Miejska Biblioteka Publiczna im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 19:51, 5 maj 2022 autorstwa Krzysztof Poplawski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Budynek Główny. Dąbrowa Górnicza, ul. Tadeusza Kościuszki 25

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej -

Biblioteka Główna

Od 1958 r. Biblioteka Główna udostępniała swoje zbiory w budynku Pałacu Kultury Zagłębia. Przeniesiono ją tam ze starego lokalu mieszczącego się przy zbiegu ówczesnych ulic 3 Maja i Krótkiej (obecnie J. Jadena-Bandrowskiego). Na I piętrze PKZ usytuowano Czytelnię z Działem Opracowania oraz Wypożyczalnię dla Dorosłych. Dyrekcja z Administracją i Księgowością oraz Wypożyczalnią dla Dzieci zajmowała pomieszczenie na parterze.

Z biegiem czasu bibliotece przyznano dodatkowe pomieszczenia na I piętrze, w których mieściły się Wypożyczalnia Literatury Społeczno-Politycznej, Dział Opracowania, Wypożyczalnia dla Dzieci, Wypożyczalnia Naukowa. W 1983 r. utworzono Dział Regionaliów i Dział Informacyjny (obecnie Dział Informacyjno-Bibliograficzny).

W 2001 r. zamknięto Wypożyczalnię Naukową włączając jej księgozbiór do Wypożyczalni Centralnej, a pomieszczenia te wykorzystano na magazyn książek. Dzięki temu manewrowi czytelnicy zyskali wolny dostęp do całości księgozbioru naukowego Biblioteki Głównej MBP.

Ze względu na trudności lokalowe, z którymi Biblioteka Główna borykała się od wielu lat do 2007 r. funkcjonowała w dwóch odległych od siebie miejscach. Główne jej działy, tj. Wypożyczalnia Centralna, Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Czytelnia Naukowa, Dział Informacyjno-Bibliograficzny, Dział Regionaliów zlokalizowane były w Pałacu Kultury Zagłębia, natomiast Dział Zbiorów Specjalnych, Dział Książki Obcojęzycznej i Dział Książki Dawnej miały swoją siedzibę przy ul. Reymonta 14.

Filie

Filia nr 1

ul.Wojska Polskiego 43

Filia nr 2

ul. Chemiczna 2

Filia nr 3

Filia nr 4

Filia nr 5

Filia nr 6

Filia nr 7

Filia nr 8