Ostra Górka (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 18:55, 23 mar 2017 autorstwa Germadon (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Ostra Górka - pierwotnie była niewielką osadą smolarzy. Usytuowana po zachodniej stronie Czarnej Przemszy przylegała do lasu Radocha. Początki wioski sięgają końca XVIII wieku. Powstała na gruntach pogońskich i wraz z Pogonią należała do gminy Gzichów. Nazwa „Ostra Górka” wyszła już prawie z użycia. Dawna dzielnica kojarzona jest obecnie z częścią śródmieścia.

Górnictwo

Już w I połowie XIX wieku Ostra Górka przekształciła się w osadę przemysłową. W latach 18151817 działała tutaj (w okolicach połączenia ul. Białej i ul. Ostrogórskiej) odkrywkowa kopalnia "Ostra Górka",, która nie rozwinęła jednak szerszej produkcji. Unieruchomiona na kilkanaście lat, wznowiła wydobycie w 1838 roku pod nazwą „Gzichów” (była własnością Siemieńskich, a potem MycieIskich). W 1863 roku nieczynną ponownie kopalnię nabył wraz z attynencją gzichowską Gustaw von Kramsta, który uruchomił ją w 1867 roku. Jako kopalnia "Zygmunt" eksploatowana była do 1877 roku.

Zabudowa

W okolicy kopalni wzdłuż ulic Pańskiej i Białej powstało osiedle o chaotycznej zabudowie. W końcu XIX wieku liczyła około 1 500 mieszkańców. Ostatnim sołtysem osady był niejaki Kawka. Ostra Górka rozrosła się w kierunku północnym i połączyła ze wsią Kuźnicą. W 1902 r. weszła w skład miasta. O istnieniu osady przypomina obecnie nazwa głównej ulicy dzielnicy – Ostrogórska.

Po II wojnie światowej budynki o złym stanie technicznym stopniowo wyburzono. W połowic 1963 r. uroczyście położony został kamień węgielny pod budowę spółdzielczego osiedla mieszkaniowego. Nowe wielopiętrowe bloki powstały w latach 60. i 70. Równocześnie otwierano sklepy i inne obiekty usługowe.

Do największych inwestycji w tym rejonie miasta należało wybudowanie w 1964 r., przy ul. E. Zegadłowicza gmachu szpitala nr l oraz budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej (1975).

Szkoły

W końcu lat 40. przy ul. Ostrogórskiej wzniesiono okazały gmach szkolny - siedzibę Liceum Pedagogicznego. Od roku szkolnego 1965 / 1966 mieściło się tutaj Technikum Elektroniczne (przeniesione później do nowego budynku przy ul. Jagielońskiej), a w latach 1977 - 2004 Szkoła Podstawowa nr 14. Obecnie ma tu siedzibę Gimnazjum nr 15.

Stadion lekkoatletyczny

W 1962 r. przy Liceum Pedagogicznym oddano do użytku stadion sportowy mieszczący na widowni, według relacji lokalnej prasy, 900 osób. Posiadał komplet urządzeń lekkoatletycznych: bieżnię, rzutnię, skocznie oraz boiska do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej. Ten nowoczesny wówczas obiekt, stanowiący chlubę władz miejskich, jest obecnie bardzo zaniedbany.

Galeria

Bibliografia