Park Środula (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 07:44, 15 lis 2023 autorstwa Krzysztof Poplawski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Park Środula (potocznie także Górka Środulska od wzgórza w parku) - park na granicy dzielnicy Środula i Zagórze. Obszar parku wydzielony jest przebiegami ulic: Małe Zagórze (równoległa do ulicy 3-go Maja w końcowym jej przebiegu), Zaruskiego, Bora-Komorowskiego oraz Blachickiego.

Srodula Sosnowiec Panorama.jpg


Historia

Park powstał na terenach gdzie do 1991 funkcjonowało Państwowe Gospodarstwo Rolne. Na obszarze dzisiejszego paku znajdowało się pole uprawne a powyżej, w miejscu obecnego Parku Sportowego znajdował się kamieniołom. W późniejszym czasie teren ten należał do przedsiębiorstwa Intertex. Po przejęciu terenu przez miasto Sosnowiec rozpoczęto jego powolną rekultywację dla celów publicznych. Zasadzone wtedy drzewa stanowią obecnie podstawę parku. W późniejszym czasie uporządkowano system ścieżek, gdzie również zasadzono ciągi drzew. Powstał plac zabaw dla dzieci, uregulowano i uporządkowano zbiornik wodny - staw Florek (osuszony w 2017 roku). W latach 2001 - 2004 na terenie parku usypano sztuczne wzgórze zwane Górką Środulską. Kolejną modernizacją parku była budowa sztucznego stoku narciarskiego na wspomnianym wzgórzu. Stok ma wysokość 50 m od podstawy. Do jego budowy zużyto około milion metrów sześciennych ziemi. Usypywanie i wyrównywanie stoku zakończyło się na przełomie 2003 i 2004 r. W grudniu 2006 otwarty został kompleks rekreacyjno-sportowego pod nazwą Sportowa Dolina 2 (wyciąg narciarski, oświetlony specjalnie przygotowany stok, zestaw armatek do naśnieżających). W 2010 stok został przejęty przez miasto i obecnie znajduje się w zarządzaniu MOSiR w Sosnowcu.

W 2008 roku przystąpiono do modernizacji ścieżek parku. W ramach modernizacji utworzono ciągi pieszo-rowerowe. Trasy rowerowe połączone są z ciągiem rowerowym przy ulicy Kombajnistów. Kolejne modernizacje parku to budowa infrastruktury rekreacyjno-sportowej w latach: 2012 - siłownia plenerowa, 2015 - strefa street workout oraz strefa kultury Palma Chillout, 2018 - ogród jordanowski. W tym samym wykonana została droga rowerowa wzdłuż ulicy 3-go Maja łączące park z ciągiem rowerowym przy ul. Narutowicza i dalej do Ronda Ludwik (w kolejnych latach drogę wydłużono do centrum Sosnowca i do dzielnicy Zagórze).

W 2021 na terenach przyległych do parku, w miejscu dawnego kamieniołomu kamienia wapiennego, rozpoczęła się budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego.

Infrastruktura

 • siłownia plenerowa + strefa streetworkout
 • 4 place zabaw ze strefami wg. kategorii wiekowych ulokowane w górnej części parku:
  • strefa z ogromnym linarium z linową piramidą, tunelem, hamakami i zjeżdżalniami - całość osadzona w piaskownicy otoczonej chodnikiem z ławkami;
  • strefa przeznaczona dla najmłodszych dzieci z wielobarwnym, wyrazistym wyposażeniem na miękkim podłożu: niskie drewniane domki, sprężynowe bujaki, huśtawki typu gniazdo i niskie ścianki wspinaczkowe, stanowisko do zabaw w sklep dzięki domkowi z ladą, z ziemi wyrastają grzyby i kwiaty, całość usytuowana na miękkim podłożu;
  • karuzele, bujaki i domki ze zjeżdżalniami w przyjemnym zielonym kolorze;
  • strefa zabawy - rozbudowana, wielopoziomowa instalacja z domkami i krętymi zjeżdżalniami zawierająca elementy toru przeszkód i wspinaczki, wykonane głównie z drewna i usytuowano na miękkich matach,
 • 3 urządzenia typu tyrolka
 • strefa kultury z plenerowym kinem i barem
 • zamknięty wybieg dla psów


Galeria

Górka Środulska

Zobacz oddzielny artykuł: Górka Środulska

Stok Środula

Zobacz oddzielny artykuł: Stok Środula

Dojazd

 • komunikacja miejska: w dolnej części park sąsiaduje z ul. 3-go Maja, przy której znajduje się przystanek tramwajowy oraz autobusowy środula osiedle ( Sprawdź rozkład )
 • rower:
 • rower miejski: stacja roweru miejskiego w dolnej części parku w pobliżu ul. 3 Maja.

Linki zewnętrzne