca 2011 r. do września 2017 Rzecznik Prasowy Rady Sosnowieckiej Rycerzy Kolumba. Wiceprzewodniczący Koła Gazety Polskiej w Sosnowcu. 10 marca 2018 r. w Częstochowie otrzymał IV stopień rycerski - patriotyczny. Obecnie pracuje w Starostwie Powiatowym w Będzinie na stanowisku głównego specjalisty.

Bibliografia

Linki zewnętrzne