Osiedle Rudna IV (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 19:39, 20 lut 2022 autorstwa Krzysztof Poplawski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Osiedle Rudna IV w Sosnowcupogońska jednostka osiedleńcza [1-3].

Oddane do użytku w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku. Zajmuje obszar parceli, z wyłączeniem domów jednorodzinnych, ograniczony ulicami Generała Stefana Grota-Roweckiego, Gospodarczą oraz Suchą, jak też aleją Zagłębia Dąbrowskiego. W jego zasobach znajduje się również budynek wielokondygnacyjny przy ulicy Ludwika Zamenhofa [1, 2, 4].

Od północy i zachodu sąsiaduje z Pogonią oraz Osiedlem Rudna V, od wschody i południa graniczy z Osiedlami Czeladzka, Rudna II oraz Świerczewskiego, jak również ze Starym Sosnowcem [2, 4, 5].

Jest największym spośród osiedli pogońskich. Cechuje się czytelnym odseparowaniem zabudowy wysokiej od domów pięciokondygnacyjnych [4, 5].


Bibliografia

1. A. Barciak, A.T. Jankowski (red.). Sosnowiec. Obraz miasta i jego dzieje. T. I. Wyd. I. Muzeum w Sosnowcu. Sosnowiec 2016.

2. A. Barciak, A.T. Jankowski (red.). Sosnowiec. Obraz miasta i jego dzieje. T. II. Wyd. I. Muzeum w Sosnowcu. Sosnowiec 2016.

3. J. Przemsza-Zieliński. Sosnowiecka encyklopedia historyczna. Sygnały biograficzno-tematyczne. Z. 4. Wyd. I. Sosnowiecka Oficyna Wydawniczo-Autorska „Sowa-Press”. Sosnowiec 1998.

4. H. Rechowicz (red.). Sosnowiec. Zarys rozwoju miasta. Wyd. I. Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Warszawa, Kraków 1977.

5. J. Nowakowski (red.). Sosnowiec. Plan miasta. Wyd. IV spec. Wydawnictwo Kartograficzne PGK. Katowice 2019.