Pałac Wilhelma Schoena w Sosnowcu: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 18: Linia 18:
Plik:Brak zdjęcia.jpg|Opis zdjęcia:  
Plik:Brak zdjęcia.jpg|Opis zdjęcia:  
</gallery>
</gallery>
==Linki zewnętrzne==
* [https://pl.pinterest.com/pozytywnysosnowiec/zabytki-sosnowca-monouments-in-sosnowiec/pałac-wilhelma-w-parku-schoena-środula-sosnowiec/ Zdjęcia pałacu z różnych okresów]
[[Kategoria:Zabytki|Sosnowiec, Pałac Wilhelma Schoena]]
[[Kategoria:Zabytki|Sosnowiec, Pałac Wilhelma Schoena]]
[[Kategoria:Pałace i dwory|Sosnowiec, Wilhelma Oskara Schoena]]
[[Kategoria:Pałace i dwory|Sosnowiec, Wilhelma Oskara Schoena]]

Wersja z 19:37, 9 lis 2021

Pałac Wilhelma Schoena (przed pożarem) (Foto: Dariusz JUREK)
Pałac Wilhelma Schoena (przed pożarem) (Foto: Dariusz JUREK)

Pałac Wilhelma Schoena (Schöna) w Sosnowcu (Mały Pałac Schönów), wchodzący w skład Zespołu parkowo-pałacowego - to dwukondygnacyjna budowla na planie prostokąta. Został wzniesiony w roku 1900 roku według projektu Józefa Pomian-Pomianowskiego. Konstrukcja w stylu neobarokowym ma charakter willi bez cech reprezentacyjnej monumentalności, przykryty czterospadowym, wysokim, łamanym dachem wspartym na pilastrach, które są niemal jedyną dekoracją fasady. Poza nimi charakterystyczny jest naczółek portalu z ozdobnym, pustym kartuszem. Elewacja zachodnia pałacu, ogrodowa, wyposażona była w ganek z dachem wspartym na dwóch jońskich kolumnach. Wejście główne pałacu, które stanowi wysunięty przedsionek, znajduje się po stronie wschodniej. Pałacyk miał pełnić funkcję pomocniczą (mieszkalną i gościnną) w stosunku do pierwszej rezydencji.

Po 1945 roku mieściła się w nim Zasadnicza Szkoła Włókiennicza, od 1976 roku Klub Studencki „Zameczek”. W ręce gminy pałac Wilhelma trafił od przędzalni Intertex, która przekazała go miastu w ramach kompensaty długów. Pałac wraz z otaczającym je parkiem w rejonie ul. Chemicznej w 1980 roku zostały wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków. Następnie trafił w ręce prywatne i mięściło się w nim i prywatna szkoła handlowa.

W 2004 roku gmina Sosnowiec odkupiła ten pałac, z planem przywrócenia mu dawnej świetności. Z braku funduszy na remont miasto sprzedało pałac. W 2009 roku właścicielem pałacu jest Przemysław Jędrzejczyk, prezes firmy budowlanej ZRB Jędrzejczyk, który planował odnowić pałac i umieścić w nim hotel, restauracje i dwie sale bankietowe. 23 czerwca 2010 roku, w godzinach popołudniowych, wybuchł duży pożar, który spowodował znaczne zniszczenia w pałacu. M.in. doszczętnie spłonął dach budynku. Budynek został w znacznej części wyremontowany, przy czym zmienił częściowo pierwotny wygląd. W 2021 został wystawiony na sprzedaż.


Galeria

Linki zewnętrzne