Miejsce Pamięci: Pomnik Jana Kiepury (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 09:31, 24 maj 2022 autorstwa Krzysztof Poplawski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Miejsce Pamięci
Pomnik Jana Kiepury
Miejsca Pamięci Logo.jpg Miejsca Pamięci Logo.jpg
Numer ewidencyjny Data odsłonięcia Data likwidacji Gmina Miejscowość Lokalizacja Rodzaj obiektu
38/052 ' ' Sosnowiec Sosnowiec Plac Stulecia ("Patelnia") U (upamiętnienie)

Pomnik Jana Kiepury w Sosnowcu - odsłonięty w przeddzień setnej rocznicy urodzin sławnego artysty (2002) na Placu Stulecia. Trzymetrowy odlew z brązu na granitowym cokole o wysokości 1.40 m, przedstawiający Jana Kiepurę w jego najbardziej znanej pozie - artysta w rozwianym płaszczu i kapeluszu śpiewa z ręką wzniesioną w górę.

Autorami projektu są warszawscy artyści - Tadeusz Markiewicz i Gabriel Karwowski. Ich projekt zwyciężył w konkursie, jury przewodniczył Bogusław Kaczyński.

Historia

Pomnik Jana Kiepury na Placu Stulecia podczas Zagłębiowskiej Masy Krytycznej

Decyzją Prezydenta Miasta Sosnowca z dnia 14 grudnia 1993 roku powołany został przy klubie im. Jana Kiepury, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Kiepury. Zajmował się on wyborem miejsca pod przyszły pomnik (w grę wchodził plac przy ul. Dęblińskiej oraz tzw. patelnia położona w centrum miasta), gromadzeniem funduszy oraz organizacją konkursu na projekt pomnika. W wyniku konkursu, na który wpłynęło 38 prac, do realizacji przeznaczono projekt warszawskich artystów-Tadeusza Markiewicza i Andrzeja Karwowskiego. Przewodniczący konkursowego jury - Bogusław Kaczyński tak uzasadniał wybór: Rzeźba jest niezwykle dynamiczna, pokazuje artystę śpiewającego w płaszczu i kapeluszu z charakterystycznym gestem jednej ręki uniesionej ku publiczności, drugiej-przyciśniętej do serca. Tak właśnie wygląda człowiek śpiewający, tu nie ma żadnej sztuczności.

Sytuacja gospodarcza oraz denominacja złotego zmusiły komitet budowy pomnika do wstrzymania prac na kilka lat. Przełomowe stało się ogłoszenie przez Sejm RP 2002 roku - Rokiem Jana Kiepury, wskutek czego wznowił prace komitet budowy pomnika, który podjął decyzję o finalizacji projektu. Po wykonaniu gipsowej makiety /w skali 1:1/ dalsze prace zlecono Gliwickim Zakładom Urządzeń Technicznych. Ostateczny odlew wykonany z brązu ma 280 cm wysokości i waży ponad 900 kg.

Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 15 maja 2002 roku, w wigilię setnych urodzin tenora.

Ewidencje Miejsc Pamięci